Czyje to ślady?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Entomolaik
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2021, 20:55
UTM: Lodz

Czyje to ślady?

Post autor: Entomolaik »

Dzień dobry,

Chciałem poprosić o pomoc w zidetyfikowaniu "autora" śladów ze zdjęcia. Ślady znalazłem w szafce kuchennej i na drewnianej podłodze. Remontuję mieszkanie, które kupiłem parę miesięcy temu i zastanawiam się, czy to jakieś insekty. Będę wdzięczny za pomoc w identyfikacji tudzież za pomysły, jak znaleźć niechcianych lokatorów.
Załączniki
Łódź 9.04.2021
Łódź 9.04.2021
received_810130153045462.jpeg (35.86 KiB) Przejrzano 1601 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czyje to ślady?

Post autor: Aneta »

Takie trochę archiwum X ;) zwłaszcza przy nieostrym zdjęciu. To są ślady żerowania w drewnie, wgłębione czy płaskie, na powierzchni?
Entomolaik
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2021, 20:55
UTM: Lodz

Re: Czyje to ślady?

Post autor: Entomolaik »

To są płaskie ślady zostawione na kurzu. Powierzchnia na zdjęciu to malowana deska sosnowa. Podobne płaskie ślady są na dębowej podłodze. Gdyby nie kurz, który powstał podczas remontu, nic nie byłoby widać. Mogę zamieścić również zdjęcia z podłogi :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czyje to ślady?

Post autor: Aneta »

E, to nie przejmowałabym się za bardzo, w kurzu mogło sobie tupać cokolwiek, od szubaków przez rybiki po mole spożywcze. Ewentualnie jeśli znajdziesz coś żywego, wrzuć fotkę, wtedy ocenimy niebezpieczeństwo ;)
Entomolaik
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2021, 20:55
UTM: Lodz

Re: Czyje to ślady?

Post autor: Entomolaik »

Rozumiem, dziękuję i poszukam. Czyli pluskwy lub prusaki to raczej nie są?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czyje to ślady?

Post autor: Aneta »

Pluskiew lepiej szukać w sypialniach niż w kuchni, ale i tak zidentyfikować można dopiero widząc twórcę śladów, nie same ślady.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Czyje to ślady?

Post autor: Robert Rozwałka »

Pluskwy czy prusaki to nie są na pewno, one tak nie szorują "brzuchem po podłożu", byłyby też ślady odnóży. To raczej jakaś
gąsienicopodobna larwa może jakiegoś mola spożywczego? albo rybik cukrowy. Daj lepsze zdjęcie i coś w rodzaju skali porównawczej,
np. zapałkę dla oceny rozmiarów,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”