Osy w budce lęgowej

sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Osy w budce lęgowej

Post autor: sagit »

Dzień dobry,
Trafiłam na to forum szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i to mój pierwszy wpis tutaj.
Mam budkę lęgową dla sikorek modrych z kamerką. Kiedy w listopadzie zeszłego roku czyściłam budkę, znalazłam podwieszony do stropu początek gniazda os - ze 6 komór wiszących na nóżce. nóżka trzymała bardzo mocno i wcale nie było łatwo tę konstrukcję oderwać. Nie wiem kiedy osa zbudowała tę konstrukcję ani dlaczego zrezygnowała. Obserwując od końca marca urządzanie budki przez sikorki nigdy osy nie zauważyłam.
W tym roku jednak pojawiły się w budce aż trzy osy na raz, mimo że sikorki znosiły materiał na gniazdo. Po pojawieniu się os sikorki przestały budować gniazdo, jednak jedna z nich nadal przylatuje nocować w budce.
Czytałam, że osy zajmują tylko puste budki, więc ta sytuacja mnie zdziwiła.
Czy istnieje jakiś sposób aby zniechęcić osy do osiedlenia się w budce?
Czy skoro samice są trzy to czy można na 100% stwierdzić, że to klecanki?
A może osy i sikorki będą w stanie współdzielić budkę?

Pozdrawiam
sagit
9885
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 19 listopada 2010, 23:48

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: 9885 »

Witam, osy lubia zakładac gniazda w budkach dla ptaków. Jeżeli wystepują 3 współpracujące ze sobą samice, to zapewne są to klecanki Polistes :okok: Sposobu na zniechecenie os raczej jako takiego chyba nie ma :smiech: Jeśli chodzi o koegzystowanie ptaków i os w budce legowej, to bodajże Wikipedia podaje, że miały miejsce takie sytuacje :smiech: Jeśli zalezy Ci na nieingerowaniu w środowisko naturalne i chciałabyś, by sprawy toczyły sie w 100% naturalnym rytmem, po prostu nie rób nic, a natura sama zdecyduje, kto wygra "bój" o budke :brawo:
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: tomek rutkowski »

moje doświadczenia dotyczą głównie budek nietoperzowych(acz osom pewnie zajedno). sprawdzaliśmy budki co miesiąc od marca do grudnia przez 2 lata(i przez 20 lat raz w roku)
-nietoperze sobie radzą, często widac trupy os na dole budki a nietoperze mieszkają z niedobitkami os chroniąc się w osim gnieżdzie(trupy=efekt walki nietoperzy z osami). Ogólnie im swieższa budka i im bardziej nasłoneczniona, tym bardziej zaosowana(zawszeć lepiej niz zapajęczyniono-ślimakowata). Nieetyczne, ale jak sie nie pozbędzie os i szerszeni na początku sezonu to pozamiatane.......... Klecanek bym się nie obawiał:-) Kilka razy przy sprawdzaniu budek mnie rózne osy dziabnęły-rekord to 5 użadleń w 3 milisekundy, ale ogólnie nie jest źle, zresztą jak masz kamerkę to obserwuj osy:-)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: Brachytron »

Od powały z reguły zakładają gniazda osy typowe, klecanki trzonek gniazda lokują horyzontalnie. Klecanki wolą w terenie otwartym, aczkolwiek mam 3 okna i pod dwoma mam klecanki ( w tym jedno gniazdo ma 3 lata - potwierdzenie, że siostry itd., itp.).

Bez zdjęcia to wróżenie z szybkich pociągów...
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: sagit »

Dziękuję wszystkim za uwagi. Wygląda na to że podczas mojej dwudniowej nieobecności problem się rozwiązał. Tuż przed wyjazdem zauważyłam, że jedna z sikorek opukiwała w budkę z zewnątrz jak dzięcioł. W każdym razie os nie ma, ale materiału na gniazdo też nie przybyło. Dzisiaj jednak ruch jak na Marszałkowskiej, więc może szybko nadrobią zaległości. W stosunku do zeszłego roku wynoszą one tydzień, dokładnie tyle ile dni były osy.
O zdjęciach niestety nie pomyślałam, ale osy kręciły się głównie przy samym obiektywie, a ostrość kamery ustawiona jest na wysokość, na której mniej więcej powinny być głowy pisklaków. Klecanki też bym zresztą chętnie poobserwowała, ale przypuszczalnie wierzch gniazda przesłonił by kamerę.

