pszczoła do identyfikacji

sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

pszczoła do identyfikacji

Post autor: sagit »

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji pszczoły.
Przylatuje wyłącznie do krwawnicy. Jest bardzo duża i bardzo płochliwa. Dwa tygodnie zajęło mi, żeby zrobić jako takie zdjęcie, więc przepraszam za jego jakość. Pszczoła jak tylko zauważy ruch, natychmiast odlatuje na inne kwiaty, lub krąży wokół aparatu, żeby zbadać przeciwnika. Na dodatek przeszkadza wiatr, który porusza kwiatami...
1 i 2 tergit ma wyraźnie ciemnopomarańczowy.
Załączniki
pszczoła z pomarańczowym 1 i 2 tergitem.JPG
pszczoła z pomarańczowym 1 i 2 tergitem.JPG (41.41 KiB) Przejrzano 3972 razy
Awatar użytkownika
Maks S
Posty: 986
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2018, 22:49
Lokalizacja: Kraków

Re: pszczoła do identyfikacji

Post autor: Maks S »

Mnie to na Apis mellifera...
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: pszczoła do identyfikacji

Post autor: sagit »

Może i tak, zmyliło mnie że taka płochliwa i duża, i że miodne, które mają moi znajomi, są zupełnie inne.
Pewnie jakaś rasa? Nie wiem czy to istotne ale te pomarańczowe tergity są błyszczące, nie mają włosków, w odróżnieniu od tych dalszych.

Im więcej czytam tym mniej wiem - a to murarki nie rozpoznam, a to miodnej... :wlosy:
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: pszczoła do identyfikacji

Post autor: Justyna »

Też mi miodną patrzy z tego zdjęcia. Niektóre są takie żółte na początku odwłoka. Nie jestem w żadnym wypadku specem od pszczelich ras, ale wydaje mi się, że takie ubarwienie jest u pszczoły "włoskiej" (ligustica), tej co jej podobno Dzierżon używał w swoich badaniach (właśnie dlatego, że się różnią wyglądem od "zwykłych" brązowych, można było wnioskować coś o pokrewieństwie, mimo oczywistego braku możliwości zrobienia badań genetycznych).
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: pszczoła do identyfikacji

Post autor: Warroza »

Justyna pisze:Też mi miodną patrzy z tego zdjęcia. Niektóre są takie żółte na początku odwłoka. Nie jestem w żadnym wypadku specem od pszczelich ras, ale wydaje mi się, że takie ubarwienie jest u pszczoły "włoskiej" (ligustica), tej co jej podobno Dzierżon używał w swoich badaniach (właśnie dlatego, że się różnią wyglądem od "zwykłych" brązowych, można było wnioskować coś o pokrewieństwie, mimo oczywistego braku możliwości zrobienia badań genetycznych).
Nie za bardzo można wnioskować po tej cesze, jak się okazało po x latach od badań Dzierżonia właśnie z powodów dostępności badań genetycznych. Można o tyle, że można powiedzieć, że pszczoła ta nie jest czystym przedstawicielem ciemnej pszczoły podgatunku AMM i to chyba w zasadzie tyle. Raczej nie jest też krainką. Czyli nie za wiele. Za kolor odwłoka w końcu odpowiada ograniczona liczba genów, w dodatku, o ile pamiętam, ubarwienie na pomarańczowo-żółte jest genem dominującym, a więc pszczoła ta może posiadać odmienny gen recesywny co do ubarwienia od maki lub ojca innego podgatunku czy linii.

Podsumowując. Bez badań genetycznych i morfologicznych niewiele można powiedzieć o pochodzeniu pszczoły po jej kolorze, choć coś tam można próbować zakładając spory margines błędu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”