Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Post autor: Oskar »

Witam, dzisiaj pierwszy raz zaobserwowałem w Gnieźnie Meloe proscarabaeus-samice składająca jaja.
Niedaleko tego miejsca było bardzo dużo kopulujących ogniczkowatych, a jak wiemy, samice chętniej kopulują z samcami, które wcześniej przyswoiły sobie właśnie kantarydynę. Czy sposób jej przyswajania został w jakiś sposób zbadany?
Moje przypuszczenia są takie, ze samce wchodzą do nory samicy, gdy ta składa jaja iiii... albo je po prostu zjadają, albo zlizują warstwę ochronna tychże jajek.
Czy taka teoria w ogóle ma sens?
Samiczka po sesji została wypuszczona do natury :D
Załączniki
3B2B3AA8-DE7B-48E8-B401-249A5A365C51.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.91 KiB)
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Re: Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Post autor: Oskar »

Dzisiaj zastałem kolejną, niedaleko miejsca poprzedniego spotkania :)
Załączniki
IMG-20210418-WA0001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (237.57 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Post autor: Maciej Sosnowski »

Na początku maja zeszłego roku we wsi Pojezierce (Warmińsko-Mazurskie) miałem okazję obserwować wspólnie z prof. Markiem Kozłowskim rozdeptaną przez psa samicę Meloe sp., wokół której zebrała się właśnie spora grupa chrząszczy kantarydynofilnych. Niestety z racji mojej bardzo ograniczonej wiedzy na temat chrząszczy nie jestem w stanie przypomnieć sobie gatunku, który tak licznie wówczas się zjawił. Natomiast prof. Kozłowski powinien być w posiadaniu dokumentacji fotograficznej z tego zdarzenia, ponieważ wykonał wówczas sporo zdjęć. Może zajrzy do tego wątku i coś od siebie doda.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Post autor: Aneta »

Maciej Sosnowski pisze:Na początku maja zeszłego roku we wsi Pojezierce (Warmińsko-Mazurskie) miałem okazję obserwować wspólnie z prof. Markiem Kozłowskim rozdeptaną przez psa samicę Meloe sp., wokół której zebrała się właśnie spora grupa chrząszczy kantarydynofilnych. Niestety z racji mojej bardzo ograniczonej wiedzy na temat chrząszczy nie jestem w stanie przypomnieć sobie gatunku, który tak licznie wówczas się zjawił.
Bardzo prawdopodobne, że Notoxusy, tu podobny wątek:
viewtopic.php?f=25&t=30727
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Post autor: Maciej Sosnowski »

A i owszem. No to sprawa się rozwiązała.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Obserwacja Meloe proscarabaeus w Gnieźnie.

Post autor: mwkozlowski »

A jakże by inaczej? Moja suka rozdeptała odwłok tej nieszczęsnej samicy. Ciekawe, że oprócz kwietniczków korzystających z "wyflaczków", pojawiła się tam także chmurka muszek z rodziny Ceratopogonidae, przekłuwających kutikulę. Tu jest odnośne zdjęcie:

https://diptera.info/forum/viewthread.p ... d_id=96661
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Meloidae”