"Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

A tak to wygląda. Czerwiec 2007r. W 2006 było podobnie. W najbliższej okolicy znajduje się sad jabłoniowy. Od 2008r zdarzają się już tylko pojedyncze osobniki choć nie jest to jedyne miejsce gdzie świecę, mogłem zatem przegapić pojaw.
Załączniki
DSCF2219.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.32 KiB)
DSCF2210.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.23 KiB)
DSCF2209.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.49 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Niesamowite, w końcu lat osiemdziesiątych napotkałem w Markowej podobna sytuację z C. dominula - czerwone ściany domu i czerwona łuna przy lampie - niezapomniane wrażenie...
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Zdjęcia robią wrażenie. Sam kiedyś doświadczyłem czegoś podobnego. W latach 1980-1981 na Kujawach i Pomorzu szalała brudnica mniszka. Gradacja objęła ogromny obszar. Zżarte było wszystko, czego nie zdołano opyskać z samolotu. Gasienice jadły nie tylko liście drzew, ale rośliny zielne i trawy.
Prowadziłem wtedy liczenie motyli przy świetle w rezerwacie Las Piwnicki koło Torunia. Źródłem światła była żarówka MIX 250 W na tle białej ściany 6x3 m. Pomagało mi 3 studentów. Oni zbierali tylko brudnicę mniszkę, ja pozostałe. W ciągu nocy przyleciało ponad 17000 sztuk motyli, z tego ponad 14000 to była brudnica mniszka, ponad 1000 Cosmia trapezina i jeszcze prawie 200 gatunków z innych rodzin w różnej liczebności. Cała ściana była równo "zaklejona" motylami. Już nigdy potem nie zdarzyło mi się oglądać motyle w takiej liczebności. Zdjęć wtedy nie robiłem, nie było takich możliwości jak dzisiaj.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Faktycznie robi wrażenie. Czy na dole pierwszego zdjęcia oby nie siedzi jakiś rzemlik?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp.

Post autor: CARABUS12 »

Jakaś kózka :idea:
Załączniki
DSCF2209.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.27 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Przecież z daleka widać, że to Musaria affinis :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Być może mój komentarz jest zbędny, ale wydaje mi się, że nazwa gatunkowa Trichosea ludifica pochodzi raczej z łac. 1. drwić, kpić itd.. (J. Sondel, Słownik łacińsko - polski) niż od imienia Ludwik (łac. Ludovicus) (Zbędny, bo jestem świadomy, że nazwa polska nie musi odzwierciedlać łacińskiej)
(to efekt mojego skrzywienia lingwistycznego :wink: )
Zresztą zaraz wrzucę trochę więcej zabaw słownych :cool:
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Polska nazwa do Trichosea ludifica jeszcze nie była nigdzie oficjalnie używana, więc nic nie stoi na przeszkodzie by wymyśleć jakąś lepszą niż ta, którą zaproponowałem. Podobnie będzie z Nolidae. Natomiast te do pozostałych lepiej by pozostały takie, jakie są w Altasie Motyli Polski, choć wiem, że nie wszystkie sa eleganckie.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 marca 2010, 15:42 przez Jarosław Buszko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Posiedziałem dzisiaj ze słownikami nad Nolidae, między czasie ściągnąłem Spulera i na koniec uzgodniłem wszystko ze sobą, wyniki poniżej:
(A) - uzgodnione z "An accentuated..."
(S) - uzgodnione ze Spulerem

Chloephorinae: gr. chloros – zielony, bladozielony, żółtozielony; gr. fero – nosić (S); gr. chloe – pierwszy zielony kiełek rośliny; epitet Demetry – kwitnąca, zieleniejąca się; gr. chloeforos – wypuszczać młode pędy, kiełki, zielenić się
- Bena – ? łac. bonus,a,um - dobry; bene - dobrze
- B. bicolorana – łac. bicolor,oris – dwubarwny (S)
- Nycteola – gr. nyx, nyktos – noc (S); gr. nyktelios,on – nocny
- N. asiatica - Azja
- N. degenerana – łac. degenero 1) wyrodzić się, 2) zwyrodnieć, stawać się gorszym, 3) zniesławiać, poniżać.
- N. revayana – Revay (S)
- N. siculana – łac. sicula,ae – mały sztylet; Sicula – miejscowość na Sycylii
- N. svecicus - Szwecja
- Pseudoips – gr. pseudes,es – fałszywy; gr. ypsilon
- P. prasinana – łac. prasinus,a,um 1) ciemno zielony (S)

Eariadinae:
- Earias – gr. ear – wiosna (S)
- E. clorana – gr. chloros,a,on – zielony, bladozielony, żółtozielony (S)
- E. vernana – łac. vernalis,e 1) dotyczący wiosny, wiosenny, 2) jary. (S)

