Pięć piękności

Muchówki
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pięć piękności

Post autor: red45 »

Wszystkie zdjęcia zrobione dzisiaj (2018.05.04) w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Muchówek latało bardzo dużo, w większości pospoliciaki, ale trafiły się też takie nieznane (mnie) rarytasy. Proszę o pomoc w oznaczeniach - m1 wziąłem z daleka za H.morio, a okazało się, że to coś całkiem dla mnie nowego. Z kolei m3 kojarzę z widzenia, ale jako bardzo rzadkiego gościa w Ogrodzie. Zupełnie fantazjując coś mi się kojarzy, że ten owad miał w nazwie "górska", ale może słońce mnie przegrzało i bredzę :-)
Załączniki
m1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.9 KiB)
m2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.51 KiB)
m3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.49 KiB)
m4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.31 KiB)
m5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.06 KiB)
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pięć piękności

Post autor: red45 »

Trochę poszukałem i wychodzi mi, że ta m3 to jest faktycznie "górska" - Leucozona lucorum – Przepaśnica górska. Natomiast m2 pasuje mi do Pipiza festiva. Z kolei m1 jest podobna do Anthrax anthrax, ale nie do końca :-) Czekam na Wasze sugestie.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pięć piękności

Post autor: avidal »

Bujanka faktycznie jakaś dziwaczna, ale to Anthrax. A że biała plamka znajduje się w apikalnej części scutellum, więc to powinna być A.anthrax. Co do Pipizy - pokazywałem fachowcom zdjęcia identycznie wyglądającego osobnika. Odpowiedź była taka, że to może być P.festiva, ale nie musi. Leucozona raczej dobrze, raczej nie spodziewałbym sie L.inopinata. Na czwartej fotce Dasysyrphus ( długa pterostigma ), wg mnie venustus. No i Rhagio scolopaceus.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”