Pszczółka do oznaczenia i larwy oleic (Meloe)

lukkrajewski
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Pszczółka do oznaczenia i larwy oleic (Meloe)

Post autor: lukkrajewski »

Coś z samotnic/murarek chyba - z murawy kserotermicznej w Kieleckiem. Podlatywały pojedynczo w upalny dzień i siadały na ciele spijając pot - jedna przypadkowo przygnieciona nawet boleśnie ukłuła (ale pieczenia czy opuchlizny brak).
Załączniki
2.jpg
2.jpg (75.18 KiB) Przejrzano 4280 razy
1.jpg
1.jpg (49.41 KiB) Przejrzano 4280 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Pszczółka do oznaczenia

Post autor: Justyna »

lukkrajewski pisze:Coś z samotnic/murarek chyba
A to nie będzie Halictus/Seladonia? Jeżeli Seladonia, to ani murarka, ani samotnica, bo ponoć wszystkie nasze zieleniczki są społeczne :)
lukkrajewski
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Pszczółka do oznaczenia

Post autor: lukkrajewski »

Było mniejsze od pszczoły miodnej :laugh: :hahaha: . Dzięki za wyprowadzenie z błędu i skierowanie we właściwą stronę :ok: . Może to smuklik złotawy Halictus subauratus? Złotawy, metaliczny połysk był wyraźny. Nie śledziłem, czy wracały do kolonii, czy samotnych norek, fakt 8) .
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Pszczółka do oznaczenia

Post autor: Justyna »

lukkrajewski pisze:Podlatywały pojedynczo w upalny dzień i siadały na ciele spijając pot
A tak mi się w sumie przypomniało, że Halictidae po angielsku nazywają się sweat bees :) Nie wiem, czy inne pszczoły też tak robią, ale te najwyraźniej są z tego znane :)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Na zdjęciu wyżej są dwa gatunki owadów.

Post autor: mwkozlowski »

Przy powiększeniu widać że pszczółka nie jest sama...
Awatar użytkownika
meadowlark
Posty: 204
Rejestracja: środa, 20 grudnia 2017, 21:40
Gender: women

Re: Pszczółka do oznaczenia

Post autor: meadowlark »

Wiosną zdarzało mi się spotkać taki przykry widok, że pszczoła nie potrafiła nawet lecieć.

To chyba sprawka oleicy?
Załączniki
IMG_4251.jpg
IMG_4251.jpg (130.35 KiB) Przejrzano 4101 razy
IMG_5067.jpg
IMG_5067.jpg (78.66 KiB) Przejrzano 4101 razy
IMG_4258.jpg
IMG_4258.jpg (117.71 KiB) Przejrzano 4101 razy
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Pszczółka do oznaczenia

Post autor: mwkozlowski »

Kwerenda w Google Scholar ujawnia, jeszcze nikomu nie udało się udokumentować w jaki sposób triungulinusy Meloe proscarabaeus dostają się w takich ilościach na samice pszczół. U dwóch gatunków oleicowatych (amerykański Meloe franciscanus i południowoeuropejski Stenoria analis) agregacje wabią samce, które następnie "wenerycznie" zarażają samice triungulisami. Osobiście spędziłem kilka godzin przy takiej kulce larw ale nic do niej nie przyleciało. Leciwy Bernard Klausnitzer obserwował niebywałe nagromadzenie agregacji larw Meloe proscarabaeus koło Insbrucka i sugeruje, że w wypadku tego gatunku naśladują one kwiaty. Z tekstu jego notatki nie wynika jednak żeby widział jak ten "abordaż" się odbywa. Tak więc na dobrą sprawę nie wiadomo jaka płeć przylatuje do tych larw (może obie?). W przyszłym roku (teraz za późno, to się dzieje na przełomie kwietnia i maja) może komuś uda się załapać te larwy na gorącym uczynku...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pszczółka do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Takie larwy chodzą bardzo szybko, w tym roku obserwowałem ich wiele i wiele mam w spirytusie (M.decorus). Może przeskoczenie setki larw na pszczółkę trwa kilka sekund? .... . Na zdjęciu powyżej jest właśnie taki masowo zaatakowany osobnik. Jemu zresztą nic się od nich nie stanie, on jest tylko potrzebny do przetransportowania larw, tak mi się zawsze wydawało.

Takie agregacje mogą też być dziełem przypadku - po prostu wszystkie małe larwy wspinają się na roślinę. One są bardzo ruchliwe i wytrwałe, szybko i dużo chodzą. Na zdjęciu widać, że już wyżej się nie dało i stłoczyły się na wierzchołku. Szedł bym z interpretacją agregacji w tą stronę.

Hmmm.,. chociaż jak patrzę na te listki które są puste to jednak chyba nie mam racji... :mysl:

A możę one sięsiebie nawzajem trzymają? Są na tyle splątane, że gdy kilka larw wejdzie na pszczółkę, to pociągną za sobą jeszcze po 10 kolejnych, splątanych ze sobą, niemal sklejonych larw? To byłoby może jakieś wytłumaczenie takiej strategii....

PS. Larwa Meloe decorus nie była opisana do 2013 roku :-)
Załączniki
_1260191 - Copy.JPG
_1260191 - Copy.JPG (75.3 KiB) Przejrzano 4038 razy
Awatar użytkownika
meadowlark
Posty: 204
Rejestracja: środa, 20 grudnia 2017, 21:40
Gender: women

Re: Pszczółka do oznaczenia i larwy oleic (Meloe)

Post autor: meadowlark »

Na zdjęciu jest chyba Andrena barbilabris. W każdym razie wracała pieszo do gniazda, bo nie mogła lecieć.
Spotkałam też inną pszczolinkę z przyklejonymi larwami, której gniazdo znajdowało się na pionowej skarpie i z takim obciążeniem nie była w stanie wrócić do gniazda. Wspinała się i spadała, bo piasek jej się obsuwał spod nóg. Przykry widok.

Znalazłam tej wiosny dwie takie agregacje larw i podejrzewałam, że to sprawka oleicy. Żadne z tych zbiorowisk jednak nie było na kwiatku, stąd moje wątpliwości :) Szkoda, że nie posiedziałam przy nich dłużej.

Dziękuję za odpowiedź.
W przyszłym roku wezmę leżak i poczekam, co się będzie działo :)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Pszczółka do oznaczenia i larwy oleic (Meloe)

Post autor: mwkozlowski »

przypadek to niewątpliwie nie jest: trzeba być uważnym, każdy nienaturalny ruch powoduje reakcje u tych larw.
Załączniki
m.JPG
m.JPG (84.87 KiB) Przejrzano 3914 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”