nagrywanie dźwięków

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

nagrywanie dźwięków

Post autor: Jacek Kalisiak »

Widać, że prostoskrzydłe cieszą się się coraz większym zainteresowaniem, zapewne po części dzięki fotografii cyfrowej. Czy ktoś zajmuje się w Polsce systematycznie nagrywaniem dźwięków wydawanych przez te owady?
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Salticus »

Ja. Nagrywam jako dokumentację obecności danego gatunku na danym stanowisku oraz z myślą o wykorzystaniu nagrań w przyszłości w przewodniku po krajowych prostoskrzydłych. Mam sporo nagrań wykonanych w terenie, nie zawsze najlepszej jakości, dlatego od niedawna uzupełniam je o nagrania "studyjne", tzn. schwytanych osobników w pomieszczeniu odizolowanym od dźwięków zewnętrznych.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki Salticus za info. Myślę, że to może być fajny temat dla zainteresowanych prostoskrzydłymi. Napiszesz kilka słów, o technikaliach? Jakiś wyrafinowany sprzęt, czy w dzisiejszych czasach mikrofon kierunkowy można kupić za grosze na allegro?
Ktoś jeszcze zbiera nagrania? Widziałem publikacje z załączonymi nagraniami. Tym bardziej dzisiaj łatwo opublikować coś i załącznik z nagraniem dodać jako uzupełnienie publikacji.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Salticus »

Używam kieszonkowego rejestratora audio Olympus LS3. Mały, lekki, poręczny, stosunkowo niedrogi. Ma dobrej jakości tor audio, manualną regulację poziomu nagrywania i możliwość zapisu nieskompresowanych plików WAV z próbkowaniem do 96 kHz/24bit. Do nagrywania prostoskrzydłych możliwości tego urządzenia są w zupełności wystarczające. Model jest już wycofany z produkcji, zastąpiły go bardzo podobne urządzenia z serii LS-P.

Mam też dwa mikrofony kierunkowe - Sennheiser MKE400 (kompaktowy mikrofon typu shotgun do kamer video) oraz większy mikrofon z czaszą paraboliczną MPA-2 z Animal Sound Labs. Faktycznie zwiększają zasięg nagrywania, ale rzadko się to przydaje - prostoskrzydłe to nie ptaki, żeby nie dało się do nich podejść na kilka kroków :) . Na co dzień zabieram ze sobą w teren samego Olympusa, a zewnętrzne mikrofony są tylko do zadań specjalnych.

Do analizy i edycji nagrań oraz generowania sonogramów używam darmowego programu Audacity. Na moje potrzeby w zupełności wystarcza.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dziękuję. A poleciłbyś jakieś strony lub publikacje gdzie są dostępne nagrania lub audiogramy.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Salticus »

Strony z nagraniami:

http://www1.osu.cz/orthoptera/
http://www.orthoptera.ch/arten
http://www.orthoptera.at/arten/index.html

Audiogramy są w przewodniku Bellmanna "Szarańczaki", a w internecie można sobie zamówić uzupełniającą tę książkę płytę CD pt. "Heuschrecken. Die stimmen von 61 heimischen Arten".
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Marcin Kutera »

Jacek Kalisiak pisze:Dzięki Salticus za info. Myślę, że to może być fajny temat dla zainteresowanych prostoskrzydłymi. Napiszesz kilka słów, o technikaliach? Jakiś wyrafinowany sprzęt, czy w dzisiejszych czasach mikrofon kierunkowy można kupić za grosze na allegro?
Ktoś jeszcze zbiera nagrania? Widziałem publikacje z załączonymi nagraniami. Tym bardziej dzisiaj łatwo opublikować coś i załącznik z nagraniem dodać jako uzupełnienie publikacji.
Też nagrywam ale kamerą (dźwięk jest niezły). Musze przyznać, ze się zastanawiam nad zakupem profesjonalnego rejestratora dzwięków z podziałem na kanały, lewy i prawy.
Andrzej J. Woźnica

Re: nagrywanie dźwięków

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

http://orthoptera.speciesfile.org/- tu tez kiedyś były nagrane głosy ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”