Czy to jest pleśniakowiec lśniący?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Panikarka133
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 września 2020, 00:20

Czy to jest pleśniakowiec lśniący?

Post autor: Panikarka133 »

Czy pleśniakowiec gryzie człowieka? Mieszkam w bloku . Szubak to chyba nie jest? Ani nie ma białych kropek i nie jest brązowy A lśniący czarny. Czy ten żuk stanowi zagrożenie czy można go olać?
Załączniki
20200916_002153.jpg
20200916_002153.jpg (217.74 KiB) Przejrzano 1818 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy to jest pleśniakowiec lśniący?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

tak, to jest pleśniakowiec, Alphitobius diaperinus, nie słyszałem żeby gryzł ludzi...
Panikarka133
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 września 2020, 00:20

Re: Czy to jest pleśniakowiec lśniący?

Post autor: Panikarka133 »

Dziękuję Panie Rafale.

Czytałam o nich w sieci i wynika z tego że atakują one drób , przenosząc różne choroby
Czy posiada Pan informację jak sytuacja wygląda z ludźmi? Czy dzwonić na dezynsekcję od razu? Nie mogę znaleźć informacji w sieci. Bardzo proszę o opinię. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to jest pleśniakowiec lśniący?

Post autor: Aneta »

A ile znalazłaś pleśniakówców, że chcesz robić dezynsekcję? Jeśli pojedyncze osobniki, to zapewne przyleciały do światła i nie ma się tu czym przejmować, można najwyżej zamontować moskitiery w oknach. Jeśli nalatuje ich więcej, to można ewentualnie zlokalizować źródło (kurniki, gołębniki, ptasie gniazda, magazyny ze zbożem itp.), ale wtedy też najlepszą ochroną będą siatki w oknach. Dezynsekcja potrzebna byłaby najwyżej wtedy, gdyby chrząszcze zaczęły rozmnażać się w mieszkaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”