Nolinae:
- Meganola – gr. megas, megale, mega - wielki
- M. albula - łac. albus,a,um (S); łac. albula,a,um - białawy
- M. strigula – łac. striga,ae 1) rowek, kreska, 2) pasek, 3) zmarszczka, fałda, 4) rząd namiotów, 5) pokos, 6) pas ziemi długości jednej centurii. (AS)
- M. togatulalis – łac. toga, ae 1) toga, szata wierzchnia obywatela rzymskiego, której używanie zabronione było żołnierzom, cudzoziemcom i osobom skazanym na wygnanie, noszona w czasie pokoju, 2) pokój, 3) obyczaje rodziny, 4) grono wyższych urzędników cywilnych, 5) oznaka obrońców, 6) urząd obrońcy, 7) osłona, dach, 8) służalczość, 9) nierządnica, (S) łac. togatulus,i - służalec
- Nola – miasto we włoszech w regionie Campania (A)
- N. aerugula – łac. aerugo –inis 1) rdza, śniedź, 2) niechęć, 3) chciwość, żądza posiadania, 4) zazdrość, zawiść.
- N. cicatricalis – łac. Cicatrix, icis - blizna, pręga, szrama (także na drzewie). (S)
- N. confusalis – łac. Confusus,a,um 1) zmieszany, połączony, 2) przestraszony, 3) zawstydzony, 4) nieporządny, bezładny. (S)
- N. cristatula – łac. cristula – zdrobnienie od Crista,ae 1) grzebień u ptaków, czub, 2) pióropusz, kita (ozdoba hełmu), 3) szczyt górski, 4) przen.: pycha. (AS)
- N. cucullatella – łac. cucullus,i – kaptur (AS)


- Trichosea – gr. thrix, trichos – włos, szczeć dzika (S)
- T. ludifici – łac. ludifico 1) drwić, kpić, wyśmiewać kogoś, 2) wprowadzić w błąd, zwodzić, 3) oszukiwać, wyrządzać odstępnie szkodę, 4) bawić się. (S)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Panie Tomaszu, na ile było to możliwe uwzględniłem Pana informacje dotyczące nazw łacińskich przy propozycjach nazw polskich. Starałem się utrzymać te, które były już wcześniej używane. Dziękuję za pomoc.
Dołączam część Nolidae. Jak łatwo można się zorientować są spore luki jeśli chodzi o wiedzę na temat stadiów rozwojowych i bionomii gatunków z rodzaju Meganola i Nola. Nawet nie bardzo wiadomo jak wyglądają jaja i poczwarki wiekszości gatunków. Niby od zawsze zaliczane były do Macrolepidoptera, ale ze względu na wielkość traktowano je bardzo powierzchownie. Może się uda choć trochę uzupełnić wiedzę o nich w nadchodzącym sezonie i włączyć do książki.
Drugi problem to Nycteola siculana - svecicus. W najnowszym tomie Noctuidae Europeae (11, 2009), a wślad za nim w Fauna Europaea stwierdzono, że u nas jest tylko N. svecicus. Być może odnosi się to do motyli łowionych we wschodniej części kraju. Opracowując klucz do Noctuidae (Zeszyt 53e, 1983) miałem jednak okazy N. siculana z Dolnego Śląska. Być może są u nas obydwa gatunki. Trzeba to jednak wyjaśnić i sprawdzić krajowe materiały. Dlatego rodzaj Nycteola zostanie opracowany na samym końcu.
Motyle z rodzaju Nycteola zimują jako imago. Jest to doskonała okazja by w najbliższych tygodniach pozyskac do hodowli rozmaite gatunki i przy okazji poznać jak wyglądą ich stadia rozwojowe i tryb życia. Samice, ktore przeważnie się lowi na wiosnę, składają jaja na gałązkach (warto przyjrzeć się jakiego sa koloru i jak wygląda struktura chorionu). N. revayana żyje na dębie, pozostałe gatunki na wierzbach i topolach. W hodowli nie sprawiają problemów.
Załączniki
10d. Nolidae.pdf
(132.68 KiB) Pobrany 156 razy
10b. Nolidae.pdf
(129.44 KiB) Pobrany 127 razy
10a. Nolidae.pdf
(132.68 KiB) Pobrany 193 razy
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

Może banalna sprawa ale pod numerem 116. jest nazwa Pseudopis prasinana (Linnaeus, 1758), a nie powinno być Pseudoips? Motyle to nie moja działka, więc jeśli coś namieszałem to nie było to celowe działanie
Pozdrawiam
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Rzeczywiście jest błąd. Podejrzewam, że trochę miesza mi tu funkcja autokorekty, skądinąd bardzo pożyteczna. Uporczywie zmienia mi posuwki na podsuwki oraz summary na sumary.
Dziekuję za wskazanie.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Mam małą uwagę co do N. cicatricalis. Myślę, że śmiało można by podać, że w ostatnich latach spotykana na Polesiu i Podlasiu.
U nas jest na dwóch stanowiskach a mieliśmy też 2 okazy z Puszczy Białowieskiej.
Jest tez publikacja A. Kokota ,,Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody 17,3: 63-66, 1998 -
Uzupełnienie I do fauny motyli większych (Macrolepidoptera) Puszczy Białowieskiej". Krzyże 3 exx. 02.05.1996r.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Dispar pisze:Mam małą uwagę co do N. cicatricalis. U nas jest na dwóch stanowiskach a mieliśmy też 2 okazy z Puszczy Białowieskiej.
Jest tez publikacja A. Kokota ,,Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody 17,3: 63-66, 1998 -
Uzupełnienie I do fauny motyli większych (Macrolepidoptera) Puszczy Białowieskiej". Krzyże 3 exx. 02.05.1996r.
zgadza się, mam właśnie ten suplement przed sobą. Dariusz nie zdziwił bym się się jakby udało Wam się ten gatunek złowić w Waszych stronach.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Jarosław Buszko pisze:Rzeczywiście jest błąd. Podejrzewam, że trochę miesza mi tu funkcja autokorekty, skądinąd bardzo pożyteczna. Uporczywie zmienia mi posuwki na podsuwki oraz summary na sumary.
Dziekuję za wskazanie.
Dosyć często ta autokorekta dokucza zamiast pomagać, szukając na siłe odpowiedniego wyrazu powoduje ewidentnie błędy, dobrze jest mieć trudne do wymówienia (czy pisania) wyrazy łącznie z łacińskimi zapisane w słowniku edytora tekstów. Wtedy jest mniej tych dokuczliwych zmian.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

