Apanteles

OWADZIARKI (Parasitica) - pozostałe (bez Chalcidoidea, Cynipoidea i Ichneumonoidea)
alinab
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2014, 14:14
Gender: women
UTM: EB69

Apanteles

Post autor: alinab »

Często widuję takie żółte „pianki” na roślinach, kilka razy miałam okazję obserwować opuszczanie ich przez lokatorów. Ostatnio taki prezent (na źdźble kupkówki z nieużytku koło pola malin, EB69) czekał na mnie przez 3 dni w biurze. W ostatniej chwili zdążyłam go zapakować do probówki, już było widać powiększające się ciemne plamki zbliżających się do powierzchni błonkówek. W ciągu 2 godzin z grudki o objętości ok. 1,5 cm3 wyszło blisko 70 owadów, mniej więcej tyle samo obu płci. Samiczki siedziały spokojnie, natomiast samce biegały z lekko uniesionymi skrzydełkami. Od razu usiłowały kopulować, ale na początku bez powodzenia. Dopiero po ok. 60 minutach widać było coraz więcej skutecznie połączonych par. Najpóźniej wychodziły owady z najgłębszej warstwy.
Doczytałam się w Internecie, że taki układ żyłek na skrzydłach wskazuje na rodzaj Apanteles (Braconidae). Nigdy nie widziałam, jak larwy tworzą taki wspólny oprzęd. Czy ten jego żółty kolor jest charakterystyczny dla jednego gatunku?

Alina
Załączniki
Apanteles1.jpg
Apanteles1.jpg (7.17 KiB) Przejrzano 2929 razy
Apanteles2.jpg
Apanteles2.jpg (24.52 KiB) Przejrzano 2929 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „OWADZIARKI (Parasitica) - pozostałe”