Halictus scabiosae

Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Halictus scabiosae

Post autor: Justyna »

Jak pewnie wiecie, w zeszłym roku do listy gatunków pszczół Polski oficjalnie dołączył smuklik szerokopasy Halictus scabiosae: https://www.researchgate.net/publicatio ... nie_Polski
Pierwsze stanowiska są na zachodzie kraju, ale pszczoła rozprzestrzenia się szybko i pewnie obserwacji będzie coraz więcej :) Z koleżanką Olą (jest_miodnie) spotkałyśmy go w zeszłym roku i chciałybyśmy napisać o tym notatkę. A jak pisać, to lepiej w towarzystwie ;) dlatego jeśli ktoś z czytających te słowa spotkał i udokumentował ten gatunek i nie ma innych planów wobec tej obserwacji, to zapraszamy do dołączenia do nas. Chętnych bardzo proszę o napisanie do mnie (albo Oli ;) ) na priv.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictus scabiosae

Post autor: Justyna »

Ehh, siła przyzwyczajenia, dopiero teraz widzę gdzie wstawiłam :D Czy mogłabym prosić o przeniesienie tu? https://www.entomo.pl/forum/viewforum.php?f=807 :)
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Re: Halictus scabiosae

Post autor: ttadeusz »

Nie miałem pojęcia, że to gatunek tak rzadki. Mnie udało się zrobić fotkę 8.08.2022 r. na kwiatach ostrożenia w lesie sosnowym na południe 7 km od Kołobrzegu. Sądzę, że to ona. :smiech:
Załączniki
Smuklik szerokopasy.jpg
Smuklik szerokopasy.jpg (287.04 KiB) Przejrzano 1187 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictus scabiosae

Post autor: Justyna »

ttadeusz pisze:Nie miałem pojęcia, że to gatunek tak rzadki. Mnie udało się zrobić fotkę 8.08.2022 r. na kwiatach ostrożenia w lesie sosnowym na południe 7 km od Kołobrzegu. Sądzę, że to ona. :smiech:
Dzięki! Z tego zdjęcia szczerze mówiąc nie jestem pewna, czy to scabiosae. Przepaski u tej samiczki są wąskie, a jak sexcinctus rozciągnie odwłok, to też ma delikatne przepaski na początkach tergitów (sama się na to nabrałam jakoś w poprzednim sezonie). Poza tym widać na początku pierwszego tergitu coś, co mi wygląda jak acarinarium (taka kieszonka na roztocze). Z drugiej strony, dziewczyna jest wytarta, a chociaż scabiosae nie powinien mieć acarinarium na pierwszym tergicie, to mogą mu też siedzieć roztocza w tym miejscu, tyle że "luzem".
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Re: Halictus scabiosae

Post autor: ttadeusz »

No cóż, nie jestem specjalistą. Sądziłem, że nie jest to sześciopasy ponieważ wyraźnie różnił się od nich a było ich wiele. Stąd moje typowanie. Dziękuję za wyjaśnienie. :D
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictus scabiosae

Post autor: Brachytron »

To nie jest scabiosae.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”