Identyfikacja robaczków

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
odkad
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 10 grudnia 2020, 13:27

Identyfikacja robaczków

Post autor: odkad »

Witam,

Proszę o pomoc w identyfikacji poniższych istot. Na lepsze zdjęcia nie ma co liczyć, gdyż robaczki są bardzo małe (1-2 mm max), a ja dysponuję tylko aparatem w telefonie. Znalezione w ostatnich dniach w mieszkaniu w bloku (nowe osiedle zbudowane ok. 3 lata temu). Istoty nie lubią światła i nie wychodzą raczej na wierzch same z siebie. Znalezione w różnych miejscach w mieszkaniu w kartonowych pudełkach, i starej walizce (takiej z drewnianym stelażem) oraz na starych deskach pochodzących z demontażu podłogi w innym mieszkaniu. W spożywce (herbata, kasze, przyprawy) żadnego śladu nie ma. Brak jednoznacznych śladów żerowania w drewnie, papierze, kartonie itp.
Mam wrażenie, że przesłane zdjęcia prezentują dwa różne rodzaje żyjątek - ciemniejsze i jaśniejsze (jaśniejszego jest mniej zdjęć, opisałem je według tego jak ja je rozróżniam ale może to być zupełnie błędny pomysł). Te jaśniejsze znalezione raczej na starych deskach, te ciemniejsze raczej w pudełkach kartonowych, chociaż nie jest to tak jednoznacznie "podzielone". Dodam że w pudełkach przechowywana była biżuteria, świece, nie produkty spożywcze. Nie da się jednak ukryć, że w każdym znajdowały się w drobnych ilościach włosy, paprochy, itp. słowem - jakiś materiał organiczny.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc, przede wszystkim za pomoc w określeniu czy są to szkodniki i czy jest się czym martwić.

PS. Dechy już wyjechały z mieszkania, po wstępnym przejrzeniu innych drewnianych elementów i mebli nie stwierdziłem żeby gdzieś się zagnieździły.
Załączniki
robaczek "biały"
robaczek "biały"
IMG_4465-min.JPG (369.74 KiB) Przejrzano 1094 razy
robaczek "biały"
robaczek "biały"
IMG_4469-min.JPG (381.47 KiB) Przejrzano 1094 razy
robaczek ciemny
robaczek ciemny
IMG_4518-min.JPG (143.93 KiB) Przejrzano 1094 razy
robaczek ciemny
robaczek ciemny
IMG_4519-min.JPG (205.7 KiB) Przejrzano 1094 razy
robaczek ciemny
robaczek ciemny
IMG_4526-min.JPG (203.35 KiB) Przejrzano 1094 razy
robaczek ciemny
robaczek ciemny
IMG_4527-min.JPG (223.27 KiB) Przejrzano 1094 razy
robaczek ciemny
robaczek ciemny
IMG_4532-min.JPG (224.62 KiB) Przejrzano 1094 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Identyfikacja robaczków

Post autor: Aneta »

Gryzki (Psocoptera).
odkad
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 10 grudnia 2020, 13:27

Re: Identyfikacja robaczków

Post autor: odkad »

Dziekuje, o ile "brązowe" idealnie pasują do gryzków typu Liposcelis bostrychophilus, o tyle zastanawiam się jeszcze nad tymi białymi bo nie dopasowałem ich jednoznacznie.
Z tego co wyczytałem nie są szkodliwe dla człowieka, ale mogą siać małe szkody w domu.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Identyfikacja robaczków

Post autor: ricosz »

Może jakiś Dorypteryx? Są częste w mieszkaniach, m.in. w łazienkach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”