Znawcy pasikoników, pobudka. (Barbitistes constrictus)

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Znawcy pasikoników, pobudka. (Barbitistes constrictus)

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Nie doczekałem się potwierdzenia oznaczenia poprzednich gatunków pasikoników :( . Może tym razem ktoś się odezwie, bo będąc laikiem oznaczam tego pasikonika jako Poecilimon ukrainicus. Jest w czerwonej księdze i mało prawdopodobne by mógł występować w centralnej Polsce. Jednak jest najbardziej podobny do tej właśnie rodziny, a w Polsce stwierdzony był tylko On, jako jedyny z rodziny.
Załączniki
Poecilimon ukrainicus
Poecilimon ukrainicus
100_5934b.JPG (44.22 KiB) Przejrzano 1261 razy
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:06 przez Andrzej Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Wygląda mi to na Barbitistes constrictus.

A po co zakładałeś aż trzy wątki dotyczące tego jednego konika?
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Barbitistes constrictus

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Tak, to Barbitistes constrictus. Napisałem w trzech miejscach, bo na poprzedniego posta, nie dostałem odpowiedzi przez dłuższy czas i wygladało na to, że do tamtego działu "nikt" nie zagląda. No to chciałem się dowiedzieć, gdzie mogę wstawiać tego rodzaju znaleziska. Bardzo dziękuję za trafne oznaczenie. Myślałem, że to Poecilimon ukrainicus, ponieważ znalazłem go w okolicznościach wskazującego na ten gatunek, tzn. na dębie, na wyrębie bardzo rozgrzanym i dodatkowo powiem, ze znalazłem tam już Ergates faber oraz Dasypogon diadema (raczej rzadkie). Te zdjęcia które oglądałem z Barbitistes constrictus, całkowicie do nie go nie pasowały, dopiero jak się na niego nastawiłem, to znalazłem na http://www.biolib.cz/cz/taxon/id90/
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”