Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 27 września 2020, 12:26

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: nagrywanie dźwięków
PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2016, 12:00 

Widać, że prostoskrzydłe cieszą się się coraz większym zainteresowaniem, zapewne po części dzięki fotografii cyfrowej. Czy ktoś zajmuje się w Polsce systematycznie nagrywaniem dźwięków wydawanych przez te owady?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: nagrywanie dźwięków
PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2016, 15:27 

Specjalność: Orthoptera
Ja. Nagrywam jako dokumentację obecności danego gatunku na danym stanowisku oraz z myślą o wykorzystaniu nagrań w przyszłości w przewodniku po krajowych prostoskrzydłych. Mam sporo nagrań wykonanych w terenie, nie zawsze najlepszej jakości, dlatego od niedawna uzupełniam je o nagrania "studyjne", tzn. schwytanych osobników w pomieszczeniu odizolowanym od dźwięków zewnętrznych.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2016, 17:26 

Dzięki Salticus za info. Myślę, że to może być fajny temat dla zainteresowanych prostoskrzydłymi. Napiszesz kilka słów, o technikaliach? Jakiś wyrafinowany sprzęt, czy w dzisiejszych czasach mikrofon kierunkowy można kupić za grosze na allegro?
Ktoś jeszcze zbiera nagrania? Widziałem publikacje z załączonymi nagraniami. Tym bardziej dzisiaj łatwo opublikować coś i załącznik z nagraniem dodać jako uzupełnienie publikacji.

PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2016, 19:28 

Używam kieszonkowego rejestratora audio Olympus LS3. Mały, lekki, poręczny, stosunkowo niedrogi. Ma dobrej jakości tor audio, manualną regulację poziomu nagrywania i możliwość zapisu nieskompresowanych plików WAV z próbkowaniem do 96 kHz/24bit. Do nagrywania prostoskrzydłych możliwości tego urządzenia są w zupełności wystarczające. Model jest już wycofany z produkcji, zastąpiły go bardzo podobne urządzenia z serii LS-P.

Mam też dwa mikrofony kierunkowe - Sennheiser MKE400 (kompaktowy mikrofon typu shotgun do kamer video) oraz większy mikrofon z czaszą paraboliczną MPA-2 z Animal Sound Labs. Faktycznie zwiększają zasięg nagrywania, ale rzadko się to przydaje - prostoskrzydłe to nie ptaki, żeby nie dało się do nich podejść na kilka kroków :) . Na co dzień zabieram ze sobą w teren samego Olympusa, a zewnętrzne mikrofony są tylko do zadań specjalnych.

Do analizy i edycji nagrań oraz generowania sonogramów używam darmowego programu Audacity. Na moje potrzeby w zupełności wystarcza.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2016, 20:02 

Dziękuję. A poleciłbyś jakieś strony lub publikacje gdzie są dostępne nagrania lub audiogramy.

PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2016, 20:31 

Strony z nagraniami:

http://www1.osu.cz/orthoptera/
http://www.orthoptera.ch/arten
http://www.orthoptera.at/arten/index.html

Audiogramy są w przewodniku Bellmanna "Szarańczaki", a w internecie można sobie zamówić uzupełniającą tę książkę płytę CD pt. "Heuschrecken. Die stimmen von 61 heimischen Arten".

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 września 2016, 12:57 

Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera
Jacek Kalisiak napisał(a):
Dzięki Salticus za info. Myślę, że to może być fajny temat dla zainteresowanych prostoskrzydłymi. Napiszesz kilka słów, o technikaliach? Jakiś wyrafinowany sprzęt, czy w dzisiejszych czasach mikrofon kierunkowy można kupić za grosze na allegro?
Ktoś jeszcze zbiera nagrania? Widziałem publikacje z załączonymi nagraniami. Tym bardziej dzisiaj łatwo opublikować coś i załącznik z nagraniem dodać jako uzupełnienie publikacji.

Też nagrywam ale kamerą (dźwięk jest niezły). Musze przyznać, ze się zastanawiam nad zakupem profesjonalnego rejestratora dzwięków z podziałem na kanały, lewy i prawy.

PostNapisane: sobota, 3 września 2016, 13:15 
http://orthoptera.speciesfile.org/- tu tez kiedyś były nagrane głosy ...

Strefa czasowa: UTC + 1