Myrmicinae

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Myrmicinae

Post autor: avidal »

Czy możliwe jest zidentyfikowanie gatunku wścieklicy ( lub wścieklic, jeśli to więcej niż jeden gatunek ) na poniższych, otrzymanych przeze mnie fotografiach z Łodzi? Daty nieznane.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.88 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.56 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.51 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.73 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Aż miło popatrzeć na zawodowe fotografie. Jaki był zestaw? Napisz trochę o nim, przy okazji. :okok:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: avidal »

Jacku, jak nadmieniłem fotki dostałem w prezencie. Wykonał je Marek Wyszomirski, który od lat zajmuje się makrofotografią, regularnie wystawia swoje prace, wydaje corocznie e-kalendarz, itp. Nie wypowiem się o technice i o sprzęcie, bo nie bardzo mi wypada i zwyczajnie brak mi kompetencji.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: Przemek Zięba »

avidal pisze: Wykonał je Marek Wyszomirski, .....
I wszystko w temacie Mistrz nad Mistrze :ok: :ok:
tutaj można poczytać jest jednym z najbardziej aktywnych użytkowników forum, zresztą moderator globalny :-)

http://www.makropasja.pl/
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Myrmicinae

Post autor: Darecki »

http://antmania.pl/forum/1/viewforum.ph ... fee6fe8725
myślę, że tam prędzej ktoś by zidentyfikował
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Myrmicinae

Post autor: L. Borowiec »

Oznaczanie gatunków Myrmica po zdjęciach to loteria, nawet w ręku ten rodzaj nie jest łatwy do identyfikacji. Wprawdzie można się dopatrzyć (zwłaszcza na trzech pierwszych zdjęciach), że to ewentualnie grupa bez modyfikacji czułków u nasady i wtedy wchodzą w rachubę dwa pospolite gatunki M. rubra i M. ruginodis, ale to takie sobie gdybanie.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: avidal »

Miałem takie przypuszczenie, które teraz zmieniło się w pewność. Korzystając z okazji, zapytam o aktualną szacunkową liczbę gatunków z rodzaju Myrmica w Polsce. Jeśli to nie tajemnica, oczywiście.
Andrzej J. Woźnica

Re: Myrmicinae

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

robotnice kopulatorowe nie są. Stąd moje pytanie o cechy ... Zdjęcia nie wystarczą???
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Myrmicinae

Post autor: L. Borowiec »

Z Polski jest znanych 17-18 gatunków z rodzaju Myrmica, kilka z nich jest bardzo łatwych do oznaczenia, pozostałe tworzą grupy gatunkowe, w których oznaczanie wymaga już pewnego doświadczenia i materiałów porównawczych, lub samców.

I tu odpowiedź Andrzejowi: samce w rodzaju Myrmica są diagnostyczne, ale nie po genitaliach (rzuć okiem na klucz Radchenko i spółka wydany w serii naszych Kluczy do oznaczania owadów Polski, chyba jest dostępny w internecie).
Andrzej J. Woźnica

Re: Myrmicinae

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Lechu, wielkie dzięki za informację :D .

Pytałem, bo kiedyś zajmowałem się mszycami (zresztą nie tylko sentyment w tym zakresie przy tej grupie mi pozostał...) a ze względu na powszechność występowania bezskrzydłych dzieworódek i ich znaczenie, klucze są przede wszystkim konstruowane na ich podstawie.
Wiem, że jak jest trudno skonstruować dobry klucz i nie zawsze zdjęcia są tak zrobione aby móc" wstrzelić się" w gatunek.
Zresztą sam doświadczam tego typu niedogodności. Spora grupa faunistów - fotografów pojawia się na: http://www.diptera.info/news.php i proszą o oznaczenie. Jeśli zdjęć okazu jest kilka, to czasami nieźle muszę się nieźle natrudzić (używam programu irfanview do "manipulowania" obrazkiem) aby zidentyfikować okaz. I w tym zakresie "nic z tego nie mam" oprócz frajdy a czas temu poświęcony to także nadwyrężenie moich "patrzałek".
I tak to już się toczy :mysl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”