wij drewniak

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
button
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 30 listopada 2008, 19:20
Lokalizacja: Warszawa

wij drewniak

Post autor: button »

Potrzebuję pomocy. Pierwszy raz spotkałam to obrzydlistwo w wannie. Myślałam że z odpływu wylazło jakieś wilgoć lubiące zwierzę. Ale następnego dnia łaził po ścianie w pokoju. Oczywiście oba nie żyją choć walka nie była łatwa. Wije się to i nie zdycha szybko. Godzinami w internecie szukałam informacji jak nazywa się ten "robal" i znalazłam: WIJ DREWNIAK. Choć wcześniej znalazłam informacje o SKOLOPENDRZE i do tej pory mam gęsią skórkę. Tak czy inaczej, jak myślicie skąd wzięło się to cudo (w tym mieszkaniu jestem już ponad 3 lata i pierwszy raz na oczy widzę tego owada) i przede wszystkim jak się go pozbyć - gdzie mógł się ulokować, jak go tępić jak się okaże że zaczynają wyłazić każdą dziurą. Piszę o tym i wszystko mnie swędzi! ochyda! To może gryźć? I już widzę jak włazi mi w nocy do nosa! Zaraz zwariuję. Dołączam zdjęcie.
Załączniki
zdjęcie znalazłam na insektenfotos.de
zdjęcie znalazłam na insektenfotos.de
wij1.jpg (43.88 KiB) Przejrzano 3074 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Spokojnie, wij Ci nic nie zrobi.
Najprawdopodniej został "zawleczony" z czymś do Twojego mieszkania.
W domu najpewniej Ci padną wszystkie osobniki, z tego co wiem, żywią się one mniejszymi od siebie organizmami. Jeśli nie masz w domu np. karaczanów- problem najpewniej rozwiąże się sam.
Pozdrawiam
ps. spróbuj dostrzec w tym stworzeniu piękno- są naprawdę nieszkodliwe, a ich tryb życia i zachowania są ciekawe. Nie nastawiaj się do niego negatywnie :)
button
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 30 listopada 2008, 19:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: button »

ufff... jestem kapeczkę spokojniejsza. A już chciałam dom wylać domestosem. Nie mam w domu żadnych innych robaczków więc wij pewnie sam się zwinie :)
Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

pierwszy raz na oczy widzę tego owada
Oczywiście wij to nie jest owad. Jest z nim jednak spokrewniony - obie gromady (wije i owady) należą do typu stawonogów (Arthropoda). Wije wolą środowiska wilgotne i prowadzą ukryty tryb życia. Wspomnę jeszcze, że największe kopalne wije osiągały długość 1 metra, i z takimi współlokatorami należałoby się już liczyć :smile: .
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

:)
...ale w palce go nie bierz...
Jedna z par odnóży przeksztalcila sie w kolce jadowe i stnieje prawdopodobienstwo ugryzienia. Tyle, że człowieki nie znajdują sie w menu wijów, wiec gonił Cie po domu nie będzie, gdy zgłodnieje...
Carabus99
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 20 września 2008, 13:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Carabus99 »

A więc tak...
Wije to nie gromada, tylko całkowicie parafiletyczna nadgromada gromadząca cztery gromady. Przedstawiony tu drewniak (Lithobius sp.) ma rzeczywiście pierwszą parę odnóży kroczych przekształconą w szczękonóża (nie żadne "kolce jadowe") zakończone ujściem gruczołów jadowych, co zresztą tyczy się wszystkich przedstawicieli gromady pareczników (Chilopoda). Jednak w palce możesz go brać do woli! Drewniak jest agresywny i będzie próbował ukąsić, ale nie uda mu się przebić skóry. Miałem ich w ręku setki. Stworzonko to jest bardzo piękne, ciekawe i pożyteczne. Żyje w miejscach wilgotnych i jeżeli nie masz mieszkania z wilgotnego rozkładającego drewna to z pewnością drewniaki sobie pójdą. :wink:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W miarę odkrywania nowych faktów zmienia się również systematyka. Odnośnie wijów, dyskusje na temat zasadności różnych podziałów są w toku. Na dzień dzisiejszy, faktycznie, wije są taksonem w randze podtypu, i należy wyróżnić 4 gromady wijów:
pareczniki (Chilopoda)
drobnonogi (Symphyla)
skąponogi (Pauropoda)
dwuparce (Diplopoda)
Jaki by jednak nie był ten podział, owady to nie są :smile: . A o tych głównie piszemy na forum entomologicznym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”