Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 10 kwietnia 2020, 03:18

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prośba o id. - pająk
PostNapisane: poniedziałek, 23 września 2019, 11:58 

UTM: XS44
Witam
Mógłby ktoś pomóc przy identyfikacji tego delikwenta?
Tzw. zdjęcia ;-) robione w kiepskich warunkach oświetleniowych czymś co się nie nadaje do fotografowania, a już z całą pewnością nie do makro  :hahaha:

W każdym razie pająk przykuł moją uwagę z tego względy, że już kiedyś na niego (lub bardzo podobnego) trafiłem w internecie. Była tam zdaje się wzmianka o tym, że jest to gatunek dość rzadki w Polsce, chyba zawleczony - chociaż pewności nie mam. Nie mogę sobie jednak teraz przypomnieć gdzie to było napisane i gdzie zdjęcia tego pajęczaka oglądałem w sieci.

Co do (właściwej) lokalizacji pochodzenia i środowiska to sprawa będzie dość niejasna. Pająka obserwowałem tydzień temu na S od Wrocławia (dolnośląskie). Siedział w plastikowych pojemnikach typu E2, które trzy dni wcześniej przyjechały do zakładu spod Legnicy (dolnośląskie). Także czy pająk był już w tych pojemnikach, jak jeszcze były pod Legnicą czy wszedł do nich już w zakładzie pod Wrocławiem to nie wiem.

Załączniki:
pajak.jpg
pajak.jpg [ 366.19 KiB | Przeglądane 616 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Prośba o id. - pająk
PostNapisane: poniedziałek, 23 września 2019, 12:03 

UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones
Scytodes thoracica :brawo: , coraz częstszy w PL, to że przyjechał z pojemnikami to nic
dziwnego, to synantrop.

I z Legnicy i z Wrocławia są już publikowane rekordy, mógł przyjechać, mógł
być i w miejscu docelowym.

PostNapisane: poniedziałek, 23 września 2019, 12:53 

UTM: XS44
Dzięki Robert za szybką odpowiedź :-)
Ja już ze 2-3 lata się za nim rozglądam, bo to piękny, niepowtarzalny pająk i chciałbym go jakoś fajnie sfotografować. Słabo mi się zrobiło ;-) jak zobaczyłem go w pracy, gdzie nie miałem przy sobie sprzętu foto  :ap:

A tak jeszcze dopytam. Ten gatunek naturalnie rozszerza swój zasięg czy został raczej zawleczony do nas?

Aha...obserwowany w miejscowości Nowojowice (pow. wrocławski; DŚ).

PostNapisane: poniedziałek, 23 września 2019, 15:27 

UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones
Cóż, i jedno i drugie. Ewidentnie w ostatnim ca 30 leciu rozszerza swój zasięg na północ i wschód
nie tylko w Polsce ale i w Niemczech. Będąc synantropem to niewątpliwie człowiek mu
bardzo "pomaga" przewożąc go ze sobą :D  Z drugiej strony jakaś autodyspersja też zachodzi, gdyż
ten gatunek się wolno to wolno ale rozprzestrzenia na własnych nogach itp., np. "zdobywając"
i zasiedlając kolejne miasta :D w tym sensie, że staje się całkiem licznym ich mieszkańcem.
Póki co to właśnie lubuskie i dolnośląskie, opolskie? są miejscem w miarę częstych obserwacji.

Strefa czasowa: UTC + 1