Cacoxenus?

Muchówki
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Cacoxenus?

Post autor: red45 »

2019.05.05. Łódź

Koleżanka zidentyfikowała mi tę muchówkę jako Cacoxenus, prawdopodobnie indagator. Owad sfotografowany na moim balkonie, kręcił się na domku dla owadów, w którym pracowały murarki. Często penetrował rurki, do których wlatywały pszczoły. Czy z tego zdjęcia da się przeprowadzić identyfikację? Jeżeli nie, to będę próbował sfotografować zwierza w następnych dniach. Poczytałem trochę o C.indagator i naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem jego ciekawych zachowań np. przy kruszeniu muru podczas opuszczania gniazda gospodarza.
Załączniki
20190505-07.jpg
20190505-07.jpg (164.55 KiB) Przejrzano 5459 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Cacoxenus?

Post autor: Justyna »

Nie pamiętam, żebym się spotkała z informacjami o innym gatunku niż Cacoxenus indagator, który by był pasożytem murarek i tak wyglądał, więc jeśli są jakieś gatunki, z którymi można go pomylić, to też się chętnie dowiem :)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

W Polsce wykazywane były dwa gatunki z tego rodzaju... Trzeci znany jest z Czech i Słowacji...
Niestety klucza do całości gatunków nie mam. Jeśli ktoś posiada pdf-a: Baechli et al.. 2004. The Drosophilidae (Diptera) of Fennoscandia and Denmark (Fauna Entomologica Scandinavica 39), to chętnie przygarnę...
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Cacoxenus?

Post autor: Justyna »

AndrzejJW pisze:W Polsce wykazywane były dwa gatunki z tego rodzaju... Trzeci znany jest z Czech i Słowacji...
A wiesz może, czy wszystkie mają podobną biologię (kleptopasożyty murarek/samotnic)?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

trochę trzeba poszperać w necie ale tu jest jakaś informacja: https://cyberleninka.org/article/n/1047468.pdf
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Cacoxenus?

Post autor: Justyna »

Tu też coś jest o biologii: http://www.drosophila.jp/jdd/class/030706/03070673.pdf
A które gatunki żyją w Polsce i u sąsiadów?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

Cacoxenus (Paracacoxenus) exiguus Duda, 1924 opisany był z Bystrzycy Kłodzkiej.
Ten z Czech i Słowacji to: Cacoxenus (Paracacoxenus) kaszabi (Okada, 1973)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

dane o rozmieszczeniu Cacoxenus z Europy do roku 2012: https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... 5dde03bf85

więcej danych nie znam...
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Na zdjęciu prawdopodobnie piękne siedlisko Cacoxenus indagator (wlotka murarkowa). Chciałbym się upewnić.
Skowronka na łące pisze mi także, że podobno mogą być tam inne pasożyty.
Załączniki
wlotka.jpg
wlotka.jpg (152.67 KiB) Przejrzano 2887 razy
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Proszę zebrać okazy i wrzucić dobre fotki/albo przesłać do identyfikacji :laugh: to może da się oznaczyć
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Musiałbym zabić chyba te "muchy", a nie zabijam much, a tutaj jeszcze dodatkowo ciekawych pszczelich parazytów.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

No to pozostają fotki foto: .
Tylko nie wiem, czy oznaczę, skoro mucha ma ok. 3 mm, a są tam np. do policzenia rzędy szczecinek na mesonotum.
Po co i jak mamy zbadać coś, czego nie możemy nazwać?
Póki co muchy nie są pod ochroną (ani jeden gatunek).
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Przepraszam nie wyraziłem się jasno. Dziękuję za chęć pomocy tak szczegółowej.
Nie jestem naukowcem. Zamierzałem opublikować to zdjęcie i mogę podpisać: murarki czy pszczoły i ich pasożyty, ale wydaje mi się, że to są cacoxenusy.
Wystarczyła by mi nawet rodzina dla potwierdzenia czyli: wywilżnowate
Nie zależało mi na gatunkach, bo wiem jakiej jakości zdjęcia muszą być do tego.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Próbowałem wycisnąć z tej fotki ile się da, ale przy jej powiększaniu, w programie graficznym, "wyskakujące piksele" ograniczają identyfikację do poziomu rodziny. Jest tam "dużo owada", prawdopodobnie z rzędu Diptera, a jak z Diptera to z grupy Acalyptratae. Podejrzenie, że są to muchówki z rodzaju Cacoxenus wydaje się być prawdopodobne, ale osobiście z identyfikacją poniżej rzędu się nie utożsamiam :cry: .
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Rozumiem. :) Dziękuję. Zatem podpiszę, że muchówki będące pasożytami pszczół, żeby było bezpiecznie.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Te muchówki to kleptopasożyty a nie pasożyty (to są dwa zupełnie różne od siebie mechanizmy zachowania i odżywiania)
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

O ile się orientuje to pasożyt po prostu obniża fitness hosta, eksploatuje jego czy jego zasoby.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Wykrada zasoby.. To jest pasożytnictwo poprzez kradzież zapasów pokarmowych a nie bezpośrednie osłabianie żywiciela.
Kleptopasożyt może wyjadać zapasy nie tylko zgromadzone przez jednego osobnika i nie musi z nim wchodzić w bezpośrednią relację (https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCytnictwo)
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Niuanse językowe i kwestia interpretacji. Jeżeli organizm żeruje na zasobach (pokarmie i potomstwie) organizmu to moim zdaniem wchodzi w nim w bezpośrednie relacje. W tym wypadku zmniejsza sukces ewolucyjny gospodarza lub w ogóle gopozbawia. Uczyłem się, że są 3 podstawowe relacje symbiotyczne: mutualizm, komensalizm i pasożytnictwo. Do tego można dodać kooperację (kiedy obopólnie korzystny związek nie jest ścisły). A od tego odchodzą odnogi. Jeżeli już powołujemy się na wiki to po angielsku kleptopasożytnictwo jest formą pasożytnictwa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Parasitism
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Jest różnica w istocie pojęć i nie tylko (ta muchówka nie ma żadnych cech przystosowawczych, jakie stwierdzamy u typowego pasożyta), a skoro jest różnica, to jest i termin, który należy użyć. Tyle w sprawie Cacoxenus.
:uciekam:
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”