chełbia modra

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Detektyw Monk
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 09:43
Lokalizacja: Łosice

chełbia modra

Post autor: Detektyw Monk »

Czy Chełbia modra Aurelia aurita jest groźna dla ludzi. :mrgreen:
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Post autor: palipa »

według moich doświadczeń absolutnie nie
4 lata pracy na plaży jako ratownik i sporo nurkowań w zat. Puckiej
dało mi wiele okazji spotkań z "żelkami"
jednego dnia gdy trenowaliśmy był chyba "wylęg" meduz z polipów bo w wodzie było aż gęsto
od chełbi
mimo to nie stwierdziłem u siebie, a także nikt z grupy ok 15 osób z naszego obozu, żadnych odczynów skórnych, ani innych dolegliwości

Paweł
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Natomiast pływanie w morzu śródziemnym może być wyjątkowo nieprzyjemne, uczucie tej nieprzyjemności daję niesamowity ból będący efektem kontaktu z tamtejszymi meduzami (nie znam gatunków) w każdym bądź razie pamiątka w postaci śladu w kształcie parasola zostaję na bardzo długo.
:grin:
Paweł Sienkiewicz
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 21:43
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Paweł Sienkiewicz »

Aurelia aurita jest z całą pewnością bezpiecznym zwierzęciem. Opisują to podręczniki, a i sam się o tym przekonałem biorąc ją na rękę. Nie wiem natomiast czy meduza festonowa z głębin Bałtyku nie może być ze sztormem w wody przybrzeżne zawleczona - nie czytałem i nie mam tu doświadczenia. Natomisat jest to z całą pewnością gatunek niebezpieczny dla człowieka i bogato wyposażony w parzydełka (knidia).


Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony środa, 7 października 2009, 21:54 przez Paweł Sienkiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

W Polsce nie znam przypadków oparzeń powodowanych przez ten gatunek, jednak w różnych innych regionach świata (A. aurita jest kosmopolityczna) pojawiają się takie doniesienia w literaturze toksykologicznej i dermatologicznej, np.:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2896399

Paweł
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Zasiedlająca Morze Bałtyckie chełbia modra to mikrus w porównaniu z pobratymcami np. z Morza Północnego, których umbrella może osiągać średnicę ponad 0,5 m! I tam zdarzają się przypadki poparzeń przez tą meduzę, na ogół niegroźne w skutkach.
Detektyw Monk
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 09:43
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Detektyw Monk »

Serdecznie dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”