A co się mamy dziwić jak go od dawna łowimy :mrgreen: . Przeczytaj mój post jeszcze raz :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Marcinie, czytaj uważniej.
U nas jest na dwóch stanowiskach
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

faktycznie, chyba już zmęczony dzisiaj jestem
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

trochę miesza mi tu funkcja autokorekty
Jeśli mógłbym coś podpowiedzieć, to wyłączenie niektórych opcji autokorekty. Wtedy słowa, których nie ma w słowniku, edytor jedynie zasygnalizuje, ale nie zmieni automatycznie. Można tego dokonać samodzielnie, wg uznania i potrzeby.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Wreszcie udało się skończyć rodzaj Nycteola. Przy tej okazji wyszło na jaw, że bardzo niewiele wiemy o stadiach preimaginalnych wszystkich czterech występujących w Polsce gatunków. Byc może świadomość tego zachęci Kolegów do zwrócenia uwagi na szczegóły wyglądu jaj, gąsienic i poczwarek. Technika pozwala na zrobienie dobrej dokumentacji fotograficznej, która w przypadku stadiów rozwojowych jest tak samo ważna jak przy imago.
Kolejna rodzina - Notodontidae, jest dobrze obfotografowana (może z wyjątkiem P. timon i O. sieversi) i tu powinno opracowanie pójść gładko.
Także i tu liczę na komentarze i uwagi, które już wniosły wiele nowego do napisanej części tekstu.
Załączniki
7a. Notodontidae.pdf
(145.45 KiB) Pobrany 183 razy
10c. Nolidae.pdf
(134.38 KiB) Pobrany 166 razy
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

110. Nycteola degenerana (Hübner, 1799)
Zagrożenia i ochrona.
Gatunek jest w Polsce jest umiarkowanie zagrożony wyginięciem.
PZ
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 kwietnia 2010, 21:30 przez Stysz, łącznie zmieniany 1 raz.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Buszko pisze:Także i tu liczę na komentarze i uwagi, które już wniosły wiele nowego do napisanej części tekstu.
Panie Profesorze, dorzucę trochę o gatunku Nycteola asiatica.
Wydaje się ,ze w ostatnich latach gatunek ten notuje silne tendencje migracyjne i zasiedla nowe tereny. Osobiście notowałem go u siebie we Wielkopolsce na stanowisku badanym przez ostatnią dekadę. Znajduje się ono w obrębie bogatych środowiskowo nieużytków ekologicznych oraz pól, na północy Poznania. Pojawia się dość nieregularnie we wrześniu. A pierwszy raz odnotowałem go już w roku 2001, później w roku 2002 w ilości kilkunastu sztuk. Kilka trafiło do zbioru, choć wtedy jeszcze błędnie oznaczone. Ponieważ wszystkie wydawały się podejrzane poprosiłem o weryfikację tegoż oznaczenia kolegę dr Romana Wąsalę oraz zbadanie aparatów kopulacyjnych - potwierdziły one N.asiatica. Wszystkie rekordy pochodzą z miesiąca września od początku do końca miesiąca, a więc okresu wzmożonych migracji i z tych obserwacji mógłbym odnieść wrażenie ,że właśnie taki charakter ma pojaw tego gatunku w moim rejonie. Ostatni egzemplarz to 28.IX.2008 , Poznań - Strzeszyn Grecki, XU21.
Ciągle nosimy się z zamiarem publikacji wyników 10 lat badań tego rejonu, a jest kilka bardzo ciekawych rzeczy, może znajdzie się wreszcie trochę więcej czasu.
Pozdrawiam
Łukasz Matuszewski
Ostatnio zmieniony środa, 7 kwietnia 2010, 09:02 przez Lukaszm, łącznie zmieniany 1 raz.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Buszko pisze:Także i tu liczę na komentarze i uwagi
W przypadku gatunku Pygaera timon w tekście polskim jest mowa o izolowanym stanowisku w okolicach Staszowa, natomiast w tekście angielskim o okolicach Kielc.
Niby to samo województwo,obie lokalizacje nie tak znowu odległe od siebie. Czy to przypadek,czy zamierzone działanie?
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Do: Łukaszm
Bardzo dziękuję za informacje o N. asiatica. Podejrzewam jednak, że gatunek ten jest już osiadły u nas, tylko słabo łapie się na światło. Może więcej danych dostarczyłoby poszukanie gąsienic. Dwa lata temi znalazłem takowe i to w sporej liczbie, a nawet wyhodowałem kilkanaście osobników. Było to jednak w Iranie. Gąsienice znalazłem na wierzbie o podobnych liściach do Salix alba. Byłaby to wskazówka gdzie szukać u nas. Gąsienice Nycteola sa bardzo charakterystyczne i od razu wiadomo, że chodzi o ten rodzaj.
Od Marka Hołowińskiego otrzymałem jaja N. svecicus i N. degenerana. Gąsienice już się wylęgły i hoduję je na Salix viminalis, która im jak na razie odpowiada. Oba gatunki różnią się wyglądem jaj. U N. degenerana są białe, u N. svecicus żółtawe z pomarańczowymi plamami.
W tekście o P. timon jako stanowisko będzie w tekscie angielskim Staszów z dopiskiem "w okolicach Kielc"
Załączniki
N. svecicus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.2 KiB)
N. degenerana.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.41 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 22:05 przez Jarosław Buszko, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Dołączam kolejne trzy pliki Notodontidae. Jutro skończę opracowywanie tej rodziny. Będę wdzięczny za komentarze i uwagi do załączonych tekstów, a także za aktualizację rozmieszczenia S. argentina, D. querna, D. velitaris i D. obliterata.
Załączniki
7g. Notodontidae.pdf
(132.35 KiB) Pobrany 115 razy
7c. Notodontidae.pdf
(144.58 KiB) Pobrany 125 razy
7b. Notodontidae.pdf
(147.76 KiB) Pobrany 163 razy
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

