Okazy żywiące się pleśnią.

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Liquid
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2010, 15:05
Lokalizacja: Kraków

Okazy żywiące się pleśnią.

Post autor: Liquid »

Witajcie!
Jestem terrarystą i hoduję głównie(ale nie tylko) ptaszniki. Otóż wiele z nich wymaga specyficznych dość wilgotnych i ciepłych warunków, co za tym idzie na elementach drewnianych pojawia się czasem pleśń. Do walki z nią wykorzystuje się środki raczej zapobiegawcze w postaci odpowiedniej impregnacji czy też odprawienia specyficznych rytuałów prawie magicznych w postaci wypiekania w piekarniku i tym podobne. Nawet jeśli stawał bym na głowie podczas tych zabiegów to i tak po jakimś czasie pojawia się pleśń i wszystko trzeba zaczynać od nowa. Jest to dość uciążliwe, szczególnie jeśli ma się więcej niż jedno terrarium, a pleśń pojawia się co miesiąc-dwa. Winę za to teoretycznie ponosi kiepska wentylacja, lecz jestem pewien, że w moich terrariach jej poziom stoi dość wysoko, poza tym większość terrarystów skarży się na problemy z pleśnią. Wertując forta tematyczne zza wielkiej wody trafiłem na relacje wielu terrarystów używających w swoich zbiornikach tzw służb porządkowych. Małych robaczków, które ignorują obecność pająka(pająk przez wielkość je również) ale za to żywią się odpadkami organicznymi i wszelakiego rodzaju właśnie pleśnią. Zależność bardzo prosta i jak najbardziej by mi odpowiadała tyle, że pojawia się jedno ale. Robaczki te Pill Bugs oraz Roly Poly(nazwy amerykańskie) z rodziny Armadillidiidae są ciężkie do znalezienia u nas w kraju. Tu właśnie rodzi się moje pytanie- czy one występują w PL? Mocno podobne do tzw stonóg ale chyba jednak nimi nie są. Może znacie jakieś krajowe pospolite okazy pieszczotliwie mówiąc robaczków, które mogły by spełniać w terrariach podobną rolę? Ważne by rosły do niewielkich rozmiarów (max 1cm), nie były agresywne w stosunku do pająka(czyt. nie były jadowite) i mogły przeżyć w temp 24-28C. Zwracam się do Was z tą prośbą i pytaniem, bo uważam, że najlepiej radzić się ludzi obytych w temacie, specjalistów.
Pozdrawiam serdecznie Marcin.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Armadillidiidae to kulankowate, należące do równonogów, czyli jak najbardziej to, co popularnie nazywa się stonogami. W kraju występuje Armadillidium vulgare - nie wiem co prawda jak jest z jej rozmieszczeniem i pospolitością, ale IMO podobną rolę mogą pełnić inne równonogi, np. Oniscus asellus czy Porcellio scaber, a tych jest pełno pod pierwszym lepszym kamieniem ;)
Liquid
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2010, 15:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Liquid »

Trochę googla i muszę stwierdzić, że w okolicy mojego zamieszkania nie problem będzie znaleźć podane przez Ciebie owady. Mam nadzieję, że spełnią swoją rolę w terrarium.
Dziękuje bardzo za pomoc! :smile:
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Post autor: Jakub Liberski † »

Liquid - mała uwaga - gatunki, które wymieniła Aneta, nie należą do owadów.
Liquid
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2010, 15:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Liquid »

Na przyszłosc postaram się nie strzelac podobnych gaf. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”