ciekawostka

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

ciekawostka

Post autor: eutanatos »

Christopher Meehan, naukowiec z Villanova University w Pensylwanii, odkrył podczas wyprawy do Meksyku jedynego na świecie pająka-wegetarianina. Odkrycie jest o tyle zaskakujące, o ile zoolodzy do tej pory twierdzili, że żaden z 40 000 gatunków pająków nie jest zdolny do jedzenia roślin.
Bagheera kiplingi, bo tak nazywa się odkryty gatunek, zamieszkuje prawie wyłącznie na pąkach liści. Nie traci jednak czasu na budowę pajęczyny. Wznosi schronienia, gdzie samice pilnują młodych. Prowadzi swoje leniwe życie, „polując" na rośliny. Głównym pożywieniem Bagheera kiplingi jest akacja. Aby zdobyć pokarm, pająk musi się zmierzyć z mrówkami, które pilnie strzegą rośliny. Samice, co także ciekawe, oddają się zjedzeniu partnera zaraz po zapłodnieniu.

Zoolodzy twierdzili, że pająki nie są w stanie zjeść substancji roślinnych. mięsożerne pająki wydzielają specjalne enzymy do swojej zdobyczy, trawiąc ją poza swoim ciałem, a następnie konsumują pokarm jak człowiek zupę. Natomiast nowoodkryty gatunek pożera liście akacji w całości.

Wyniki badań amerykańskiego naukowca zostały opublikowane na łamach pisma „Current Biology".
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Nie słychane:) jak to nigdy do końca nie można sprawy przesądzać:)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Już jakiś czas temu nawet Telexpress poświęcił temu migawkę ;)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

przyroda bardzo nie lubi szufladek, zawsze znajdzie się wyjątek :smile:
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

jednak jest bardzo ciekawa nitka łącząca tego pają z innymi: żywi się strukturą rośliny przeznaczoną dla mrówek (w zasadzie mięsożerców)... można zmodyfikować uogólnienie Marka: przyroda lubi szuflatki (całe szczęście) ale nader często z tych szufladek coś tu i ówdzie wystaje (jak to napisał Barańczak "w świecie żyjątków nic bez wyjątków" - z pamięci)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Wczytałem się głębiej w temat (szukałem fotek) i należy sprostować kilka faktów:
1) Ostatnio stwierdzono tylko "roślinożerność" tego pająka, bo opisany został w 1896 roku :-)
jest to pająk z rodziny skakunów, dość szeroko rozpowszechniony
2) Jada nie pąki a tzw "ciałka Beltiego" wytwarzana "specjalnie" przez akację na końcach liści jako pożywienie dla mrówek, które dzięki temu zamieszkują akacje i chronią je przed roślinożercami - tzw. mutualizm
3) Bagheraa nie jest całkowicie roślinożerna, bo te ciałka Beltiego stanowią ok 90% diety, jak coś im wpadnie w ząbki to nie pogardzą stawonogiem
4) Samice właśnie NIE zjadają samca, tylko pomaga on samicy w wychowaniu potomstwa
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

Eh... uwielbiam takie "niusy". Z kupą niedomówień, a czasem błędów :)

Wykorzystywanie pokarmu roślinnego przez pająki, zwłaszcza grupę skakunów, znane jest przynajmniej od kilkudziesięciu lat. Przodują w tym zwłaszcza samce po ostatnim linieniu. Ten gatunek różni się tym, że dieta roślinna stanowi ok. 90% jego pokarmu. Ponadto nie jest to "typowa" roślinożerność (jak zauważył PawełB).

Opieka nad potomstwem to też normalka, nawet u krajowych skakunów. Tu materiał dowodowy ;)
http://img19.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img19/316/dsc7118.jpg
http://img49.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img49/7417/dsc0950.jpg

Szereg pająków żyje "rodzinnie" - samiec z samicą. Więc kolejna "sensacja" jakoby był to wyjątek u tego gatunku znów odpada.

Co nie zmienia faktu, że jest to pająk o interesującej biologii i ekologii.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 listopada 2009, 08:31 przez Dark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

nasze skakuny do najłagodniejszych zwierzątek nie należą, kanibalizm tez im się zdarza.....
Samiec arlekina też raczej szybko od samicy zwiewa po "sukcesie reprodukcyjnym".
Załączniki
arlekiny.JPG
arlekiny.JPG (148.6 KiB) Przejrzano 2414 razy
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

W przypadku Salticidae kanibalizm płciowy nie jest specjalną regułą, ale u wielu gatunków polowanie na inne osobniki tego samego gatunku lub "krewniaków" jest rzeczą całkowicie normalną. Mam gdzieś serię zdjęć jak Aelurillus v-insignitus konsumuje różne gatunki ze swojej okolicy.

Tu, poniżej odwrócona sytuacja. Samiec Evarcha arcuata wcina samicę.
http://img269.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img269/3619/dsc1414t.jpg
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Na mojej fotce są 2 samice.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

PawełB pisze:Na mojej fotce są 2 samice.
Wiem, wiem, odnosiłem się do tekstu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”