Obce gatunki na piastowskiej ziemi :)

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Obce gatunki na piastowskiej ziemi :)

Post autor: eutanatos »

witam.

czy sa potwierdzone w Polsce obserwacje owadów których nie powinno byc? chodzi mi o takie których stanowiska powinny być bardziej na południu Europy ale pojawiły się w polsce.
Np. coś takiego :
http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/de ... d=41&je=pl

zwłaszcza interesują mnie prostoskrzydłe.
Gdzie mogę znaleść w miare aktualny opis stanowisk występujących w naszym kraju prostoskrzydłych? Nie jestem studentem etomologii tylko hobbystą i nie znam literatury:(.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 sierpnia 2009, 09:15 przez eutanatos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ostatnio sporo na forum doniesień o błonkówce Sceliphron destillatorium - wrzuć nazwę w wyszukiwarkę, znajdzie Ci parę tematów.

Co do rozmieszczenia prostoskrzydłych, to najlepszy będzie chyba Katalog Fauny Polski poświęcony właśnie temu rzędowi (wydanie, o ile pamiętam, z 2000 r.).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Akurat nie interesują mnie prostoskrzydłe, ale warto wspomnieć, że obecnie, w czasach znacznego rozwoju wszelkiego rodzaju środków komunikacji (samochody, samoloty, pociąg i t.d.) istnieje spore prawdopodobieństwo przewiezienia różnych gatunków owadów "na gapę :smile: ", w odległe miejsca od ich znanego występowania. Informacji o takich przemieszczeniach jest jednak bardzo mało, gdyż przewieziony owad musi mieć jeszcze "szczęście" i spotkać na swej drodze entomologa, który go rozpozna i owo zdarzenie udokumentuje, lub ów owad to zapłodniona samiczka i znajdzie korzystny biotop do dalszego rozwoju swego potomstwa.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

W. Bazyluk, A. Liana: Katalog Fauny Polski, Część XVII, tom 2
Prostoskrzydłe - Orhoptera, str. 156, Warszawa 2000
nr 58 Katalogu Fauny Polski

niestety nigdzie nie mogę tego dostac:/.
czy w polsce zyją jakieś gatunki prostoskrzydłych żyjące w jaskiniach ? czy były jakieś badania na ten temat?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”