Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 2 grudnia 2020, 14:00

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?
PostNapisane: sobota, 24 października 2020, 20:29 

...na checkliście? Bo ja się zatrzymałam na tych ok. 470 gatunkach z listy Pawlikowskiego (ostatnia aktualizacja w 2009 i 468 gatunków), wiem że coś tam dochodziło po drodze (D.morawitzi, A. tscheki, B.gerstaeckeri), ale liczba 526 z tegorocznego wydania "Wilde Bienen' Wiesbauera nieco mnie zaskoczyła :) Powołuje się on tam na źródło w postaci Discover Life (https://www.discoverlife.org/mp/20q?gui ... &flags=HAS:), gdzie w tej chwili widzę liczbę 512 przy Polsce, jednak w dalszym ciągu jest to "trochę" więcej niż 470 :) Faktycznie aż tyle gatunków doszło od 2009 czy Discover Life coś nam dodało w gratisie? :)

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Ile mamy gatunków pszczół (Apoidea) w Polsce?
PostNapisane: niedziela, 25 października 2020, 10:44 

Specjalność: Acu, Odo
inne zainteresowania: Jacek Wendzonka
Nie mam ich policzonych ponieważ ciągle w zanadrzu mam jakiś nowy do opublikowania, wiem też, że inni też coś w szufladach mają. Problemem jest także uznawanie gatunków, chociażby Bombus cryptarum czy magnus, wiele gatunków z rodzaju Andrena... To zniechęca. Faktycznie trzeba by policzyć, ale tak orientacyjnie to do 500 trochę jeszcze brakuje. A skąd te 500 ileś? Pewnie dane z internetu i potencjalna fauna, jeżeli gatunek jest na Litwie, Ukrainie, Czechach i w Niemczech to u nas też być musi, kwestia potwierdzenia.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 25 października 2020, 21:00 

Brachytron napisał(a):
ciągle w zanadrzu mam jakiś nowy do opublikowania, wiem też, że inni też coś w szufladach mają
No ale o tych to trudno, żeby autorzy danych z Discover Life wiedzieli rok temu (bo w książce są podane, że to dane za 2019) ;) Czyli dodali w gratisie :) A gatunkami mam nadzieję że się pochwalisz/cie jak już będą opublikowane, coś mi się tam o uszy obiło, ale nie jestem na bieżąco z literaturą i nowymi odkryciami ;)

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2020, 12:04 

Poprzedni(e) login(y): Darecki
Specjalność: Aculeata
Też jestem ciekaw co oprócz tych co wiem.

http://insecte.org/forum/viewtopic.php? ... ccdc49cad3
Moja obserwacja Andrena haemorrhoa z początku września 2003 roku się chowa  :smiech:

PostNapisane: poniedziałek, 16 listopada 2020, 21:06 

UTM: Warszawa
A żadne nie ubywają? Tylko przybywają? (w sensie stanu wiedzy o rzeczywistości).

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 16 listopada 2020, 21:37 

Warroza napisał(a):
A żadne nie ubywają? Tylko przybywają? (w sensie stanu wiedzy o rzeczywistości).
Wydaje mi się, że jest jak w przypadku ptaków i raczej nie ma praktyki usuwania gatunków z checklisty (poza przypadkami, gdzie samo ich stwierdzenie zaczęło później budzić uzasadnione wątpliwości). Na przykład drop jest na liście polskich gatunków według Komisji Faunistycznej i nikt go raczej nie zamierza wykreślać. Zresztą, różnie to się toczy z tym wymieraniem, podobnież zadrzechnia fioletowa była przez pewien czas uznawana za wymarłą u nas.Traktuję te checklisty raczej jako listę gatunków stwierdzonych w Polsce niż żyjących tu w tej chwili. Ale też się chętnie dowiem, czy moje założenia co do zasady działania pszczelich list gatunkowych są zgodne z prawdą :)

PostNapisane: poniedziałek, 16 listopada 2020, 22:08 

To ja chyba dalej będę bezpiecznie mówił, że istnieje w PL aktualnie ponad 450 gatunków pszczół.  :rotfl:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 16 listopada 2020, 23:11 

Warroza napisał(a):
To ja chyba dalej będę bezpiecznie mówił, że istnieje w PL aktualnie ponad 450 gatunków pszczół.  
W sumie ciekawa jestem, czy to jest na pewno takie bezpieczne ;) Biorąc pod uwagę, że część gatunków na liście Pawlikowskiego jest z adnotacją, że ostatnie obserwacje były przed 1950 rokiem, a pewnie są i takie gatunki, gdzie były jakieś pojedyncze obserwacje, to wcale nie mam pewności, że te 450 by się aktualnie w Polsce odnalazło.

PostNapisane: wtorek, 17 listopada 2020, 10:34 

Owszem są i takie z pojedynczych obserwacji z dawnych lat. To w takim razie przechodzę na pozycje: ponad 420 gatunków.
Bo jednak ludzie niezorientowani w temacie rozumieją to tak, że faktycznie aktualnie w PL żyje tyle gatunków, a nie że tyle zostało w historii obserwacji zanotowanych.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1