Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Muchówki
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: avidal »

Muchówkarzy deficyt ostatnio. Do czasu ich powrotu wtrącę swoje trzy grosze.
2. Rhagio scolopaceus - szary bok tulowia, szare, ciemniejsze niż uda coxa 2 i 3, skrzydła ciemno plamkowane, żyłki wyraźnie ciemne.
3. Physocephala sp. - długie proboscis, zwężone tergity.
5. Tachina fera - oczy nie są tak od siebie oddalone jak u T.magnicornis.
6. Empis sp. - długie proboscis, ogólnie jasne ubarwienie; Rhamphomyia są ciemniejsze.
7. To może być coś ciekawego. Dla mnie Tachina lurida, ale to zmienna mucha, a ja nie mam opatrzenia.
8. Takie masywne czułki są typowe dla wielu rączyc.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

avidal pisze:Muchówkarzy deficyt ostatnio. Do czasu ich powrotu wtrącę swoje trzy grosze.
2. Rhagio scolopaceus - szary bok tulowia, szare, ciemniejsze niż uda coxa 2 i 3, skrzydła ciemno plamkowane, żyłki wyraźnie ciemne.
3. Physocephala sp. - długie proboscis, zwężone tergity.
5. Tachina fera - oczy nie są tak od siebie oddalone jak u T.magnicornis.
6. Empis sp. - długie proboscis, ogólnie jasne ubarwienie; Rhamphomyia są ciemniejsze.
7. To może być coś ciekawego. Dla mnie Tachina lurida, ale to zmienna mucha, a ja nie mam opatrzenia.
8. Takie masywne czułki są typowe dla wielu rączyc.
Bardzo Ci dziękuję Avidal :) .
Biotop (nasłonecznione obrzeża lasu) i czas pojawu (kwiecień) może potwierdzać, ze 7 to Tachina lurida.
Jest ich u mnie sporo mniej więcej w połowie kwietnia :wink:
Co do 1 podejrzewam, że może to być Neoitamus. Na 4 brak mi pomysłu. Głównie dlatego, że nie mam fotki z góry.
Nie uczę się na błędach...
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: avidal »

Dla mnie to frajda i rodzaj treningu ( o co się nie obrazisz, jak liczę). Tym cenniejszego, ze jest szansa na to, ze pojawią się fachowcy i mnie zweryfikują. Dlatego traktuj moje typy jako sugestie raczej, niż oznaczenia.
Łukasz podawał link do rewelacyjnego klucza do łowików. Wynika z niego, że Neoitamus winien mieć matowe tergity ze sztywnymi, wyraźnymi szczecinami na tylnych krawędziach - czego na zdjęciu nie widać. I takież szczeciny na potylicy, za oczami - dodatkowo wygięte w kierunku twarzy. Spróbuj ocenić te cechę na zbliżeniach.
Andrzej J. Woźnica

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

1. Asilidae,
2. Sciomyzidae
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

Andrzej J. Woźnica pisze:1. Asilidae,
2. Sciomyzidae
Witaj Andrzeju. Nie wiem, czy pamiętasz, ale poznaliśmy się dawno, dawno temu we Wrocławiu, birbantując pospołu z pszczyńskim Woźnicą Andrzejem i moją drugą połową. W rozkładzie sesji któregoś tam z kolei zjazdu Polskiego Towarzystwa Biochemicznego była, pamiętam jak dziś, eksploracja Spisz-zasobów :birra: i kilku(?) innych :mrgreen:
pozdrawiam ;)

A co do rodzin muchówek... Dla mnie, chrząszczarza-amatora, to wciąż zbyt szeroki temat.
Andrzej J. Woźnica

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ach, ta skleroza :mrgreen:
Już sobie co nieco przypominam ... :birra:
Z muchówkami jest jak życiem ... Kruche, ulotne toto ale swoją rolę spełnia w przyrodzie!
Jak masz chwilę czasu (zdjęcia są niezłe) można zalogować się na diptera.info i tam wrzucić fotki muchówek
a przy okazji szlifowac biernie (ale to zawsze coś) języki :P. Wtedy zapewnie ktoś poda nazwę rodzajową a może i gatunkową.

pozdrówki =)

Andrzej (vel Alex)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

avidal pisze:Dla mnie to frajda i rodzaj treningu ( o co się nie obrazisz, jak liczę). Tym cenniejszego, ze jest szansa na to, ze pojawią się fachowcy i mnie zweryfikują. Dlatego traktuj moje typy jako sugestie raczej, niż oznaczenia.
Skromność to ceniona cnota ;)
Dziękuję i doceniam wiedzę ;)
avidal pisze:Łukasz podawał link do rewelacyjnego klucza do łowików. Wynika z niego, że Neoitamus winien mieć matowe tergity ze sztywnymi, wyraźnymi szczecinami na tylnych krawędziach - czego na zdjęciu nie widać.  I takież szczeciny na potylicy, za oczami - dodatkowo wygięte w kierunku twarzy. Spróbuj ocenić te cechę na zbliżeniach.

