Dziwna Gąsieniczka [Cerura vinula]

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
tmx2oo4
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 13:17

Dziwna Gąsieniczka [Cerura vinula]

Post autor: tmx2oo4 »

Witam
Otóż, na początku chciałem ją zobaczyć od środka, teraz jednak ja hoduje w akwarium, zjadła już pełno liści, jest bardzo wybredna bo tylko z wierzby toleruje. Załączam jej zdjęcia, gąsieniczka ta kojarzy mi się z motylem a że jestem noobem w tych sprawach to sie nie zdziwie jak to jakaś ważka albo chrząszcz. Mam nadzieje że mi powiecie coż to to jest. 4 zdjęcia, troche je poprzycinałem i jakość nienajlepsza bo telefonem robione ale wzorki widać

[ Dodano: 06-08-07, 14:44 ]
Ostatnie zdjęcie to błąd :mrgreen:
Załączniki
DSC00331.JPG
DSC00331.JPG (70.16 KiB) Przejrzano 2650 razy
gasienica3.jpg
gasienica3.jpg (107.94 KiB) Przejrzano 2638 razy
gasienica2.jpg
gasienica2.jpg (85.25 KiB) Przejrzano 2648 razy
gasienica1.jpg
gasienica1.jpg (93.42 KiB) Przejrzano 2637 razy
gasienica.jpg
gasienica.jpg (113.44 KiB) Przejrzano 2638 razy
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Jak dla mnie gąsienica jest podobna do widłogonki siwicy (Cerura vinula) tego pewien nie jestem, a pająk to Tygrzyk paskowany Argiope bruennichi , ale niech to Starszyzna Plemienna zweryfikuje :mrgreen:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 23:17 przez elvis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Zgadza się, C. vinula.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dobrze myślałeś elvis, ale przy okazji wymyśliłeś nowy gatunek:
(Cerura vinulaale)
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

Już się poprawiłem :wink:
tmx2oo4
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 13:17

Post autor: tmx2oo4 »

Co ona potrzebuje do zmiany w owada?? jakas wilogotna ziemie?? czy moze drzewo??
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

elvis pisze:Tygrzyk paskowany Argiope bruennichi , ale niech to Starszyzna Plemienna zweryfikuje :mrgreen:
Zgadza się - gatunek dawniej rzadki i występujący tylko na południowym wschodzie i na krańcach zachodzin (o ile dobrze pamiętam), obecnie w całej Polsce dość pospolity.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Co ona potrzebuje do zmiany w owada??
Gąsienica przed przepoczwarczeniem zmienia barwę z zielonkawej na ciemnobrudnofioletową, i buduje oprzęd z drobin pogryzionej kory, tworząc twardy kokon na powierzchni pnia, zlewajacy się ubarwieniem z tymże pniem. Trzeba jej dać do hodowlarki kawałek pnia (wystarczy czasem kawał odłupanej z pnia kory), na którym zrobi sobie kokon.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Tak na marginesie to kilka dni temu, w pobliżu pola namiotowego w Kostrzynie, podczas Przystanku Woodstock zaobserwowałem kilkanaście sztuk tygrzyka jednego dnia... Faktycznie, nie taki rzadki już ten pajączek...
tmx2oo4
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 13:17

Post autor: tmx2oo4 »

Jestem dzisiaj bardzo szczesliwy poniewaz moja gąsienniczka zrobiła kokon właśnie na korze tylko że nie wierzby a brzozy (odłupałem z pnia) wygląda to jak wyrośle tej kory o tym samym kolorze tak jak mówiliście. Mam ostatnie pytanie ile mam czekac aż się zakończy ten proces przpoczwarzania?? jak bgęde miał chwile to wyśle zdjęcia kokonu

A tygrzyki to ja mam już 3 duże w ogródku a pewnie jest ich więcej jeszcze 2 zółte a 1 taki prawie biały
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

C. vinula zimuje jako poczwarka (czasem nawet dwukrotnie), motyla można się spodziewać około kwietnia-maja.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Ale w tym roku rożnie może być, znalazłem pod koniec czerwca gasieniczki Furcula furcula, które to przepoczwarzyły się mniej wiecej w połowie lipca, a kilka dni temu wyszły mi imago. Nie mam okazu dowodowego poniewaz wykluły sie w nieprzystosowanym pojemniku w którym miały przezimowac.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Teraz daj tą poczwarkę w oprzędzie na zewnątrz, a we wrześniu /październiku do lodówki (najlepiej zamrażalnika, żeby było koło zera, parę stopni poniżej). Na początku stycznia wyjmij z lodówki i do pokoju. Po 3 tyg masz motyla. Na kilkanaście poczwarek tylko jedna się nie wykluła i czekała do następnego roku (a więc była dwuletnia).
tmx2oo4
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 13:17

Post autor: tmx2oo4 »

A co je taki motyl?? i wczym go dokładnie trzymać bo ja nie mam pojęcia za bardzo o tym motylku
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

A dlaczego chcesz go żywić? Jeden motyl i tak nie pozwoli na dalszą hodowlę. Jeśli więc nie kolekcjonujesz motyli to lepiej go wypuścić gdy się wylęgnie.
I tak na marginesie - tego motyla nie można odżywiać, bo nie ma ssawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”