Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 17 lis 2018, 14:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: szerszenia rodzina
PostNapisane: środa, 14 wrz 2011, 20:39 

Zainteresowałam się ostatnio szerszeniami. Od jakiegoś czasu zajmuję się pszczelarstwem. Do rozważań nad szerszeniami skłonił mnie jeden osobnik, który wpadł w pułapkę mającą na celu "ratowanie" pszczół przed ich atakami i którego mogłam bezpiecznie obserwować ;). Zastanawiam się jak mozna odróżnić poszczególnych członków gniazda. Nigdzie nie znalazłam żadnych fotografii, z których dałoby się ich porównać. Może ktoś z Was dysponuje takowymi fotkami ( najlepiej V. crabro - królowa, truteń i robotnica) ?  
I jeszcze dla upewnienia się... szerszenie - trutnie podobnie jak pszczoły nie mają żądeł?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: szerszenia rodzina
PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 01:16 

viewtopic.php?f=808&t=7148
Tu masz taki starszy z wątków gdzie wrzuciłem zdjęcia samca i robotnicy. Jedno od drugiego różni się liczbą segmentów odwłoka i czułków. Trudno to policzyć w terenie (no chyba że na trupie) więc pozostaje opatrzenie, samce czułki mają dłuższe i tak sierpowato wygięte, odwłok też wyraźnie dłuższy i smuklejszy. No w każdym bądź razie ja się jeszcze nie pomyliłem a chwytam je gołymi łapami.
Witek.

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 11:22 

Ooo :D   NO to podziwiam za odwagę. W mojej wyobraźni  szerszenie wciąż pozostają "tymi niebezpiecznymi" ale... Poprzyglądam się im i może kiedyś też się przemogę  :mrgreen:
Pozostaje jeszcze kwestia królowej. Szukając w googlach znalazłam między innymi coś takiego. Nie wygląda jak zwykły szerszeń więc moze to właśnie królowa?

Załączniki:
szerszen.jpg
szerszen.jpg [ 40.56 KiB | Przeglądane 3177 razy ]

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 12:30 

To najprawdopodobniej Szerszeń orientalny (Vespa mandarina)
Pozdrawiam :)

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 12:32 

Ehh...   :(

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 12:36 

Królowa wygląda podobnie jak robotnica, jest jednak większa, i ma nieco dłuższy odwłok...
BTW, to chciałbym kiedyś wypreparować całe gniazdo, w gablocie na ścianie musi wyglądać zjawiskowo :)

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 13:27 

Ja się właśnie niedawno zastanawiałam jak to zrobić żeby się nie rozsypało tylko że z gniazdem os :P

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 15:40 

Nie ma co, muszę znaleźć jakieś gniazdo, i wypreparować wszystkie stworzenia w nim, jednak już nie teraz, teraz już nie będzie larw, jajek itp, teraz wszystkie królowe opuszczają gniazda, jakieś 3 tygodnie temu miałem masowy pojaw szerszeni przy ekranie, wiec gniazdo jest gdzieś w pobliżu, zatem, jeśli je zlokalizuję, to w przyszłym lecie będzie ono miało już pokaźne rozmiary, i z pewnością będzie pełne pięknych szerszeni :)
arctia_caja napisał(a):
Ja się właśnie niedawno zastanawiałam jak to zrobić żeby się nie rozsypało tylko że z gniazdem os :P

Rozpaść się nie powinno, to w końcu celuloza, nie popiół :wink:

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 15:57 

Janek napisał(a):
Nie ma co, muszę znaleźć jakieś gniazdo, i wypreparować wszystkie stworzenia w nim, jednak już nie teraz, teraz już nie będzie larw, jajek itp, teraz wszystkie królowe opuszczają gniazda, jakieś 3 tygodnie temu miałem masowy pojaw szerszeni przy ekranie, wiec gniazdo jest gdzieś w pobliżu, zatem, jeśli je zlokalizuję, to w przyszłym lecie będzie ono miało już pokaźne rozmiary, i z pewnością będzie pełne pięknych szerszeni :)
arctia_caja napisał(a):

Rozpaść się nie powinno, to w końcu celuloza, nie popiół :wink:

normalnie.... Gunther von Hagens

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 16:50 

Niby celuloza tylko że chciałabym zrobić przekrój takiego gniazda żeby było widać poszczególne pięterka :D

