Strona 1 z 1

Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: wtorek, 10 listopada 2009, 19:21
autor: Forester
Znalezione na strychu domu, długość 10 cm.

: wtorek, 10 listopada 2009, 19:28
autor: Damian Bruder
na drugim zdjęciu widać jakby opuszczoną poczwarkę...Ale co to za dziadostwo to nie wiem ?

: wtorek, 10 listopada 2009, 20:10
autor: Tomek Klejdysz
fotomontaż?

: środa, 11 listopada 2009, 16:01
autor: Forester
Tomek Klejdysz pisze:fotomontaż?
To prawdziwe znalezisko : w zeszłym tygodniu na strychu domu w okolicy Biłgoraja. Może to jakiś egzot, bo handluje się tam meblami używanymi z zagranicy......

: środa, 11 listopada 2009, 16:06
autor: Aneta
Mnie najbardziej zastanawia owa łaciatość, bo gdyby to było jednolitego koloru, obstawiałabym jakieś Sphecidae, np. okolice Sceliphron sp. A nie dałoby się zrobić lepszych fotek tego znaleziska?


Edit:
Po małym guglnięciu wyszło mi, że podobne łaciate gniazda robi Sceliphron caementarium:
http://davesgarden.com/guides/bf/showimage/1385/
http://insects.ummz.lsa.umich.edu/Image ... uddaub.jpg

i teraz pytanie do błonkospeców, czy tylko ten gatunek, czy innym Sceliphronom też się to zdarza (np. w zależności od tego, jakim wyjściowym materiałem dysponują)? Bo o ile wiem, S. caementarium nie był jeszcze u nas notowany (a curvatum i destillatorium jak najbardziej).

: czwartek, 12 listopada 2009, 17:18
autor: Forester
Aneta pisze:A nie dałoby się zrobić lepszych fotek tego znaleziska?
Niestety są to jedyne zdjęcia, gniazdo już nie istnieje..... :cry:

: czwartek, 12 listopada 2009, 17:55
autor: Witas
Damian Bruder pisze:widać jakby opuszczoną poczwarkę
porównując szerokość desek to obcy 101, Ktoś się nieźle bawi :twisted:

: czwartek, 12 listopada 2009, 18:45
autor: Forester
Witas pisze:
Damian Bruder pisze:widać jakby opuszczoną poczwarkę
porównując szerokość desek to obcy 101, Ktoś się nieźle bawi :twisted:
Jeśli ktoś się nieźle bawi to chyba Ty, ja z właścicielką jesteśmy ciekawi co to było.
Dla "niewiernych Tomaszów" postaram się (po konsultacji z właścicielką) o jej nr komórki.

Pozdrawiam tych, co nie widzieli, a uwierzyli

: czwartek, 12 listopada 2009, 20:21
autor: Tomek Klejdysz
Niewierny Tomasz :grin: Zdjęcia troche mnie zdziwiły. Gdyby to jeszcze było sfocone w innej strefie klimatycznej to może... ale u nas! nic podobnego nigdy nie widziałem a fotki wyglądały na trochę „spreparowane”. Twoje wyjaśnienia troszkę mnie przekonały, że to to naprawdę istnieje (-ało) ale nie do końca :wink:

: czwartek, 12 listopada 2009, 21:31
autor: admin
Forester pisze:Niestety są to jedyne zdjęcia,
Te fotki zostały pewnie zmniejszone na potrzeby Forum (320x240), ale istnieją może zdjęcia oryginalne z aparatu, wieksze? Jesli nie wchodzą na Forum to proszę je przesłać na jk@entomo.pl a ja je umieszczę. Warto to sprawdzić, przyjrzeć się lepiej temu "gniazdku", bo wygląda ciekawie !!!

: piątek, 13 listopada 2009, 08:54
autor: Jacek Kurzawa
Zamieszczam fotki, które otrzymałem od Forestera. Fotki są wykadrowane, żeby jak najlepiej było widać szczegóły.

Tekst jaki otrzymałem od właściciela:
Gniazdo znalazła właścicielka strychu w miejscowości Wola Mała gmina i powiat Biłgoraj. Zwróciła się do mnie w zeszłym tygodniu i w piątek 6 listopada zostały zrobione zdjęcia. Właścicielka chciała aby to usunąć, więc kolejne zdjęcia przedstawiają kolejne fazy "odkrywania". Całość była bardzo krucha i rozpadła się przy próbie oderwania.