Mam jeszcze na balkonie murarki. Hodowla wzięła się stąd, że pierwsze murarki same zaczęły przylatywać na balkon do bambusowej kratki na pnącza. W następnym roku powiedziałam im więc dodatkowo pęczek podjętych rurek bambusowych, a jeszcze w następnym trzy pęczki rurek trzcinowy chodzi. Super było cztery dni temu, jak samce ganiały samiczki, nie można było wyjść na balkon, bo wpadały do mieszkania. Aż myślałam że przesadziłam, ale teraz już jest spokój.

Fajnie że Tomek poruszył sprawę os w budkach nietoperzy. Koło mojego bloku pokazują się nietoperze, a dwa lata temu nawet jeden wisiał sobie pod koniec września uczepiony futryny uchylone bo okna. Zabrała go Straż dla Zwierząt, podobno bardzo fachowo, mnie niestety przy tym nie było. Panowie sprawdzili czy nie ma uszkodzeń błon, stwierdzili że to młody osobnik i powiedzieli jaki gatunek. Niestety nikt w domu nie zapamiętał. Stąd narodził się pomysł, żeby powiesić również budkę dla nietoperzy. Jednak zdjęłam ją, jak zobaczyłam osy u sikorek. Ona jest nieotwierana i wisiała w takim miejscu, że , jakakolwiek interwencja po zasiedlenia przez osy była by niemożliwa. Zastanawiam się teraz czy w ogóle ją wieszać, a jeśli tak, to przynajmniej jak najpóźniej, żeby zminimalizować ryzyko zasiedlenia przez osy.
Do kiedy tak mniej więcej osy szukają miejsc na gniazdo?

Pozdrawiam
sagit
9885
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 19 listopada 2010, 23:48

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: 9885 »

sagit pisze:
Do kiedy tak mniej więcej osy szukają miejsc na gniazdo?
sagit
Do około połowy maja, szerszenie czasem do przełomu maja/czerwca :smiech:
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: sagit »

Dzięki, w takim razie powieszę budkę pod koniec maja. Nietoperze rodzą się z tego co wiem w czerwcu, a poza tym nawet samice z małymi mogą zmieniać schronienie, jak znajdą lepsze.
Pozdrawiam
sagit
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: Osy w budce lęgowej

Post autor: sagit »

Może to kogoś zainteresuje, więc opiszę dalsze losy budki.
Otóż jak pisałam osy zniknęły i wyglądało na to, że sikorki moszczą sobie gniazdo. Niestety ostatecznie zrezygnowały, z tym że nadal jedna, przypuszczalnie samiec, przylatywała do niej na nocleg. W ciągu dnia nic się w budce nie działo, a z czasem również przestała być używana jako noclegowisko. Widocznie w nowym gnieździe, przypuszczalnie na pobliskiej topoli, wykluły się młode.
Gdzieś w połowie maja znowu pojawiła się osa. Postanowiłam dać jej szansę, o ile będzie to klecanka. Chyba jednak była to pospolita albo dachowa, bo budowane gniazdo wczoraj zaczęło przesłaniać kamerkę, która jest umieszczona na środku sufitu budki. Postanowiłam jednak jeszcze poczekać i jakie było moje zdziwienie, kiedy po włączeniu dzisiaj rano monitora zobaczyłam w budce pełno świeżego mchu oraz sikorkę rozwalającą po kawałku gniazdo osy. Po osie oczywiście ani śladu.
Tak więc wiem już, że sikorka jak chce poradzi sobie z osą, a ja będę mogła obserwować lęg. :wine:
Pozdrawiam
Sagit
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”