A mi coś nie pasuje w tekście dotyczącym S. argentina.
"... zwłaszcza w północnej części kraju oraz w górach brak go zupełnie."
U mnie ten gatunek spotkałem w zeszłym roku w kwadracie VT79
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Buszko pisze:Dołączam kolejne trzy pliki Notodontidae. Jutro skończę opracowywanie tej rodziny. Będę wdzięczny za komentarze i uwagi do załączonych tekstów, a także za aktualizację rozmieszczenia S. argentina, D. querna, D. velitaris i D. obliterata.
Może to przypadek, może kwestia środowisk jakie badałem, ale odnoszę wrażenie ,że stosunek częstotliwości występowania gatunków Cerura erminea oraz Cerura vinula w ostatnich latach uległa zamianie. Wydaje się z obserwacji ,że obecnie to Cerura erminea jest gatunkiem dużo częstszym...
D. querna oraz D. velitaris odnotowałem w Przemęckim Parku Krajobrazowym okolice Włoszakowic, 2000-07-28,Zaborówiec, WT85 i jeszcze kilka razy oraz w okolicy Sieradza 2000-07-28,Rafałówka, CC42 - co ciekawe w obydwóch przypadkach na tych samych stanowiskach razem! D. velitaris również P.Augustowska, kilka lat, kilka egzemplarzy. D.obliterata natomiast zawsze częsta w Bieszczadach oraz odnotowana przeze mnie w Drawieńskim P.N. 2003-07-21,Ostrowite, WU68
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:36 przez Lukaszm, łącznie zmieniany 1 raz.
Tymek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:40
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Tymek »

S. argentina - w zeszłym roku 18 maja w okolicy Wilgi (ok. 50 km na południe od Warszawy) przyleciało do zwykłej lampy kilka egzemplarzy, środowisko zgodne z opisem (bór sosnowy na piaskach).
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

D.velitaris - 21.VII.2006 Budy Głogowskie, EA65 - jeden okaz (UV).
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Co do C. erminea i C. vinula mam identyczne obserwacje jak Lukaszm.
Bardzo rzadko spotykam C. vinula.
Natomiast D. velitaris najliczniej spotykałem w Sadownem Węgrowskim ED52 gdzie przylatywały do światła samce jak i samice z pobliskiego ciepłolubnego boru sosnowego na piaskach z dość bogatym podszytem ze skarłowaciałego dębu.
U nas jest tylko na jednym stanowisku - Drażniew FD10.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Lukaszm pisze: odnoszę wrażenie ,że stosunek częstotliwości występowania gatunków Cerura erminea oraz Cerura vinula w ostatnich latach uległa zamianie. Wydaje się z obserwacji ,że obecnie to Cerura erminea jest gatunkiem dużo częstszym...
też mam takie wrażenie na przestrzeni ostatnich 7, 8 lat (we wschodniej części kraju - np. rok 2002 Orzysz woj. warmińsko - mazurskie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Drymonia querna (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775) - wielokrotnie w Markowej oraz w kompleksie leśnym Tarnawka-Zabratówka, pojedynczo na UV.
Drymonia obliterata (ESPER, 1785) - na Podkarpaciu łowiona przeze mnie w Markowej, ok. Sieniawy, ok. Przemyśla i ok. Przeworska - pojedynczo na UV.

Co do częstości występowania gatunków z rodzaju Cerura - gąsienice obu gatunków widywane są dość często, natomiast obserwacje imago dotyczą gł. C. erminea - C. vinula zdarza się sporadycznie i w mojej ok. odkąd sięgam pamięcią było tak zawsze...

Jeszcze uwaga odnośnie Stauropus fagi (LINNAEUS, 1758) - gąsienice żerują również na Malus domestica i Sorbus sp. i może warto o tym wspomnieć - osobiście odnalazłem gąsienicę na jabłoni w starym sadzie w Markowej (a więc gatunek toleruje również sady i zadrzewienia przydomowe) i było to dla mnie duże zaskoczenie...
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Stauropus fagi i Cerura winula - połów na światło - dwa świeże osobniki. Mazowsze, Kąty Borucza ED40 8/9 VII 2005.

