kleszcz

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

kleszcz

Post autor: trepik30 »

14 marca 2018 łęgi słubickie.Troche wcześnie na nie co?Ten juz był gotowy do akcji.
Załączniki
kleszcz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (164.66 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: kleszcz

Post autor: Robert Rozwałka »

Kleszcze już się obudziły bo było kilka dni ciepła
Spokojnie, to tylko Dermacentor sp., nie Ixodes, a te raczej nie atakują ludzi.
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: kleszcz

Post autor: trepik30 »

Szybko wracają do formy.A ja włąśnie myślałem że kleszcz pastwiskowy czyli jakis ixodes.W kazdym razie trzeba uważać.
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: kleszcz

Post autor: trepik30 »

Ostatnio co nie wyjscie nawet godzinne mam je na sobie .Przypominaja ,te z dwóch ostatnich moich spotkan z nimi Dermacentor marginatus.
O tej porze roku w każdym lesie rządzi rodzaj Pardosa te pajaki aktywnie polują taki kleszcz za mobilny nie jest .Bezkręgowców na podorędziu tez nie za wiele na początku wiosny.Te lub inne pająki poluja na kleszcze?trudnośc może sprawić chitynowy pancerzyk?Za twardy dla tych pajaków?
Czytałem że rodzaj Pardosa żywi sie w 25 proc pobratymcami inne pajaki to spora częśc ich diety to może i kleszcze preferuja?
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: kleszcz

Post autor: mantiss111 »

Kleszcze są powolne i wiele drapieżników reagujących na ruch się nimi nie interesuje. Poza tym Dermacentor rzeczywiście są pancerne oraz bardzo żywotne, bo mrówki z rodzaju Formica po kilku próbach pogryzienia lub spryskania kwasem je wynoszą.
Jedyne pająki, jakie przy mnie te kleszcze wcinały, to Theridiidae. Na moim oknie jest wiele sieci, główne S. bipunctata i w zeszłym roku na wiosnę widziałem w nich kilka kleszczy.
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: kleszcz

Post autor: trepik30 »

Fajne obserwacje i spostrzezenia.Ciekawe ze nawet mrowki sobie z doroslymi nie radza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”