Strona 1 z 1

Stronki o Formica

: niedziela, 4 sierpnia 2013, 11:03
autor: Wiacek
Dużo łażę po torfowiskach wysokich i przejściowych na południowej Lubelszczyźnie. Swego czasu kolega zajmujący się mrówkami zachęcił mnie do zwrócenia uwagi na kopczyki wysuszonych torfowców na torfowiskach. Sporadycznie spotyka się takie kopczyki z mrówkami z grupy Formica.

Przeglądając strony internetowe znalazłem stronę ze zdjęciami makro o Formica:
http://www.antweb.org/images.do?name=fo ... franceants

Formica uralensis:
http://www.fugleognatur.dk/artsbeskrive ... rtsID=6393

Formica rufa:
http://www.fugleognatur.dk/artsbeskrive ... rtsID=2647
- tutaj jest rysunkowe porównanie pomiedzy kilkoma gatunkami - nie widzę różnicy pomiędzy F. rufa i F. aquilonea.

Może ktoś bardziej kumaty w Formica - czy te stronki są OK?

Do zajęcia się bardziej wnikliwego rodzajem trochę zniechęciła mnie dyskusja w temacie:
viewtopic.php?f=810&t=15167

Jeżeli ktoś zna inne dobre strony do zgłębienia to proszę o polecenie ich.

Re: Stronki o Formica

: niedziela, 4 sierpnia 2013, 14:54
autor: Michał Michlewicz
Stronki, stronkami - na antweb zdjęcia są dobre, ale żeby dostrzec różnice między gatunkami, trzeba wiedzieć na co patrzeć. Wielkość, kolor, kształt, czy tym podobne cechy najczęściej się nie nadają - Formica są zmienne nawet w obrębie jednej kolonii, więc w ten sposób nie da się gatunku oznaczyć.
W polskiej myrmekofaunie jest zaledwie kilka gatunków możliwych do oznaczenia w terenie "na oko". Pozostałe można oznaczyć do rodzaju, podrodzaju, zawęzić do jakiejś grupy gatunków. Żeby zdeterminować gatunek na 100% potrzeba na niego spojrzeć pod powiększeniem, w większości przypadków łatwiej, rzecz jasna, oznaczać martwe okazy.
Zdjęciami z internetu (pod warunkiem, że są dobrej jakości i wiarygodnie oznaczone, np. te na antweb) można się posiłkować, ale raczej tylko jako pomoc, tak jak pisałem - kiedy już wiemy na co patrzeć. W związku z tym nie polecę żadnych stron internetowych. Polecić za to mogę publikacje książkowe - np. klucz PTE (cz. XXIV, zeszyt 63 - mrówki - Formicidae), The Ants of Poland (wydanie starsze, z 2002 roku można czasem znaleźć w sieci jako pdf). Najlepsze jednak będzie nowe wydanie tej książki, z 2012 roku, które to zdecydowanie polecam najbardziej.

Takie miejsca jak torfowiska zawsze dobrze przeglądać pod kątem myrmekologicznym, choć w sumie, nie tylko pod takim.

Powodzenia!

Re: Stronki o Formica

: niedziela, 4 sierpnia 2013, 20:13
autor: Wiacek
Michał Michlewicz pisze:Polecić za to mogę publikacje książkowe - np. klucz PTE (cz. XXIV, zeszyt 63 - mrówki - Formicidae), The Ants of Poland (wydanie starsze, z 2002 roku można czasem znaleźć w sieci jako pdf). Najlepsze jednak będzie nowe wydanie tej książki, z 2012 roku, które to zdecydowanie polecam najbardziej.
Już ściągnąłem, sobie pdf "The Ants of Poland". Nowe wydanie przyznam jest trochę drogie. Postaram się nieco więcej dowiedzieć o cechach kluczowych - ale i tak nie obędzie się zapewne bez pobrania okazów. Ale to już w następnym roku, bo trzeba uzyskać pozwolenie na zbiór osobników, które mogą okazać się chronionymi oraz znaleźć miejsce do ich przekazania (bo sam nie będę przechowywał okazów).

Re: Stronki o Formica

: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 02:01
autor: Michał Michlewicz
Wiacek pisze:ale i tak nie obędzie się zapewne bez pobrania okazów.
Zdecydowanie. Tak jak pisałem, zaledwie kilka gatunków naszych mrówek jest oznaczalnych "na oko".
Wiacek pisze:Nowe wydanie przyznam jest trochę drogie.
Jeśli chodzi o cenę na ich stronie, to te 95 euro jest kwotą dla instytucji - odbiorcy prywatni mają po 160 zł.