Proszę o zidentyfikowanie pojawiających się intruzów.

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
mjoker
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:05

Proszę o zidentyfikowanie pojawiających się intruzów.

Post autor: mjoker »

Witam Szanowne Grono.
Od paru dni nawiedzają mnie osobniki widoczne na zdjęciu. Ten z dzisiaj na odwłoku ma nawet jakieś jajeczka?
Nie mam pojęcia co to jest i skąd one się biorą. Choinka? Ale wyłażą dopiero od 3 dni. Oglądałem ją również i nie widzę na niej nic podejrzanego.

Nie wiem czy to gryzie, czy nie. Czy mam się obawiać o dzieci, psa? Żona w strachu :)

Proszę Was o identyfikację i ewentualne wskazówki gdzie mogę je znaleźć.
Załączniki
02-01.2019 mieszkanie
02-01.2019 mieszkanie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.63 KiB)
02-01.2019 mieszkanie
02-01.2019 mieszkanie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.59 KiB)
02-01.2019 mieszkanie
02-01.2019 mieszkanie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (190.62 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o zidentyfikowanie pojawiających się intruzów.

Post autor: Bartek Pacuk »

Xiphydria sp., prawdopodobnie Xiphydria camelus. Rozwija się w drewnie liściastym, więc to nie z choinki, chyba że przystroiłeś bombkami olszę lub brzozę ;-) . Szukaj raczej w drewnie do kominka. Może kilka dni temu przyniosłeś je do domu? Larwy poczuły ciepełko i zaczęły wyłazić myśląc że już wiosna...Nie gryzie, żona i dzieci są bezpieczne, pies też 8)
mjoker
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:05

Re: Proszę o zidentyfikowanie pojawiających się intruzów.

Post autor: mjoker »

Jakież kolego Bartek Pacuk było moje zdziwienie, kiedy pisałeś o drzewach liściastych. Nie mam kominka, więc skąd mogłoby to się wziąć?!
Ale ta brzoza.... i... EUREKA! Żona kupiła takie drzewko... widoczne na zdjęciu. Jest to ręcznie robiona ozdoba świąteczna (pieniek z brzozy i podoczepiane gałązki tuji). Podchodzę, a tam złapany na gorącym uczynku kiedy wychodzi z dziurki...

Dziękuję za pomoc :)
Załączniki
03.01.2019
03.01.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (292.02 KiB)
03.01.2019
03.01.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.3 KiB)
03.01.2019
03.01.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.56 KiB)
03.01.2019
03.01.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.01 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o zidentyfikowanie pojawiających się intruzów.

Post autor: Bartek Pacuk »

mjoker pisze:Jakież kolego Bartek Pacuk było moje zdziwienie, kiedy pisałeś o drzewach liściastych. Nie mam kominka, więc skąd mogłoby to się wziąć?!
To tak z doświadczenia i obserwacji tego, co ludzie pokazują tu na forum - drewno kominkowe często jest źródłem takich niespodziewanych gości, więc założyłem że Ty też możesz mieć kominek.
mjoker pisze:Ale ta brzoza.... i... EUREKA! Żona kupiła takie drzewko... widoczne na zdjęciu. Jest to ręcznie robiona ozdoba świąteczna (pieniek z brzozy i podoczepiane gałązki tuji). Podchodzę, a tam złapany na gorącym uczynku kiedy wychodzi z dziurki...
A, czyli tu trafiłem - masz bombki na brzozie :mrgreen: Dobrze że zagadka rozwiązana 8) I jak pisałem - jest to stworzenie niegroźne - ot, po prostu drewnojad i tyle...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”