Trzmiele w Lublinie.

Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Witam.
Od kilku dni mam ciekawe zjawisko, a mian. w budce dla ptaków na balkonie zagnieździły się trzmiele. W tym roku ptaki (bogatki) nie zajęły budki, bo ich nie było. W budce mam kamerkę do obserwacji, co w poprzednich latach robiłem obserwując lęgi bogatek (dokumentacja). Trzmiele usadowiły się pod gniazdem (sianem), czasem widać te, które chodzą po sianie, ale obraz na tv mam czarno-biały i nie potrafię zidentyfikować trzmiela. Zrobiłem kilka fotek przez szybę otworu budki z nadzieją, że trafię na wlatującego do budki owada, ale nie udało się. Mam kilka fotek owadów w locie, ale nie są zbyt ostre, z tym że widać ich kolory. Na pewno koniec odwłoka jest jasny (biały), bliżej głowy kolor jest czerwono-różowy.
Mogę zamieścić takie zdjęcia, a także czarno-białe z tv, jeśli byłyby przydatne od identyfikacji. Nie chodzi mi o dokładne określenie rodzaju, tylko orientacyjne. W książce wyczytałem, że to może być trzmiel polny, bo zasiedla gniazda ptaków.

Proszę o jakieś wskazówki co dalej, bo mam zamiar dalej obserwować te trzmiele. Hobbystycznie zajmuję się ornitologią już wiele lat.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Brachytron »

To obserwuj dalej ;) Wiele gatunków wchodzi do budek, jakiekolwiek zdjęcia nie zaszkodzą, bo opis z różowym nie pomaga :)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Justyna »

Co to za książka i czy podali nazwę łacińską? Pierwsze słyszę o trzmielu polnym :?
Jeśli chodzi o gatunek, to stawiam na trzmiele drzewne (parkowe), Bombus hypnorum. One lubią ptasie budki.
Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Justyna pisze:Co to za książka i czy podali nazwę łacińską?
Odpowiadam: "Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt" Wilhelm i Dorothee Eisenreich, Multico W-wa 1993.
Trzmiel polny (Bombus agrorum) - w tekście jest napisane, że gniazda najczęściej zakłada w opuszczonych gniazdach ptasich.
Przypuszczam, że jest pomyłka w tłumaczeniu. To tyle na ten temat.

Zaraz przygotuję zdjęcia owadów, które udało mi się zrobić.....ale w locie. Myślę, że znawcy tematu rozpoznają gatunek.
Przypuszczam, co to jest.
Pozdrawiam
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Justyna »

A, Bombus agrorum to stara nazwa trzmiela rudego (Bombus pascuorum). Czekamy na zdjęcia :)
Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Zamieszczam zdjęcia owadów, które udało mi się zrobić, chyba pierwszy raz w życiu i opracować do prezentacji.
Załączniki
DSC07700e1.JPG
DSC07700e1.JPG (104.7 KiB) Przejrzano 1204 razy
DSC07703e2.JPG
DSC07703e2.JPG (113.08 KiB) Przejrzano 1204 razy
DSC07704e3.JPG
DSC07704e3.JPG (131.96 KiB) Przejrzano 1204 razy
Myślę, że zdjęcia są wystarczająco dobre do identyfikacji owadów.<br />Pozdrawiam
Myślę, że zdjęcia są wystarczająco dobre do identyfikacji owadów.
Pozdrawiam
DSC07581e4.JPG (117.53 KiB) Przejrzano 1204 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Bartek Pacuk »

Bombus hypnorum
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Justyna »

Zgadłam ;)
Zjak
Posty: 64
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 10:56
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Zjak »

Dziękuję za identyfikację. Jeśli to ma znaczenie, to budka znajduje się na balkonie na I piętrze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Re: Trzmiele w Lublinie.

Post autor: Grzejnik »

Witaj w klubie - mam pod blachą na dachu i tak bobrują całe noce nad sufitem, że ciężko wytrzymać ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”