co to takiego?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
selom
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2019, 20:57
Gender: women
UTM: Łomża

co to takiego?

Post autor: selom »

Maleńkie, jak przecinki, gołym okiem to takie maleńkie kreseczki. Zdjęcie w powiększeniu. Źródło było chyba w płatkach owsianych, wszystkie podejrzane artykuły wyrzucone, a one wciąż łażą tam, gdzie żywność (nawet w słodyczach). Co to jest i jak z nimi walczyć???
Załączniki
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (348.96 KiB)
Na tym zdjęciu robak jest koło okrągłej plamki po lewej stronie, bez powiększenia
Na tym zdjęciu robak jest koło okrągłej plamki po lewej stronie, bez powiększenia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (356.96 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: co to takiego?

Post autor: Aneta »

Najprawdopodobniej, bo zdjęcie tylko na tyle pozwala, któryś Oryzaephilus. Łazić będą, bo to normalne, szukają pokarmu do dalszego rozwoju. Ale jeśli wszystkie produkty są szczelnie popakowane i w niczym nie uda się chrząszczom zalęgnąć, w końcu same zginą.
selom
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2019, 20:57
Gender: women
UTM: Łomża

Re: co to takiego?

Post autor: selom »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy one mogą być czarne? Czy działają na nie płytki przeciw insektom? Chciałabym przyspieszyć ich zniknięcie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: co to takiego?

Post autor: Aneta »

selom pisze:Czy one mogą być czarne?
Oryzaephilusy są ciemnobrązowe, mogą wydawać się czarne. Aczkolwiek jak pisałam, to tylko przybliżone oznaczenie, dla całkowitej pewności musiałoby być wyraźniejsze zdjęcie.
Czy działają na nie płytki przeciw insektom? Chciałabym przyspieszyć ich zniknięcie.
Szczerze - nie wiem, nigdy nie próbowałam, nie jestem entuzjastą stosowania insektycydów w domu (no chyba że na problem większego kalibru jak karaczany czy pluskwy).
selom
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2019, 20:57
Gender: women
UTM: Łomża

Re: co to takiego?

Post autor: selom »

Bardzo, bardzo dziękuję, jak uda mi się zrobić dokładniejsze zdjęcie, to jeszcze zamieszczę.
selom
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2019, 20:57
Gender: women
UTM: Łomża

Re: co to takiego?

Post autor: selom »

To jeszcze raz ja - może udałoby sie dokładniej zidentyfikować tego osobnika, mam chyba trochę lepsze zdjęcie.
To jest oczywiście wielkie powiększenie, w rzeczywistości to maleńkie, czarne przecinki.
Załączniki
I jeszcze jedno zdjęcie
I jeszcze jedno zdjęcie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (368.96 KiB)
IMG_1955.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (322.43 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: co to takiego?

Post autor: Aneta »

Zdjęcia lepsze, problem w tym, że chrząszcz sfotografowany od spodu ;) Ale rzeczywiście wygląda na Oryzaephilusa.
selom
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2019, 20:57
Gender: women
UTM: Łomża

Re: co to takiego?

Post autor: selom »

Bardzo dziękuję, jak wpisałam wskazany gatunek w google, to chyba rzeczywiście to. Czy mogę liczyć na jakąś poradę, jak się tego pozbyć? Mąki, kasze i inne trzymam już w słojach, ale ostatnio znalazłam tego osobnika w zamkniętym opakowaniu czekolady... Bardzo zależy mi, żeby nie mieszkać z nimi...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: co to takiego?

Post autor: Aneta »

A ta czekolada była z tego samego sklepu co inne zajęte przez Oryzaephilusa produkty? Bo jeśli tak, to właśnie tam może tkwić problem.
selom
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2019, 20:57
Gender: women
UTM: Łomża

Re: co to takiego?

Post autor: selom »

Nie, czekolada na pewno nie była z tego samego sklepu, pamiętam dokładnie. Na dodatek była w zupełnie innym pomieszczeniu. Bardzo mnie męczy ta sytuacja, jedząc cokolwiek oglądam to ze wszystkich stron. Czy jest na te szkodniki jakiś sposób???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”