: piątek, 13 listopada 2009, 10:40
autor: Roman Królik
Może to zabrzmi mało merytorycznie ale wygląda mi to jakby owad korzystał z budulca pozyskanego na sąsiedniej budowie, gdzie fachowcy wylewali popłuczyny z różnych kolorów tynków :)
Bynajmniej nie jest to wytwór mojej wyobraźni lecz znam to z autopsji. Przy budowie domu budowlańcy wylewali mi popłuczyny po różnych klejach do płytek, fugach i farbach a okoliczne jaskółki pozyskiwały z tych różnokolorowych "błotek" budulec. Nie sprawdziłem jednak, czy budowały gniazda jednokolorowe czy w wersji "versicolor".

: piątek, 13 listopada 2009, 10:46
autor: Kamil Mazur
Ja widziałem bardzo podobne jakiś czas temu. Wyglądało to jak grudka ziemi przyczepiona do parapetu. Miało to wielkość około 2 cm i wysokość około 1cm. Tylko że było jednolitego koloru, beżowego. Wewnątrz było kilkanaście (!) larw długości do 10mm przytulonych jedna koło drugiej.

: piątek, 13 listopada 2009, 11:37
autor: Witas
Witas pisze:porównując szerokość desek to obcy 101, Ktoś się nieźle bawi
Biję się w piersi, dałem ciała na całego.
To gniazdo osy Sceliphron destillatorium - tak oznaczył dr Waldemar Celary.

: piątek, 13 listopada 2009, 12:22
autor: Jarosław Bury
To gatunek południowy - w Polsce dość rzadko notowany od lat 60-tych ub. wieku, gł. w południowo-wschodniej części kraju - obserwuję go dość systematycznie w swojej okolicy w Markowej, Żurawicy, Łupkowie...

: piątek, 13 listopada 2009, 12:37
autor: mwkozlowski
Są w internecie zdjęcia jednobarwnych ale też kolorowych gniazd sceliphronów, prawdopodobnie samica w takich wypadkach bierze materiał z różnych miejsc. . Być może gniazdo w tym wątku jest rzadkim przykładem sfotografowania gniazda dokończonego czyli przykrytego "czapką". Szkoda że zniszcone, wyjątkowo ładna budowla....

: piątek, 13 listopada 2009, 13:31
autor: Aneta
Witas pisze:To gniazdo osy Sceliphron destillatorium - tak oznaczył dr Waldemar Celary.
No to jednak dobrze typowałam :razz: BTW, na zdjęciu P1060477 ładnie widać resztkę posiłku larw - gdyby zdjęcia od razu poszły w większej rozdzielczości, ten pająk pomógłby szybciej rozwiązać zagadkę ;)

: piątek, 13 listopada 2009, 16:28
autor: Forester
Witas pisze: To gniazdo osy Sceliphron destillatorium - tak oznaczył dr Waldemar Celary.
A po naszemu ma to jakąś nazwę, czy można poznać biologię tego gatunku?

Tyle wynalazłem sam:

Gliniarz naścienny

Ten owad spotykany jest w Azji Środkowej, Iranie i południowej Europie. Nieliczne jego stwierdzenia na Węgrzech, czy Słowacji wymieniane są obok największych walorów przyrodniczych tamtejszych parków narodowych. W Polsce po raz pierwszy pojawił się w 1968 r. w Czesławicach k. Lublina. Dopiero dwadzieścia lat później stwierdzono go w Bieszczadach (Łubne, Wetlina, Ustrzyki G., Ustrzyki D.). W 1995 i 1996 r. Sceliphrona obserwowano w okolicy Szymbarku i Ropy. Na powojennym obszarze Polski był więc stwierdzony zaledwie siedmiokrotnie.
Według dra W. Celarego (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN) istnieją dwie drogi migracji tego gatunku do Polski: 1) od wschodu z Wołynia i Podola; 2) z południa przez Przełęcze Łupkowską i Dukielską.
Samica lepi gliniane gniazda składające się z pojedynczych, rurkowatych komórek larwalnych. W każdej z nich przebywa jedna larwa. Glinę zwilża wcześniej wodą i ubity w gałkę budulec zanosi podtrzymując w locie przednimi odnóżami na miejsce przeznaczenia (zazwyczaj na mur budynku). Po złożeniu do komórki jaja, leci na pobliską łąkę, gdzie wyszukuje pająki. Umiejętnie żądli je nie powodując ich śmierci, lecz ?tylko? całkowity paraliż. Po zapełnieniu komórki larwalnej sparaliżowanymi pająkami, zasklepia ją. Larwa zaopatrzona na cała zimę w żywy pokarm, latem, jako dorosły owad, odkrawa gliniane wieko i wydostaje się na zewnątrz.

