Robaki w karmie dla świnek morskich

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Glizdeczka
Posty: 3
Rejestracja: środa, 28 października 2020, 22:10
UTM: DC98

Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Glizdeczka »

Dzień dobry,
od 2 tygodni napotykałem małe brązowe robaczki ze zdjęcia. Ciemno brązowe, wielkości 2 mm. Wczoraj, po długich poszukiwaniach, źródłem okazała się karma dla świnek morskich. Robaki nie wspinają się na śliskie powierzchnie (plastikowe pudełka) jednak radzą sobie z przemieszczaniem się po ścianach. Mam również wrażenie jakby robaki te wydzielały zapach zbliżony do zamszu. Ostatnio w pobliżu miejsc gdzie znajdowałem robaki pojawiły się również białe gąsienice - cienkie, długości ok 2-3 mm.

Zdjęcia wykonałem w dniu wczorajszym:
28.10.2020, Warszawa
28.10.2020, Warszawa
1.jpg (74.74 KiB) Przejrzano 1893 razy
28.10.2020, Warszawa
28.10.2020, Warszawa
2.jpg (84.13 KiB) Przejrzano 1893 razy
28.10.2020, Warszawa
28.10.2020, Warszawa
3.jpg (82.78 KiB) Przejrzano 1893 razy
Karma dobrej firmy, kupowana w znanym sklepie zoologicznym - kupuję duże opakowanie i każdorazowo rozdzielam na mniejsze porcje zamykając w woreczkach strunowych. Od lat ten system działa, teraz jednak cos nie "pykło". Przechowuję zawsze tak samo - w ciemnej i suchej spiżarni.

Z góry dziękuję za pomoc w identyfikacji i podpowiedzi jak pozbyć się szkodnika.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Aneta »

Trojszyki (Tribolium). Wyrzucić to, co zaatakowane, czysty pokarm przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach (szczelniejszych niż strunówki). W takie pojemniki warto przełożyć też "ludzkie" produkty spożywcze.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Rafał SZCZECIN »

trojszyk Tribolium, może Tribolium castaneum
Glizdeczka
Posty: 3
Rejestracja: środa, 28 października 2020, 22:10
UTM: DC98

Re: Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Glizdeczka »

Dziękuję za odpowiedzi.
Karma, torebki i karton w którym było "gniazdo" wywalone.
Czy zastosować jakieś środek typu Raid, aby niedobitki się nie rozpełzły na resztę pomieszczeń?

Czy te robaki mogły być w karmie, czy zwęszyły ją i przyszły jak np. rybiki od sąsiadów?
Na szczęście w tym pomieszczeniu trzymam tylko przetwory w szkle, ale czy mogą się przedostawać przez firmowo zapakowaną folię - makaron itp?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Aneta »

Z Raidem itp. insektycydami byłabym ostrożna, żeby nie zaszkodziły śwince.
Trojszyki potrafią latać, więc mogą dostawać się z zewnątrz do pomieszczeń, aczkolwiek teraz jest już na takie manewry za zimno, dlatego stawiałabym na przyniesienie ich z karmą (ewentualnie jakimś innym produktem spożywczym ze sklepu).
O potencjalnym przegryzaniu się przez nienaruszone opakowania niestety nie umiem nic konkretnego powiedzieć, na pewno wykorzystają każdy mały otworek w folii.
Glizdeczka
Posty: 3
Rejestracja: środa, 28 października 2020, 22:10
UTM: DC98

Re: Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Glizdeczka »

Świnki są bezpieczne w mieszkaniu :)
Zapas karmy był w spiżarni.

A jeszcze jedno pytanie, czy coś może się stać zwierzakowi jeśli zjadł takiego robala ew. jajko czy inną formę trojszyków?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Robaki w karmie dla świnek morskich

Post autor: Aneta »

Glizdeczka pisze:A jeszcze jedno pytanie, czy coś może się stać zwierzakowi jeśli zjadł takiego robala ew. jajko czy inną formę trojszyków?
Nie, nic mu nie będzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”