Szczeciny chyba się zgadzają, ale...
Załączniki
DSCF4418.jpg
DSCF4418.jpg (123.38 KiB) Przejrzano 4009 razy
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

Andrzej J. Woźnica pisze:Ach, ta skleroza  :mrgreen:  
Już sobie co nieco przypominam ...  :birra:
Z muchówkami jest jak życiem ... Kruche, ulotne toto ale swoją rolę spełnia w przyrodzie!
Jak masz chwilę czasu (zdjęcia są niezłe) można zalogować się na diptera.info i tam wrzucić fotki muchówek
a przy okazji szlifowac biernie (ale to zawsze coś) języki  :P. Wtedy zapewnie ktoś poda nazwę rodzajową a może i gatunkową.

pozdrówki =)

Andrzej (vel Alex)
Dzięki Alex. W tym sezonie zamierzam się przyłożyć do muchówek, diptera.info będzie niezbędne do nauki
pozdrawiam
Pawel
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: avidal »

Samica Neoitamus. Bardzo podobny jest Neomochtherus geniculatus, ale ma wloski wcale lub slabo zagiete oraz czerwone kolana na przednich udach. Oznaczenie do gatunku na podstawie genitaliow, pomocne sa tez microtrichia na skrzydlach.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

Hej Rafal. Zdjecie jest sprzed pieciu, szesciu lat. Robal moze i zyje ale w kolejnych inkarnacjach. Poza tym nic mnie nie zmusi do grzebania w dupie istocie, ktora przypadkowo zostala moim modelem ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Rafał Celadyn »

...dobre Pablo 8) ,ten Empis ,biorąc pod uwagę niezapominajkę (chlera wie czemu :P ) przypomina trochę mojego Empisa z sugestią ,że to .Estercorea(siedział nad wodą)...w tym temacie :arrow: viewtopic.php?f=60&t=13312&hilit=Empis
:hi:
Pozdrowki
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...dobre Pablo  8) ,ten Empis ,biorąc pod uwagę niezapominajkę  (chlera wie czemu :P ) przypomina trochę mojego Empisa z sugestią ,że to .Estercorea(siedział nad wodą)...w tym temacie  :arrow: viewtopic.php?f=60&t=13312&hilit=Empis
:hi:
Pozdrowki
Rafał
Dzieki Rafaello :hi:
Mojego takze spotkalem nad woda.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: avidal »

Gdyby był widok z góry, byłoby łatwiej. E.stercorea ma tylko jeden ciemny pas na tułowiu, co go wyróżnia od innych Empis.
Poza tym nic mnie nie zmusi do grzebania w dupie istocie, ktora przypadkowo zostala moim modelem
Nie no, grzebać nie musiałbyś. Wystarczy dobry widok na epandrium (9 tergit). Na zdjęciu piach skutecznie uniemożliwia ocenę. No i to samiec, nie samica, poprawiam się.
Na Diptera.info często oznaczają na podstawie mocno ciemnej barwy metatarsi (N.cyanurus) - niemniej nie jest to cecha kluczowa.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

avidal pisze:Gdyby był widok z góry, byłoby łatwiej. E.stercorea ma tylko jeden ciemny pas na tułowiu, co go wyróżnia od innych Empis...
W bieżącym sezonie będę bardziej uważał na dokumentację i pstrykał ze stron wszelakich.
Wciąż mam problem z 04, może masz pomysł na rodzinę?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: avidal »

Andrzej zakwalifikował do Sciomyzidae, więc nie może być wątpliwości.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: avidal »

Delog, obejrzałem Twoją dętkę z kluczem van Veena. Na 99,9% to Physocephala rufipes.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Po Prośbie. Z wymaganą kurtuazją i niewymuszoną wdzięcznością ;=)

Post autor: Delog »

avidal pisze:Delog, obejrzałem Twoją dętkę z kluczem van Veena. Na 99,9% to Physocephala rufipes.
Dziękuję Avidal :hi:
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”