Nemocoris fallenii

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Nemocoris fallenii

Post autor: Skorpion20 »

Witam serdecznie.

Jakieś 1,5 km od zachodnich granic administracyjnych Olsztyna, znajduje się przejście podziemne prowadzące do leśnego Arboretum. Co jakiś czas lubię do niego zaglądać, gdyż można w nim spotkać różne, ciekawe owady. Na początku czerwca 2015 r, natrafiłem na pewnego pluskwiaka, z którym przyznam, miałem spore problemy, by go oznaczyć. Podejrzewałem, że należy do Coreidae, ale na gatunek nie miałem żadnego pomysłu. Dlatego jego zdjęcia czekały grzecznie w moim archiwum, aż znajdę dla niego chwilę i wczoraj postanowiłem znów mu się bliżej przyjrzeć. Tym razem udało mi się wytypować podejrzanego. Wyszło mi, że to najprawdopodobniej Nemocoris fallenii. Niestety, tutaj pojawiły się schody, bo kiedy wrzuciłem jego nazwę do sieci, by się o nim czegoś dowiedzieć... wyszło, że informacji o nim jest jak na lekarstwo.

Z tego też względu będę bardzo wdzięczny za potwierdzenie oznaczenia i jakieś informacje na jego temat. Chętnie się dowiem, czy jest pospolity, czy rzadki, jak to jest z jego rozmieszczeniem w naszym kraju, no i może coś o jego zwyczajach :D
Załączniki
Nemocoris fallenii, 10.06.2015. Granice Olsztyna.
Nemocoris fallenii, 10.06.2015. Granice Olsztyna.
DSCF6715.JPG (145.61 KiB) Przejrzano 2595 razy
Nemocoris fallenii, 10.06.2015. Granice Olsztyna.
Nemocoris fallenii, 10.06.2015. Granice Olsztyna.
DSCF6609.JPG (143.48 KiB) Przejrzano 2595 razy
karaczandjz
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 7 stycznia 2011, 19:33
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Nemocoris fallenii

Post autor: karaczandjz »

W tej pracy na stronie 62 znajdziesz nieco informacji:
http://www.cydnidae.uni.opole.pl/biblio ... 1-popr.pdf

Pozdrawiam
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Nemocoris fallenii

Post autor: Skorpion20 »

karaczandjz pisze:W tej pracy na stronie 62 znajdziesz nieco informacji:
http://www.cydnidae.uni.opole.pl/biblio ... 1-popr.pdf

Pozdrawiam

O właśnie, tego mi było trzeba, pięknie dziękuje :D

Również pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Nemocoris fallenii

Post autor: Artur Taszakowski »

Jak widać gatunek zacny i warty opublikowania :brawo:
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Nemocoris fallenii

Post autor: Chiffchaff »

Gatunek faktycznie, zacny. Potwierdza się, że lub "przyziemie", bo ja mam kilka okazów też z północy Polski, gdzie w jednym parku chętnie wpadał w naziemne pułapki.
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Nemocoris fallenii

Post autor: Skorpion20 »

Ano proszę, wychodzi na to, że choć mniej atrakcyjne z wyglądu, to jednak "naziemne" są warte zainteresowania :D

Będę musiał się im jeszcze baczniej przyglądać w nowym sezonie. Przejście podziemne, o którym wspomniałem przy okazji pierwszego postu, z tego co obserwuje, jest bardzo atrakcyjny dla tego typu pluskwiaków (mam jeszcze trochę zdjęć z tamtego miejsca, muszę popatrzeć czy nie ma czegoś jeszcze ciekawego), więc podejrzewam, że w przyszłym roku znów będę miał okazję by go spotkać i możliwe, że nie tylko jego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”