larwy w łodydze Bylicy

Muchówki
aolsza
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 22 lutego 2009, 20:46
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

larwy w łodydze Bylicy

Post autor: aolsza »

Witam, nazywam się Andrzej Olszewski i jestem tutaj od dzisiaj, interesuje mnie przyroda, lubię podpatrywać i fotografować. Moje zdjęcia najczęściej umieszczam na www.garnek.pl/aolsza Dzis sprowadza mnie pytanie. Czyje larwy są w łodydze tej biednej roślinki ??
Załączniki
o_2.jpg
o_2.jpg (57.12 KiB) Przejrzano 1752 razy
o_1.jpg
o_1.jpg (38.56 KiB) Przejrzano 1742 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 lutego 2009, 22:31 przez aolsza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Kiedyś też zastanawiałem się co w tym siedzieć może i spróbowałem pohodować. Wyszły mi drobne muchówki z rodziny pryszczarkowatych Cecidomyiidae
Witas

Post autor: Witas »

Bardzo podobne zgrubienia spotkałem na Ponidziu na bylicy polnej. Zlokalizowane były przy samej ziemi, niestety hodowla nie powiodła się :evil: , póżniej szukałem to były już puste. Na pewno był to motyl (zwójka?) i lata od połowy lipca :mrgreen: Teraz natomiast można jeszcze znaleźć na tej samej bylicy Eucosma wimmerana, jest miejscami dość częsta na Ponidziu a może być na jurze. Na szczytach pędów tworzy "kosmate" zgrubienia. O tej porze roku są tam jeszcze gąsienice, przepoczwarczają się wiosną i imago jest od początku maja. Wystarczy odłamać takie zgrubienie i do pojamnika. W warunkach domowych po 3-4 tygodniach wyjdą motyle dlbo rączyce :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

A propos Eucosma, to jakbyś tę oznaczył Witas? Wielkość ok. 16mm.
Załączniki
Eucosma sp.
Eucosma sp.
eucosma.jpg (137.92 KiB) Przejrzano 1748 razy
Witas

Post autor: Witas »

Jeżeli to nasza, to najbardziej podpada mi na Eucosma balatonana. Ale podobna jest Eucosma parvulana(scutana), która też może być w Polsce. Gotowanko :mrgreen: a wydaje się, że to ona, lepiej gdyby był facet
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Nasza, nasza - ślązaczka :wink: Dzięki Witas, też obstawiałem scutana(parvulana), ale balatonana to już nie :razz:
Szkoda, że panienka - muszę sprawdzić rysunki aparatów na ile się różnią zanim ugotuję.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Poczwarki to z pewnością nie Cecidomyiidae, które posiadają poczwarkę typu wolnego,ale nie wykluczone że i pryszczarki w tym galasie siedziały. Coś z krótkoczułkich, może Agromyzidae bo na Tephritidae troche za małe te bobówki mi sie wydają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”