: sobota, 14 listopada 2009, 14:51
autor: Jarosław Bury
Te siedem stwierdzeń w Polsce ( w granicach po 45 r.) to lekka przesada - z pewnością w literaturze można spotkać więcej doniesień - choćby: DYLEWSKA M., WIŚNIOWSKI B. 2003. Żądłówki (Hymenoptera, Aculeata) Ojcowskiego Parku Narodowego. Ojcowski Park Narodowy, Ojców. 306 pp.

: sobota, 14 listopada 2009, 15:54
autor: Jarosław Bury
Niejako przy okazji tego gatunku - dwa pokrewne: wg. mnie: Sceliphron caementarium Drury, 1773 z Włoch oraz Sceliphron spirifex Linnaeus, 1758 z Libanu - jeżeli się pomyliłem w oznaczeniu proszę o korektę...

: czwartek, 26 listopada 2009, 14:11
autor: Jarosław Bury
Nie jestem oczywiście znawcą tej grupy owadów - stąd pytanie - czy to również jest "gniazdo" Sceliphron destillatorium Illiger, 1807 ? - "znalezisko" odkryte przeze mnie kilka dni temu na jednym z budynków w Markowej...

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: czwartek, 24 czerwca 2010, 13:38
autor: Jarosław Bury
Pierwszego osobnika tego gatunku w tym roku zauważyłem obok domu w małej szklarence - wczoraj tj. 23.06.2010. Odwiedzał kwiatostany kopru włoskiego. Zanim przyniosłem aparat fotograficzny sprawnie odnalazł drogę do wyjścia i tyle go widziałem...

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: czwartek, 24 czerwca 2010, 13:51
autor: Łukasz Mielczarek
Wczoraj znalazłem w centrum Rzeszowa Sceliphron curvatum.Mój pierwszy gliniarz znaleziony w kraju:)

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: czwartek, 24 czerwca 2010, 14:44
autor: Artur Taszakowski
Nie wiem jak z rzadkością tego gatunku w kraju, ale na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego (pow. gorlicki) jest to pospolity gatunek, a w miejscach gdzie pobiera budulec (np wilgotny, gliniasto-ilasty brzeg rzeki) można zobaczyć kilkadziesiąt osobników jednocześnie.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: sobota, 10 lipca 2010, 20:53
autor: retsuz
W Chrzanowie w woj. małopolskim zlecono mi wytępienie tegoż owada, gdyż założył sobie gniazdo w drewnianym stropie kamienicy.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: sobota, 17 lipca 2010, 22:27
autor: slavoo
Ostatnio widziałem trzy okazy w różnych miejscach w okolicach Staszowa w świętokrzyskiem,jakiś nalot?
Nie miałem niestety aparatu :(

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: niedziela, 18 lipca 2010, 19:17
autor: Łukasz Mielczarek
Dzisiaj nad Pilicą w okolicy Koniecpola złapałem S. destillatorium. W tych okolicach tak szybko się tego gatunku nie spodziewałem :shock:

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: poniedziałek, 5 września 2011, 08:33
autor: Jarosław Bury
Wczoraj znalazłem w centrum Rzeszowa Sceliphron curvatum
Ostatnio kolega naprowadził mnie na gniazda S. curvatum w Łańcucie - osy regularnie co roku, od kilku dobrych lat, zakładają gniazda w jednym z budynków, przy sklepie z roślinami, narzędziami i meblami ogrodowymi.

Stanowiska te, z oczywistych względów, nie zostały ujęte w pracy: BURY J., SUDOŁ D., ZIĘBA P., ŻYŁA W., 2009: Nowe dane o występowaniu przedstawicieli rodzaju Sceliphron Klug, 1801 (Hymenoptera, Sphecidae) na terenie Polski. New data of occurrence of the genus Sceliphron Klug, 1801 (Hymenoptera, Sphecidae) in Poland. Acta ent. siles. 17: 11-18.

