Strona 1 z 1

Ciekawa obserwacja u mrówek z rodzaju Formica.

: niedziela, 15 maja 2016, 21:21
autor: mantiss111
Samiec kopulował z robotnicą :D. Słyszałem o takich przypadkach wśród pszczół, ale nie u mrówek. Jak widać też się zdarzają. Czy robotnice mrówek mogą wypadku gdy zginie królowa składać jaja? Jest tak u pszczół. I czy jeśli samiec taką królową zapłodni, to będą samice? I czy u trutówek też tak jest?

A tak przy okazji. Czasem widuję mrówki z tego rodzaju bez czarnych plamek na tułowiu i głowie, czy to ubarwienie jest charakterystyczne dla jednego gatunku, czy niestety nie?

Re: Ciekawa obserwacja u mrówek z rodzaju Formica.

: wtorek, 17 maja 2016, 15:04
autor: patry090
Pierwszy raz spotykam się z takim zachowaniem w rodzaju Formica :)
mantiss111 pisze: Czy robotnice mrówek mogą wypadku gdy zginie królowa składać jaja?
Nie u wszystkich gatunków, ale czasami robotnice mogą składać niezapłodnione jaja z których wylęgają się samce. (Wynika to z tego, że samce mrówek są haploidalne, a samice diploidalne.) Tak jest na przykład u mrówek z rodzaju Formica.
mantiss111 pisze: I czy jeśli samiec taką królową zapłodni, to będą samice? I czy u trutówek też tak jest?
Tego nie wiem. Robotnice (Formica) jako młode imago mają dobrze rozwinięte narządy rozrodcze, wraz ze starzeniem się robotnicy degenerują. Myślę więc (są to jednak tylko przypuszczenia), że jeśli kopulacja jest udana to może dojść do zapłodnienia jaj. Jednak czy robotnice są w stanie magazynować nasienie? Tego nie wiem, a to także jest kluczowe w tej kwestii.
Samce mrówek (zresztą nie tylko mrówek), pobudzone w okresie rozrodu czasami próbują kopulować nawet z innymi samcami, robotnicami - bardzo łatwo zaobserwować to u Myrmica spp.
mantiss111 pisze:A tak przy okazji. Czasem widuję mrówki z tego rodzaju bez czarnych plamek na tułowiu i głowie, czy to ubarwienie jest charakterystyczne dla jednego gatunku, czy niestety nie?
Nie. Bardzo wyraźne, o ostrych konturach i czarnej barwie, plamki na tułowiu występują u F. pratensis i to w zasadzie jedyny przypadek kiedy po samej plamce można zidentyfikować robotnice. U innych gatunków tego rodzaju plamki występują różnie, do tego trzeba pamiętać o zmienności osobniczej.

Re: Ciekawa obserwacja u mrówek z rodzaju Formica.

: wtorek, 17 maja 2016, 19:40
autor: Przemek Zięba
Bardzo fajna obserwacja, ale to raczej jakas kopulacja przypadkowa, nie zakończy się zapłodnieniem.

Re: Ciekawa obserwacja u mrówek z rodzaju Formica.

: czwartek, 19 maja 2016, 10:59
autor: Darecki
mantiss111 pisze:Czasem widuję mrówki z tego rodzaju bez czarnych plamek na tułowiu i głowie
Wrzuć fotkę to zobaczymy co to ;)