gniazdo

Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

gniazdo

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Witam,

Czy po gnieździe można cokolwiek powiedzieć o osobnikach, które je zbudowały. Niekoniecznie gatunek, ale może chociaż rodzaj. Średnica około 10 cm.

16.09.2012, Kraków, wzgórza Tynieckie.
Rudy
Załączniki
DSC_0470.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.18 KiB)
DSC_0472.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.11 KiB)
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: gniazdo

Post autor: Michał Michlewicz »

Ciężko cokolwiek powiedzieć więcej niż to, że zbudowały go przedstawicielki rodzaju Dolichovespula lub Vespula. Żadna to w sumie informacja, ale nic innego ze zdjęć gniazda wywnioskować nie można.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: gniazdo

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Dziękuję za odpowiedź. Dla mnie jest to informacja, gdyż do tej pory byłem wstanie zawęzić oznaczenie do rodziny Vespidae, a tak to zdobyłem nową wiedzę.

Pozdrawiam

Jurek R
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: gniazdo

Post autor: Michał Michlewicz »

Więc tak - wiadomo, że w tej rodzinie bierzemy pod uwagę tylko gatunki społeczne. Zostaje więc nam szerszeń, rodzaj Polistes oraz te wymienione przeze mnie wcześniej.
Polistes można śmiało odrzucić, gdyż budują one gniazda gimnodomiczne (otwarte, bez osłonki). Nie mamy do czynienia również z szerszeniem, ponieważ jego gniazda mają zawsze nieco inny kolor (są delikatnie pomarańczowo zabarwione), oraz proporcje komórek są nieco inne (tutaj mało je widać, ale są zbyt małe jak na Vespa crabro). Tym sposobem zostają tylko rodzaje Dolichovespula i Vespula, jednak już więcej powiedzieć się nie da.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: gniazdo

Post autor: Przemek Zięba »

Pokażę Wam gniazdo -zdjęcie z wczoraj przez lunetę z zestawem do digiskopingu (Coolpix 5100 z luneta Nikon Spotting Scope III RA)- odległośc była spora wokół mnie krążyło naprawdę dużo szerszeni więc wolałem się nie zbliżać, - to zdjęcie budki lęgowej ale nie małej dla szpaka tylko takiej dla puszczyka przynajmniej. Nakręciłem jeszcze filmik ale jakość nie najfajniejsza.
Załączniki
gniazdo V.crabro.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.65 KiB)
9885
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 19 listopada 2010, 23:48

Re: gniazdo

Post autor: 9885 »

Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763). Srednica gniazda na finale rozwoju kolonii mniej wiecej wielkosci pieści oraz stosunkowo niedbałe wykonanie świadczą o tym gatunku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”