Wszystkie ujęte w tej pracy stanowiska na mapce poniżej - czarne koła stanowiska Sc. curvatum, pozostałe Sc. destillatorium.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: poniedziałek, 5 września 2011, 18:08
autor: Antek Kwiczala †
Nie zostało w tej pracy ujęte również moje stanowisko S. curvatum, chociaż informacje o nim przekazałem do bytomskiego muzeum (Waldek Żyła). Widocznie informacja też dotarła po oddaniu pracy do druku. Osę spotkałem w lipcu 2010 w Kaczycach (CA22). Fotka w załączniku.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: poniedziałek, 5 września 2011, 18:14
autor: Witas
Sceliphron destillatorium - Kojszówka DA-00 połowa lipca 2010

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: niedziela, 18 września 2011, 17:48
autor: Rafał Celadyn
...dodaję swoją obserwację,oprócz tego okazu obserwowałem jeszcze dwie sztuki :jedną w wiosce przy betonowym ogrodzeniu ,drugą na skraju lasu na baldachach ,jak okaz poniżej.
Pozdrowki Rafał.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: czwartek, 5 lipca 2012, 12:15
autor: Michał Michlewicz
Za namową p. Jarosława dodaję kolejną lokalizację, wraz ze zdjęciem okazu. Niestety, ze względu na to, że nie ja łapałem okaz, nie posiadam daty dziennej.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: czwartek, 5 lipca 2012, 14:59
autor: Przemek Zięba
Sceliphron curvatum jest diabolicznie ekspansywny podejrzewam, że rozprzestrzenia sie szybciej niz S.destillatorium. mam obserwacje dosłownie z ostatnich dni o pojawach prawie wszędzie w okolicach Lublina, w tym kilka okazów dowodowych.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: poniedziałek, 22 lipca 2013, 08:07
autor: palipa
W tym roku spotkałem 2 osobniki Sceliphron destillatorium, jeśli kogoś interesują dane z obserwacji to b. proszę:
Pierwszy okaz : Nowa Słupia EB03, 5 VII 2013 latał przy samochodach na parkingu obok wejścia do ŚPN
drugi okaz: Zalezianka DB84, 7 VII 2013

:hi:

Paweł

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium]

: wtorek, 23 grudnia 2014, 15:38
autor: Jarosław Bury
Może kogoś zainteresuje kolejna praca o Sceliphronie z 2014 roku - Distribution of Sceliphron curvatum SMITH, 1870 (Hymenoptera, Sphecidae) in Poland - http://www.degruyter.com/view/j/pjen.20 ... 4-0008.xml

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: sobota, 25 lipca 2015, 15:54
autor: andrzej
Sc. destillatorium - Stasiówka EA 34; 24, 25 VII po jednym ex. (a może ten sam) wokół kopru i nad skalniakiem przy domu.
Andrzej

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: niedziela, 2 sierpnia 2015, 20:17
autor: Jarosław Bury
Pomyślałem, że może warto pokazać na forum to niecodzienne skupisko gniazd S. destillatorium - Polska południowo-wschodnia - 02.08.2015.
Dodam, że gniazda jaskółek były również zasiedlone...
:papa:

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: wtorek, 4 sierpnia 2015, 19:45
autor: Marek Miłkowski
Sceliphron destillatorium pojawił się również w centralnej Polsce. W ostatnich dwóch dniach widziałem 2-3 osobniki odwiedzające kwitnący pasternak. Przy upalnej pogodzie były bardzo aktywne i trudne do fotografowania. Poza grzebaczem kwiaty pasternaku licznie odwiedzały osy.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: wtorek, 4 sierpnia 2015, 19:59
autor: Jacek Kurzawa
Sceliphorna widziałem w 2014 roku w Spale w środku drzewostanu, na drodze z błotem - osobnik pobierał z niej glinę. Nie udało mi się go odłowić, ale samo spotkanie jest warte odnotowania.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: piątek, 5 sierpnia 2016, 08:49
autor: Dark
To ja mogę dodać swoją obserwację z dzisiejszego ranka. Zaskoczył mnie widok tego "bydlaka" na balkonie w południowej części Warszawy. Niestety nie zdążyłem przygotować aparat, więc nawet nie da się gdybać, który to gatunek.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: środa, 28 czerwca 2017, 15:06
autor: Michał Michlewicz
Dorzucę się do tego wątku z pytaniem, czy ktoś z Was dysponuje obserwacjami S. curvatum z bardziej północnych terenów Polski? Mam w planach napisać szorta nt. swojego okazu i gdyby ktoś dysponował okazami lub obserwacjami potwierdzonymi fotograficznie, to zapraszam do dorzucenia się.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: środa, 28 czerwca 2017, 20:22
autor: Brachytron
Ja nie widziałem w N Wielkopolsce, a i na Pomorzach bywam regularnie.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: czwartek, 29 czerwca 2017, 06:52
autor: Marek Miłkowski
S. curvatum na parapecie w Bodzentynie, w siedzibie Świętokrzyskiego PN :)