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 17:52 

arctia_caja napisał(a):
Niby celuloza tylko że chciałabym zrobić przekrój takiego gniazda żeby było widać poszczególne pięterka :D

Nie ma problemu, musisz jednak przecinać to delikatnie, i najlepiej jakimś skalpelem, żyletką, żeby było bardzo ostre :)

PostNapisane: czwartek, 15 wrz 2011, 22:10 

Parę lat temu próbowałem zrobić coś takiego o czym piszecie. Po sezonie zdjąłem gniazdo odcinając nożem od desek. Mimo wszystko to krucha konstrukcja więc by ją wzmocnić zanurzyłem w unig-runcie, takim do gruntowania ścian. Papier zmienił trochę kolor ale gniazdo już się nie rozlatywało. Już miałem robić przekrój kiedy jeden z domowników wziął je w swoje drewniane łapska i nawet uni-grunt nie pomógł :(  Jeszcze kiedyś do tego wrócę :) tylko muszę znaleźć jakieś gniazdko i czas.
Dodać parę spreparowanych imago i myślę że całkiem nieźle by to wyglądało, np. w klasie biologicznej.

PostNapisane: piątek, 16 wrz 2011, 11:30 

Witek Płachta napisał(a):
Parę lat temu próbowałem zrobić coś takiego o czym piszecie. Po sezonie zdjąłem gniazdo odcinając nożem od desek. Mimo wszystko to krucha konstrukcja więc by ją wzmocnić zanurzyłem w unig-runcie, takim do gruntowania ścian. Papier zmienił trochę kolor ale gniazdo już się nie rozlatywało. Już miałem robić przekrój kiedy jeden z domowników wziął je w swoje drewniane łapska i nawet uni-grunt nie pomógł :(  Jeszcze kiedyś do tego wrócę :) tylko muszę znaleźć jakieś gniazdko i czas.
Dodać parę spreparowanych imago i myślę że całkiem nieźle by to wyglądało, np. w klasie biologicznej.

U mnie na dachu wiszą trzy całkiem spore gniazda :D Chętnie się podzielę ;)

PostNapisane: piątek, 16 wrz 2011, 14:22 

arctia_caja napisał(a):
U mnie na dachu wiszą trzy całkiem spore gniazda :D Chętnie się podzielę ;)

I ja chętnie bym przygarnął, ale wraz z zawartością w sezonie :wink:  Co jest jednak niewykonalne, bo z takimi zwierzątkami trzeba postępować szybko ;) W przeciwnym razie, mamy niezłe stadko na karku, i przeżycia......... Nie wspominając już o moim pomyśle z Vespa crabro :mrgreen:  który podczas niepowodzenia może się odbić już na zawsze :roll:

PostNapisane: piątek, 16 wrz 2011, 16:44 

To nie jest aż takie awykonalne :D na osy powinien wystarczyć zwykły kombinezon pszczelarski ;]  Gorzej z szerszeniami... :?

PostNapisane: piątek, 16 wrz 2011, 17:22 

No tak, ale trzeba je szybko uśmiercić, i na pewno nie ryzykowałbym trzymając je taki kawał drogi w foliowym worku, poza tym, to znajdę już jakieś gniazda w okolicy, popytam sąsiadów itp :)
Muszę sobie przygotować sporą gablotę, bo jeśli mi się trafi gniazdo w którym będzie kilkaset osobników, to kawałek to zajmie, dodatkowo kupę czasu....  8)

PostNapisane: piątek, 16 wrz 2011, 17:24 

Więc nie pozostaje mi nic więcej niż życzyć powodzenia ;)

PostNapisane: piątek, 16 wrz 2011, 17:32 

Dzięki, jak w przyszłym roku ''COŚ'' spotkam, to na pewno opublikuję to na forum, może zatem powstać ciekawy wątek, i spore zainteresowanie taką formą preparowania :mrgreen:

PostNapisane: piątek, 11 mar 2016, 13:22 

Poprzedni(e) login(y): Darecki
Specjalność: Aculeata
Janek napisał(a):
To najprawdopodobniej Szerszeń orientalny (Vespa mandarina)

To na pewno Vespa mandarinia ale po polsku nie nazywa się orientalny  :P

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]