Meloe rugosus - wiosną

Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Meloe rugosus - wiosną

Post autor: Jacek Soboń »

18.04.2010 Pogórze Izerskie, na mojej posesji. Najpodobniejsza wydawałaby się Meloe rugosus, ale to przecież wiosna, nie jej czas :( Zdjęcia kiepskie, ale ona nie chciała pozować :(
Załączniki
2 [800x600].JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.26 KiB)
1 [800x600].JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.96 KiB)
DSC_4818 [800x600].JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.66 KiB)
DSC_4816 [800x600].JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.74 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

M. rugosus występuje również wiosną - i wg mnie na zdjęciach jest właśnie ten gatunek.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Soboń pisze:na mojej posesji
Pozazdrościć, u mnie nie ma na nią szans...
Tak jak napisała Aneta - M.rugosus można spotkać zarówno wiosną (kwiecień-maj), jak i jesienią (wrzesień-listopad).
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Bartek, ja bym tak sie nie zapierał, że nie ma szans. Ja swoje dwie sztuki złapałem w centrum Jarosławia na osiedlowym chodniku. Znaczy, iż żyją sobie na trawniku pomiędzy blokowiskiem pośrów mrówek osiedlowych. Jedno co może i jest ważne - ciepło było i były to wieczory jak je łapałem. Była to jesień. Wiosną ich nie widywałem, ale to dlatego, iż wieczorami wychodziłem z psem na spacery. Pies, starowina, przed Mikołajem dokonał żywota i nie mam się z kim szwendać wieczorem - może i łazi. Takoż i nie mów że nie ma szans - załóż pułapki.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

J.M. pisze:Ja swoje dwie sztuki złapałem w centrum Jarosławia na osiedlowym chodniku.
Jacku, wszystko pięknie, ale gdzie Jarosław, a gdzie Toruń... :razz: To jakieś 330km różnicy w linii pn-pd, najbliższe Torunia stanowisko podawane w literaturze to Głogów (jakieś 150km bardziej na południe). Zatem na spotkanie M.rugosus na moim osiedlu (czy też w szeroko pojętej okolicy) wielkich szans sobie nie daję :razz:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

.....a 150 kilometrów to juz pipa. Ja bym się nie poddawał. Majki prowadzą przecie niezbyt eksponowany, a i krótki tryb życia i dane o ich rozmieszczeniu nie do końca muszą być wyczerpujące i kompletne. Trzeba badać, trzeba szukać. Już nasze Forum świadczy o tym, iż niejedna biała plama została pokryta nowymi danymi i niejeden gaunek rozszerzył swój areał zasięgu dzięki naszym łazikowaniom w terenie. Niejeden gatunek, który to w KFP figuruje jako rzadki okazuje się że nie do końca takim jest, że znajduje sie nagle to tu, to tam. Kiedyś "terenowców" było niewielu i danych było niewiele, przepływ informacji i ich zbiór mocno ograniczony, teraz po pierwsze jest nas o wiele więcej a i system gromadzenia i ujawniania danych jest o wiele sprawniejszy bo mamy internet. Ja bym jednak Bartku poszperał w trawie teraz, a i na jesieni też bo ponoć wtedy ich więcej.
Mazep
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

J.M. pisze:Majki prowadzą przecie niezbyt eksponowany, a i krótki tryb życia i dane o ich rozmieszczeniu nie do końca muszą być wyczerpujące i kompletne. Trzeba badać, trzeba szukać.
Tak, zapewne dane nie są kompletne. Ale Meloidae nie interesowały mnie nigdy specjalnie, bo ileż można oglądać w kółko 2 gatunki (wiadomo, które mam na myśli). Nawet ich nie łapałem nigdy, zawsze jak widzę oleice, to stwierdzam, że jak będę chciał, to sobie kiedyś złapię-przecież co roku łażą, nie trzeba szukać, wystarczy się schylić i podnieść. Chociaż każdą inną niż 2 wspomniane wziąłbym bez wahania :razz:
J.M. pisze:Ja bym jednak Bartku poszperał w trawie teraz, a i na jesieni też bo ponoć wtedy ich więcej.
Ja szperam tu i ówdzie praktycznie cały rok, nie specjalnie za oleicami wprawdzie, ale przy tej okazji różne rzeczy się widuje. Jakbym trafił na M.rugosus, to bym nie pogardził :wink: Nawet nie wiem, czy oleice u mnie już wylazły, ostatnio w poprzedni weekend byłem w terenie, wtedy jeszcze ich nie widziałem.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Po raz kolejny namawiam do opublikowania tych obserwacji; wszystko co nie jest M. violaceus lub M. proscarabaeus jest warte odnotowania w literaturze.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Meloidae”