Opis środowiska: ogródki, działki przydomowe a w nich nasadzone drzewa owocowe, ściana lasu boru bagiennego, szpalery drzew liścistych wzdłuż dróg, niewielkie liściaste zadrzewienia śródpolne.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z rodzaju Cerura u mnie lata tylko C.erminea, vinuli jeszcze nie spotkałem. Ze wspomnianych gatunków
S. argentina, D. querna, D. velitaris i D. obliterata
u mnie lata Drymonia querna (CA22). Mam okazy z okresu 25.06 - 15.07. Znane mi też jest stanowisko tego gatunku z Mnicha k. Chybia (CA 42)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Drymonia querna i Drymonia obliterata liczne na wielu stanowiskach między Chełmem i Włodawą.
Drymonia velitaris mam tylko z terenu Lasów Sobiborskich, ale do ekranu rzadko kiedy przylatywało więcej niż dwa osobniki.
Ponadto mam tu na jednym stanowisku Ptilodon cuculina, a ogólnie rzecz ujmując - wszystkie gatunki z tej rodziny oprócz Spatalia argentina

W Puszczy Kozienickiej jednorazowo do ekranu przyleciało kilkanaście okazów Drymonia velitaris. Mam z tego stanowiska również Drymonia querna.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

W Górach Świętokrzyskich z w.w. gatunków z rodzaju Drymonia sp. został stwierdzony jedynie w latach 80 - tych XX w. Drymonia obliterata - za ( Śliwiński i in. 1991).

Śliwinski Z., Wiąckowski S., Marciniak B. Motyle (Lepidoptera) Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Fragm. Faun. 35 (8): 123 -145.

Z innych danych (Buszko, Nowacki 2000) w woj. świętokrzyskim występuje: D. querna i D. obliterata
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Drymonia querna:
- Pietrzyków ad Żary
- Ruszów ad Zgorzelec
- Kończyce ad Zabrze
- Rędziny ad Lubliniec
- Ruda Śl.
- Lasy Pszczyńskie

Drymonia velitaris:
- Pietrzyków ad Żary
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Dziekuję wszystkim Kolegom za informacje w opinie. Mimo sporego własnego doświadczenia terenowego nie jest możliwa prawidłowa ocena sytuacji w całym kraju. Najlepiej to wyszło na przykładzie C. erminea. W ogóle dość rzadko łowiłem te dwa gatunki, częściej znajdowałem gąsienice i na tej podstawie wydawało mi się, że C. vinula jest pospolitsza. Jestem bardzo wdzięczny za wskazanie na zmianę w frekwencji jaka zaszła w ostatnich latach.
Ze wspomnianych w poprzednim poście garbatek na peryferiach Torunia dość często łapie się Spatalia argentina i to w dwóch pokoleniach. Drymonia velitaris była złowiona kilkakrotnie, ostatni raz 26 VI 2009. D. querna i D obliterata nie trafiły się ani dawniej (lata 50), ani potem (1976-1981, 2000-2005). W Puszczy Boreckiej, gdzie łowiłem przez parę lat nie było żadnego z wymienionych gatunków. Były za to Pygaera timon i Odontosia sieversi w przyzwoitej liczebności.
Dlatego chciałbym podkreślić, że bez współpracy z Kolegami, niektóre moje stwierdzenia mogłyby być bardzo subiektywne i niezupełnie prawdziwe.
Dołączam pozostałe gatunki Notodontidae do przejrzenia. Także i tutaj liczę na cenne opinie.
Załączniki
7f. Notodontidae.pdf
(143.01 KiB) Pobrany 108 razy
7e. Notodontidae.pdf
(146.38 KiB) Pobrany 110 razy
7d. Notodontidae.pdf
(140.54 KiB) Pobrany 113 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Moje doświadczenia z Odontosia carmelita (Esper, 1799) na Podkarpaciu skłaniają mnie do zaryzykowania stwierdzenia, że ostatnio na południu jest to gatunek nierzadko spotykany, a być może lokalnie częsty - w ok. Łańcuta w ubiegłym roku wczesną wiosną w ciągu tygodnia stwierdziłem ją na 4 stanowiskach - właściwie była wszędzie tam, gdzie wówczas świeciłem. Na dwóch dalszych stanowiskach jest mi znana z wcześniejszych sezonów.

http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... fullview=1
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Buszko pisze:Dołączam pozostałe gatunki Notodontidae do przejrzenia. Także i tutaj liczę na cenne opinie.
Choć formuła "W Polsce występuje(...) głównie w środkowej i południowej części kraju" nie wyklucza możliwości jego znalezienia w innych regionach, to może warto byłoby wspomnieć także o Puszczy Augustowskiej?Bo to przecież skrajny północnywschód... W moich i kolegi Roberta Słodzinki zbiorach jest kilka egzemplarzy złowionych właśnie tam na różnych stanowiskach, w różnych latach. Można więc przyjąć ,że to stabilna osiadła populacja...tak myślę. Dobrze widać to zresztą na mapce na stronie Krzyśka Jonko...gdzie te dane zostały wpisane
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Choć formuła "W Polsce występuje(...) głównie w środkowej i południowej części kraju" nie wyklucza możliwości jego znalezienia w innych regionach, to może warto byłoby wspomnieć także o Puszczy Augustowskiej?
- chodzi zapewne o D. velitaris :wink:
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Bury pisze:- chodzi zapewne o D. velitaris :wink:
Tak właśnie ! Dzięki :wink:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W Borach Dolnośląskich D.velitaris występuje licznie, w średniej jakości dąbrowie przez jedną noc odnotować można kilka-kilkanaście osobników. W ramach ciekawostki ;)
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Jarosław Bury pisze:Moje doświadczenia z Odontosia carmelita (Esper, 1799) na Podkarpaciu skłaniają mnie do zaryzykowania stwierdzenia, że ostatnio na południu jest to gatunek nierzadko spotykany, a być może lokalnie częsty - w ok. Łańcuta w ubiegłym roku wczesną wiosną w ciągu tygodnia stwierdziłem ją na 4 stanowiskach - właściwie była wszędzie tam, gdzie wówczas świeciłem. Na dwóch dalszych stanowiskach jest mi znana z wcześniejszych sezonów.

