Zapewne Sphecidae...

Przemek Zięba

Zapewne Sphecidae...

Post autor: Przemek Zięba »

Witam i oto pisze ,,prosze o identyfikację" a juz myslałem, że tego nigdy nie napisze znając swój stosunek do oznaczeń ze zdjęć..ale ad rem
Pisałem do Bogdana Wisniowskiego ale póki co nie odpisał, pewnie zajęty, więc wrzucam zaqgadkę na forum. Zagadkę co do której sam nie znam poprawnego rozwiązania. POzwolę sobie z lenistwa zacytowac to co pisałem do Bogdana poniżej..
Otóż przyniesiono mi gliniane gniazda jakiegoś Sphaecidae, które przypominają Sceilphron sp. Jako człowiek ciekawy zabrałem te gniazda do domu, pochodza z terenu Lublina. Po paru miesiącach wylęgł się jeden dorosły osobnik, przypomina Sphecidae, może to i Sceliphron, chociaz przypomina go wygladem, to barwy u S. destillatorium (chociażby a tych widuję sporo na Roztoczu od 2 lat) są inne i to całkowicie. Mam i gniazda oderwane przez tego człowieka ze ściany czy starej szafy, też mogę zrobić zdjęcie tymczasem zasyłam zdjęcia spreparowanego okazu
mógłbym prosic o pomoc w oznaczeniu?


Dodam tylko, że gliniane gniazdka mam w domu i poza tym jednym osobnikiem nic sie nie wylęgło...djęcia bez obróbki na szybko robione...
tak myslałem że może to Sceliphron caementarium???
Załączniki
PICT9922.JPG
PICT9922.JPG (69.63 KiB) Przejrzano 1706 razy
PICT9927.JPG
PICT9927.JPG (66.46 KiB) Przejrzano 1718 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dla mnie ten okaz wygląda na Sceliphron curvatum - S. caementarium jest bardzo podobny w ubarwieniu do S. destillatorium, różnią się m.in. kolorem stylika. Acz oczywiście weryfikacja przez speca pożądana ;)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Hmmm brak graficznego klucza jest bolesny. Zastanawiałem się właśnie i nad S.curvatum. Analiza kolorystyczna odwłoka częściowo by potwierdzała ale to żadna cecha i wydaje mi się że curvatum ma większy udział żółtych kolorów. Powiem, że ten w ogóle nie przypomina ani jednego ani drugiego, chociaż prędzej jednak S.curvatum jak prawi słusznie Aneta
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

1. nogi czarnobrązowe
2. petiolus lekko wygięty
3. przepaski na tergitach nieżółte

te cechy wskazują na Sceliphron curvatum.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Tak jednoznacznie potwierdził Twoje oznaczenie Roland Dobosz czyli mam powody do zadowolenia bo to niezbyt częsty gość w naszym kraju :mrgreen:
Przy okazji mam pytanie odnośnie klucza wg którego cytowałeś cechy kluczowe Grzegorzu....co to za klucz???
ja znalazłem jedynie coś takiego
http://www.insecte.org/spip.php?article7
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Tu nie ma co potwierdzać Przemku - gatunek bardzo charakterystyczny. Ja nie korzystam z obrazków w sieci przy oznaczaniu. Wyszedł niedawno bardzo dobry klucz do grzebaczowatych autorstwa Jacobsa w serii Die Tierwelt Deutschlands. Poza tym mam, dzięki uprzejmości jednego z kolegów, okaz S. curvatum w zbiorze.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ok bez urazy, ten klucz Jacobsa oczywiście w języku niemieckim. A szkoda ja się tego języka nie nauczę już nigdy. Cena powiedzmy sobie do przyjęcia dla pasjonata tej grupy.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Żadna uraza Przemku - który Sceliphron jest do curvatum tak podobny? Klucz Jacobsa jest bardzo prosto zrobiony, wielocechowy (każda z cech to osobny podpunkt) , sporo rysunków i zdjęć. W przypadku nie interesowania się błonkami, wiadomo, że nie wydasz na niego żadnej kasy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”