Marek

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: czwartek, 29 czerwca 2017, 09:31
autor: trepik30
Lubuskie.Łąki zalewowe koło Słubic 27 sierpnia 2016.kwadrat vt79
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... n+curvatum

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: czwartek, 29 czerwca 2017, 10:19
autor: Darecki
Fotek nie mam, ale z ręką na sercu mogę powiedzieć, że oba gatunki z tego rodzaju na Dolnym Śląsku występują.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:29
autor: Markus
W sierpniu 2011 widziałem jeden okaz Sceliphron destillatorium w Krzyżanowicach na Ponidziu, na tarasie tamtejszego gospodarstwa agroturystycznego.
Pozdrawiam,
Markus

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: poniedziałek, 3 lipca 2017, 21:05
autor: mantiss111
Pytanko, czy mamy w Czechach i Polsce cos podobnego do S. curvatum?

Dodam, ze ostatnio (18.06.2017) na facebook ktos z Katowic wstawil fotke S. curvatum z prosba o identyfikacje. Ja wlasnie znalazlem cos takiego w Ostravie, dzisiaj. Obecnie obserwuje cos, co przypomina mi zaczatek gniazda.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: wtorek, 4 lipca 2017, 18:13
autor: Michał Michlewicz
Wszystkie inne europejskie Sceliphron są z wyglądu bliższe S. destillatorium, a więc raczej czarno-żółte. Jeżeli coś wyglądało jak S. curvatum to był to S. curvatum. ;-)

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: środa, 5 lipca 2017, 10:43
autor: mantiss111
Ok.
Wczoraj znalazlem jeszcze zeszloroczne skupisko gniazd. Prawdopodobhnie z dwoch gniazd blonkowki nie wyszly, jeden trup zostal jednak zaatakowany przez Dermestidae (Anthrenus?), drugi zawieralo stara sucha blonkowke. W jednym gniazdku zostala cala kolekcja pajakow, jakby jajo sie nie wyklulo. Pozostale zawieraly jedynie puste poczwarki, a otwory wylotowe byly wykruszone na rozmiar Sceliphron.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: wtorek, 18 lipca 2017, 12:00
autor: Jacek Kalisiak
Przed kilkunastoma minutami złapałem Sceliphron destillatorium na baldachu w Łodzi (na granicy z Konstantynowem). Jak daleko on już wszedł w Polskę?

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: sobota, 5 sierpnia 2017, 22:17
autor: rochmal
30 06 2017 w Katowicach widziałem tego grzebacza jak zbierał glinę. Zrobiłem mu zdjęcie jednak że wyszło bardzo niewyraźne to nie pochwaliłem się nim na forum. Po wczorajszym i dzisiejszym zajściu muszę się jednak podzielić z wami tą informacją i ostrzec przed nim bo poważnie podejrzewam że bezczelnie wyżarł mi kit z okna w moim domku. Wczoraj w dwóch miejscach na dziesięć centymetrów co naprawiłem w związku z czym dzisiaj miał łatwiej i wyżarł to naprawione plus kolejne 10 cm.
Według mnie najbardziej podobny jest do S. curvatum. Wnioskuję to ze zdjęć na tej stronie.

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 15:18
autor: Darecki
rochmal pisze: Według mnie najbardziej podobny jest do S. curvatum.
Bo to on :D

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: środa, 13 lipca 2022, 17:47
autor: Aneta
Z dzisiejszego dnia - Sceliphron curvatum odłowiony w łódzkim tramwaju linii nr 15 :D (wiem, że Sceliphrony w Łodzi to już żaden rarytas, ale to moje pierwsze spotkanie z gatunkiem ;) ).

Re: Co to jest? [Sceliphron destillatorium et curvatum]

: czwartek, 14 lipca 2022, 21:10
autor: Przemek Zięba
Aneta pisze:Z dzisiejszego dnia - Sceliphron curvatum odłowiony w łódzkim tramwaju linii nr 15 :D (wiem, że Sceliphrony w Łodzi to już żaden rarytas, ale to moje pierwsze spotkanie z gatunkiem ;) ).
Jest ich sporo, w Lublinie w zasadzie co 2-3 dzień (przy wyższych temperaturach) wlatują przez okno a mieszkam na osiedlu w dużej dzielnicy na 4 piętrze :-)