http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... fullview=1
Moje spotkanie z tym gatunkiem w Górach Izerskich w 2003 roku, mógłbym nazwać spotkaniem z inwazją. Razem z Lycia hirtaria występowały w ilości niemal takiej jak na zdjęciu brudnic powyżej. Więc mam podobne odczucia...
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

D. obliterata - mam w zbiorze 4 okazy z P. Białowieskiej:
Oddział 540 - 2 exx. 16.07 2004 oraz jeden okaz 18.07 2004r.
Oddział 628 - 1 exx. 04.07. 2000r.
Ponadto okazy D. obliterata z Mielnika i Mierzwic z lat 2005-2008r. Spotykałem ten gatunek nawet niezbyt rzadko i często nawet nie brałem go do zbioru bo nie było takiej potrzeby.
D. querna - okazy z Wożnik ale ten gatunek w ostatnich latach bardzo rzadko się spotyka.
Ostatnio zmieniony środa, 28 kwietnia 2010, 13:46 przez Dispar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

co do gatunku Leucodonta bicoloria to odnoszę wrażenie, że gatunek w ostatnim 10-leciu stał się bardziej liczny i częściej spotykany, częściej łowiony (szczególnie Mazowsze)
Być może to tylko moje subiektywne odczucie...
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Odontosia carmelita

Post autor: Henryk Brzezina »

Mnie udało się dziś złapać pod lampą na murze Odontosia carmelita. Widziałem ją pierwszy raz na moim terenie.
Załączniki
30.04.10 CA 40 Ustroń
30.04.10 CA 40 Ustroń
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.34 KiB)
30.04 10 CA 40 Ustroń
30.04 10 CA 40 Ustroń
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.72 KiB)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

A ja złapałem u siebie 2 carmelity w poniedziałek. Przypuszczam że mogłyby być ich setki ale każdy wie jakie są uv-ki :wink: Dzisiaj miałem zamiar iść w to samo miejsce (fajny biotop - las bukowy z miejscami gdzie są wysokie brzozy, do tego dęby, modrzewie i świerki, całość to taka mała górka), ale zawaliłem sprawę z akumulatorem, zapomniałem podłączyć :neutral:
edit: wczoraj znowu jedna, wokół niej cała świta innych garbatek i większych mierników.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

U mnie VT 79 jeszcze z wymienionych gatunków spotkana w zeszłym roku D. velitaris.
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

O.carmelita jest i u mnie. W tym roku odkryłem jej stanowisko. Praktycznie tuż pod Wołowem ale już w kwadracie XS19. D.obliterata natomiast łapałem w kwadracie XS01 - Kamionki i przy Przełęczy Jugowskiej. D.velitaris przy Janikowie.
Załączniki
velitaris.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.88 KiB)
obliterata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.21 KiB)
carmelita.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.1 KiB)
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Markus »

Odontosia carmelita występuje w Łodzi, w Lesie Łagiewnickim. Z ciekawszych gatunków garbatek widziałem tam Harpyia milhauseri, do tego w postaci szykującej się do budowy kokonu larwy.
Pozdrawiam,
Markus
jon

Post autor: jon »

Mam pytanie do tych osób, które ew. hodowały Aglia tau. Albowiem pojawiły się obserwacje (chyba rzekome jednak) że jaja tego gatunku bywają barwy kremowej. Otóż w aktualnie prowadzonej hodowli wszystkie jaja i to od razu po złożeniu przez samicę są barwy czerwonawej i mają kształt spłaszczonego i wydłużonego owalu. Jeśli ktoś ma odmienne obserwacje i może je poprzeć zdjęciami to prosiłbym uprzejmie.
Załączniki
A-tau.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.55 KiB)
składanie jaj - Aglia tau.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.63 KiB)
jajo A tau.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.02 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Mogę jedynie potwierdzić Twoje obserwacje. Hodowałem ten gatunek dwa lata temu. W załączniku jaja A.tau, jakie miałem.
Załączniki
Aglia tau jaja.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.5 KiB)
jon

Post autor: jon »

Dzięki! Czy karmiłeś je może jabłonią? Bo na zdjęciu widzę chyba liść jabłoni.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy karmiłeś je może jabłonią?
Nie. Karmiłem je gruszą. Ale muszę obiektywnie przyznać, że listki buka znacznie bardziej im pasują. Hodowałem kiedyś ten gatunek na buku, i wyniki były lepsze, ale drzewa te rosną około 1 km od mojego domu, i zdecydowałem się na gruszę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 maja 2010, 21:20 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
jon

