Trzmiele w Lublinie.

Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Witam.
Od kilku dni mam ciekawe zjawisko, a mian. w budce dla ptaków na balkonie zagnieździły się trzmiele. W tym roku ptaki (bogatki) nie zajęły budki, bo ich nie było. W budce mam kamerkę do obserwacji, co w poprzednich latach robiłem obserwując lęgi bogatek (dokumentacja). Trzmiele usadowiły się pod gniazdem (sianem), czasem widać te, które chodzą po sianie, ale obraz na tv mam czarno-biały i nie potrafię zidentyfikować trzmiela. Zrobiłem kilka fotek przez szybę otworu budki z nadzieją, że trafię na wlatującego do budki owada, ale nie udało się. Mam kilka fotek owadów w locie, ale nie są zbyt ostre, z tym że widać ich kolory. Na pewno koniec odwłoka jest jasny (biały), bliżej głowy kolor jest czerwono-różowy.
Mogę zamieścić takie zdjęcia, a także czarno-białe z tv, jeśli byłyby przydatne od identyfikacji. Nie chodzi mi o dokładne określenie rodzaju, tylko orientacyjne. W książce wyczytałem, że to może być trzmiel polny, bo zasiedla gniazda ptaków.

Proszę o jakieś wskazówki co dalej, bo mam zamiar dalej obserwować te trzmiele. Hobbystycznie zajmuję się ornitologią już wiele lat.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Brachytron »

To obserwuj dalej ;) Wiele gatunków wchodzi do budek, jakiekolwiek zdjęcia nie zaszkodzą, bo opis z różowym nie pomaga :)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Justyna »

Co to za książka i czy podali nazwę łacińską? Pierwsze słyszę o trzmielu polnym :?
Jeśli chodzi o gatunek, to stawiam na trzmiele drzewne (parkowe), Bombus hypnorum. One lubią ptasie budki.
Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Justyna pisze:Co to za książka i czy podali nazwę łacińską?
Odpowiadam: "Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt" Wilhelm i Dorothee Eisenreich, Multico W-wa 1993.
Trzmiel polny (Bombus agrorum) - w tekście jest napisane, że gniazda najczęściej zakłada w opuszczonych gniazdach ptasich.
Przypuszczam, że jest pomyłka w tłumaczeniu. To tyle na ten temat.

Zaraz przygotuję zdjęcia owadów, które udało mi się zrobić.....ale w locie. Myślę, że znawcy tematu rozpoznają gatunek.
Przypuszczam, co to jest.
Pozdrawiam
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Justyna »

A, Bombus agrorum to stara nazwa trzmiela rudego (Bombus pascuorum). Czekamy na zdjęcia :)
Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Zamieszczam zdjęcia owadów, które udało mi się zrobić, chyba pierwszy raz w życiu i opracować do prezentacji.
Załączniki
DSC07700e1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.7 KiB)
DSC07703e2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.08 KiB)
DSC07704e3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.96 KiB)
Myślę, że zdjęcia są wystarczająco dobre do identyfikacji owadów.<br />Pozdrawiam
Myślę, że zdjęcia są wystarczająco dobre do identyfikacji owadów.
Pozdrawiam
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.53 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Bartek Pacuk »

Bombus hypnorum
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Justyna »

Zgadłam ;)
Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Dziękuję za identyfikację. Jeśli to ma znaczenie, to budka znajduje się na balkonie na I piętrze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Grzejnik »

Witaj w klubie - mam pod blachą na dachu i tak bobrują całe noce nad sufitem, że ciężko wytrzymać ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”