larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
maniekrobaki
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2018, 15:40

larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: maniekrobaki »

Witam,
zupełnie się na tym nie znam i dlatego odwiedziłem Wasze forum.
Dzisiaj zauważyłem na dywanie małe gąsienice ...chyba larwy...małe około kilku milimetrów długości 6-8i grubość około 2-3 mm. Kolor biało/żólty z charakterystycznym czarnym punktem na końcu lub na początku.
Zlokalizowałem ze wylatują z lampy??????? tak z lampy przymocowanej do podwieszanego sufitu i po odkręceniu lampy zauważyłem że wylatują z dziurki w płycie sufitu. Niektóre były zasuszone i brązowe.
Nie chciałbym rozwalać sufitu ale co to jest...?
Złapałem kilka do słoika i zrobiłem zdjęcie

Prosze o wyjaśnienie i pomoc
maniekrobaki
Załączniki
11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.93 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Chyba larwy much, bo głowy typowej dla innych larw nie widzę.
Może u sąsiada piętro wyżej coś sę dzieje? (piszesz że... z sufitu spod lampy.
Zerknij, czasami warto rozeznać okolicę.
Opinii nie wyrażę, bo zbyt wiele jest niewiadomych (byłaby to raczej typowa zgaduj-zgadula czego nie lubię)

Ach te upały ... :-(.
maniekrobaki
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2018, 15:40

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: maniekrobaki »

Dziękuję za odpowiedź.
Sufit mam podwieszany i tam jest jakieś 20 cm wolnej przestrzeni. jest to dużo ciemnego miejsca (wilgotnego i gorącego).Piszesz że to mogą być larwy muchy ..... skąd takie coś się bierze i jaki jest sposób aby to usunąć???? Na chwilę obecną zdjąłem żyrandol i zatkałem miejsce wylotu kabla... ale coś musze z tym zrobić.
masz jakąś propozycję
maniekrobaki
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2018, 15:40

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: maniekrobaki »

wyciągnąłem to ze słoika na kolorową gazete i starałem sie zrobić wyrażniejsze zdjęcie - telefonem....
Załączniki
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.96 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.67 KiB)
maniekrobaki
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2018, 15:40

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: maniekrobaki »

dodam jeszcze ze wydłubałem z dziury kilka żywych i kilka suchych larw. Te suche są mocno w kolorze brązowym ,grubsze i całkiem wysuszone ale twarde.
Masakra i to w niedziele :laugh:
Andrzej J. Woźnica

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Male brązowe to mogą być larwy III stadium przed przepoczwarczeniem albo jak są małe i krótkie to poczwarki (bobówki).
W tym pustym miejscu może być coś, co tam wpadło i zdechło. A muchy robią swoje... I chcą przedostać do jakiejś gleby aby zmienić sę w dorosłe latające muchy.
Kiedyś był w przedaży muchozol w sprayu. W te otwory skąd wypadają za pomocą rurki plastikowej jako przedłużenie trzeba byłoby wpuścić "chemię" aby zabić, to co tam rozwija się... Może być to np. BROS https://allegro.pl/bros-preparat-do-smi ... 74945.html
maniekrobaki
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2018, 15:40

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: maniekrobaki »

No i to jest porada. Tak zrobię i jutro zaopatrze sie w Brosa i działam. Technicznie troche to trudne połączyć rurkę ze spryskiwaczem ale cos pomyślę.
Napisz jeszcze jak sądzisz, czy są duże szanse na pozbycie się tego robactwa po takim zabiegu... z Brosem oraz - Jak długo żyją takie larwy, jeżeli nic bym z tym nie zrobiłi ale nie pozwoliłbym aby przedostawały się na zewnątrz? Oczywiście to tylko pytanie - Zastanawiam się czy poprostu się same nie wysuszą... :hurra
Andrzej J. Woźnica

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Te larwy juz swoje zjadły i problemem będzie to, co tam ewentualnie zostało ... Jeśli ta przestrzeń nad sufitem podwieszanym ma ujście wentylacyjne, to tamtędy przedostają się dorosłe muchy (a może i coś jeszcze) aby w ewentualnej padlinie złożyć jaja. Potem są larwy i sprawa się kręci dookoła. Może gdzieś jest jeszcze jakiś otwór przez który coś tam wlazlo i podgniło? Stadia rozwojowe żyją od tygodnia do kilku. Zależy od rodzaju much.
maniekrobaki
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2018, 15:40

Re: larwy w domu - co to jest i jak to zwalczyć?

Post autor: maniekrobaki »

Bardzo Ci dziękuję. Na razie te porady i info mi wystarcza. Ciszę się ze odpowiedziałeś mi na problem. Z pewnością już nie będę użytkownikiem tego forum bo wogóle mnie to nie interesuje ale po to są "fora" aby rozmawiać na potrzebę chwilii i terażniejszego tematu.
Fajnie, ze są tacy fachowcy jak Ty.
Kanałów wentylacyjnych tam nie ma bo to pokój w mieszkaniu i raczej ściany z sufitem są szczelnie połączone. Być może coś tam "wlazło" TYLKO RAZ i .... koniec.
Jutro robie operacje i jak coś..... to może się odezwę.
Tym czasem pozdrawiam i dziękuję mając nadzieję na zakończenie problemu - pozytywnie dla mnie
pozdr, maniek :birra:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”