Post autor: jon »

Buka kupiłem w donicy w sklepie ogrodniczym i w zeszłym roku przesadziłem go do gruntu. Ale przy składaniu jaj samicom pasuje również jabłoń i wiem, że chętnie na tym również żerują. Gdyby ktoś miał balkon, a nie miał ogrodu, takie rozwiązanie z drzewkami w donicy do świetna sprawa. Można kupić prawie wszystko. Klon, dąb (kolumnowy, taki który nie rozrasta się zbytnio i jest zwarty), wierzbę, brzozę, iwę. Natomiast tarninę, jesion czy osikę można przekopać samemu. Gdybym miał balkon urządziłbym sobie taki mały lasek. Hodować można wszystko.
Załączam filmik jak to samice tau składają vajićka.


http://www.youtube.com/watch?v=vcYgv5tgBcE
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Krzysiek Jonko »

Też hodowałem ten gatunek, nie widziałem innych kolorów jaj niż brunatno-czerwone.
Najciekawsze jednak było to, że jaja znalazłem w Puszczy Bukowej na... wierzbie ;-D
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Kamil Mazur »

Ja również potwierdzam brunatny kolor jaj. Gąsienice karmione były wierzbą i bukiem.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Aneta »

Wrócę do tematu garbatek - co prawda trochę po ptokach i do książki moja obserwacja raczej się nie przyda, ale ogólnie warta jest chyba odnotowania: otóż w zeszłym tygodniu trafiła mi się w Kutnie Drymonia querna. Wpadła mi 14 VII, co najlepsze - podczas świecenia w bloku 8)
Załączniki
prosto z rozpinadła
prosto z rozpinadła
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.59 KiB)
jon

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: jon »

Lepiej byłoby uzyskać jaja od tej samicy i pohodować ten rzadki gatunek. Dąb zapewne rośnie blisko Twojego bloku. Miałabyś piękną serię querny w zbiorze.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Wojtek Guzik »

jon pisze:Lepiej byłoby uzyskać jaja od tej samicy i pohodować ten rzadki gatunek. Dąb zapewne rośnie blisko Twojego bloku. Miałabyś piękną serię querny w zbiorze.
Czy rzadki? To chyba zależy gdzie. Początkiem lipca była u mnie najliczniejszą garbatką pod ekranem.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Aneta »

No właśnie dębów w najbliższej okolicy wcale nie ma - myślę, że zaleciała tu chyba całkiem przypadkowo. A do hodowli od dłuższego czasu nie mam zacięcia...
Czy rzadki? To chyba zależy gdzie. Początkiem lipca była u mnie najliczniejszą garbatką pod ekranem.
Wojtku, może u południowców rarytasy to pospoliciuchy :mrgreen: Dla mnie to pierwsze tutejsze spotkanie z tym gatunkiem.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Cezary »

Jeżeli dobrze oznaczyłem to mnie też zaszczyciła ta garbatka swoją obecnością przy ekranie, niestety przyleciały 2 samce (05.07 i 14.07.10r.) . Co do biotopu to raczej w promieniu 500m rożnie kilkanaście dębów w małym lasku, ale jakieś 3km. od miejsca łowów jest większy las gdzie jest bardzo dużo dębów.
Dołączam jeszcze jedną garbatkę Cerura erminea (Esper, 1783), ze strony Krzysztofa Jonko też wynika że jest to rzadki motyl i występuje w otoczeniu starych topól, ogólnie u mnie rośnie kilka dużych drzew tego rodzaju. Do światła przyleciały mi 2 samce (10.07 i 12.07.10r.)
Załączniki
Cerura erminea   (Esper, 1783)
Cerura erminea (Esper, 1783)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.63 KiB)
Drymonia querna   (Denis & Schiffermuller, 1775)
Drymonia querna (Denis & Schiffermuller, 1775)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.96 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Aneta »

Co do Cerura sp., na poprzedniej stronie wyszło w dyskusji, że jednak częściej spotykana jest (przynajmniej obecnie) C. erminea. Moje obserwacje pokrywają się z tym - C. vinula dotychczas u siebie nie spotkałam, erminei natomiast mam parkę (jeden okaz z 2005, drugi z 2006 r., oba do światła).
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: romanzamorski »

Od trzech lat regularnie łowię na światło w Beskidzie Niskim i dosłownie kilka razy przyleciała mi Cerura vinula do ekranu w przeciwieństwie do Cerura erminea która jest częstym gościem, także w Puszczy Kozienickiej, gdzie często goszczę z agregatem. Przed ćwierćwieczem było odwrotnie jak sobie przypominam.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Cezary »

Jeżeli piszemy o rzadkich motylach to zapytam czy ten gatunek Tethea ocularis (Linnaeus, 1767) jest rzadki? Na stronie http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=297&country=PL nie pisze że jest rzadki ale z mapki występowania można wywnioskować że np. w zachodniej części kraju nie był w ogóle notowany. (zdjęcie poniżej)
Jeszcze zapytam o gęstość zasiedlenia tej garbatki Notodonta tritophus (Denis & Schiffermüller, 1775). Przyleciał mi jeden wytarty egzemplarz tego gatunku do światła(12.07.10r)
Załączniki
Tethea ocularis
Tethea ocularis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.74 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Marek Hołowiński »

brak danych na stronie "www lepidoptera pl" o niczym nie świadczy. Nie wszyscy wprowadzają tu swoje obserwacje.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Cezary »

Marek Hołowiński pisze:brak danych na stronie "www lepidoptera pl" o niczym nie świadczy. Nie wszyscy wprowadzają tu swoje obserwacje.
Od kiedy korzystam z tej strony to raczej gdy są białe pola na mapce to dany gatunek któremu odpowiada ta mapka jest mało pospolity lub rzadki i stąd moje pytanie o gęstości zasiedlenia tych motyli.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Aneta »

xczarekxx pisze:Jeżeli piszemy o rzadkich motylach to zapytam czy ten gatunek Tethea ocularis (Linnaeus, 1767) jest rzadki?
U mnie jest częsty (w przeciwieństwie do T. or) - może nie pospoliciak, ale trafia się bardzo regularnie.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Tomasz Blaik »

Xczarekxx, na zdjęciu jest T.or. Pole środkowe w górnej części rozszerza się. W Polsce zachodniej, T. ocularis miał sporo stanowisk historycznych, ale współcześnie jest rzadki. Nie trafia się np. na Śląsku. Łowiłem go miejscami licznie na północy kraju, od zachodu po wschód.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Cezary »

plasticonoband pisze:Xczarekxx, na zdjęciu jest T.or. Pole środkowe w górnej części rozszerza się. W Polsce zachodniej, T. ocularis miał sporo stanowisk historycznych, ale współcześnie jest rzadki. Nie trafia się np. na Śląsku. Łowiłem go miejscami licznie na północy kraju, od zachodu po wschód.
No właśnie zastanawiałem się między tymi dwoma gatunkami i jednak postawiłem na T. ocularis, no ale zgodzę się z tobą gdyż na pewno dysponujesz większą wiedzą no i twoje oznaczenie jest pewniejsze;) Dzięki za poprawkę. Pozdrawiam.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Tomasz Blaik »

Cezary, ważne byś sam był przekonany co do oznaczenia. Cechy nie kłamią. Pozdrawiam.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Lukaszm »

Nie brakuje u mnie T.ocularis - jest niezbyt częsty, ale regularnie! Jest w obserwacjach na stronce!
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

D. obliterata - 16.07.2010 CE35 Bukowiny
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Jarosław Buszko »

Część opisowa do gatunków zawartych w opracowaniu jest praktycznie ukończona. Niedźwiedziówki są chętnie zbierane, więc i informacji o ich wystepowaniu, prefereowanych środowiskach jest wiele. Na pewno Koledzy mają jeszcze wiele ciekawych spostrzeżeń ponad to co zostało napisane. Gdyby trafiły sie jakieś potknięcia i nieścisłości merytoryczne, byłbym wdzięczny za sprostowanie.
Na razie pierwsze cztery pliki.
Załączniki
11a. Arctiidae.pdf
(147.13 KiB) Pobrany 193 razy
11b. Arctiidae.pdf
(138.32 KiB) Pobrany 123 razy
11c. Arctiidae.pdf
(158.02 KiB) Pobrany 131 razy
11d. Arctiidae.pdf
(152.5 KiB) Pobrany 133 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Dispar »

Przy okazji otrzymałem odpowiedż na zadawane sobie od dłuższego czasu pytanie jak to jest , że S. kuhlweini nie jest wszędzie uznawana za gatunek. Wiem, że gdzieś kiedyś dr. Sosiński publikował stwierdzenie tego gatunku - chyba z Wielkopolski.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Malko »

W tym pilku 11a na początku jest jakiś ''Chochlik'' akapit zaczyna się od "watych'' z małej litery, pewnie przeszło to z poprzedniej strony. A pierwsze zdanie zaczyna się do. ''Rodzina niedźwiedziówko reprezentowana jest ...''. Czytam dalej jak coś znajdę napiszę.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Wojtek Guzik »

E. lutarella w trzecim pliku jest opisana dwa razy.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Jarosław Bury »

Dwa lata temu zaobserwowałem ciekawe zachowanie gąsienicy Eilema griseola (HÜBNER, 1803) - odnalazłem pojedynczą, dorosłą gąsienicę na górnej powierzchni liścia wierzby w pełnym słońcu, w takiej oto sytuacji. Wierzba rosła tuż nad wartkim strumieniem, w pobliżu odnalazłem jeszcze kilka gąsieniczek tego gatunku w normalnych dla nich miejscach, czyli ukryte na pniach i odłamanych gałęziach drzew, gł. wierzb i dębów oraz olch. Obserwacje z maja 2008 r.
Załączniki
Na liściu wierzby.
Na liściu wierzby.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.29 KiB)
j.w.
j.w.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.12 KiB)
Na odłamanej gałązce dębu.
Na odłamanej gałązce dębu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.73 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: "Nocne Macrolepidoptera Polski" część I

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsieniczki tego gatunku żerują nie tylko na pniach drzew, kiedyś udało mi się zaobserwować gąsieniczkę żerującą na porostach umiejscowionych na betonowym przepuście drogowym - 17.05.2008 r.
Załączniki
Na betonowym elemencie mostu.
Na betonowym elemencie mostu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.31 KiB)
Na pniu olchy.
Na pniu olchy.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.23 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE NOCNE”