Prośba o pomoc w identyfikacji

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Pucio
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 maja 2018, 12:43

Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Pucio »

Witam
Kilkanaście dni temu pojawiły się u nas w domu nowe robaczki. Ponieważ nie wiem gdzie szukać ich żerowisk proszę o pomoc w identyfikacji oraz podpowiedzi jak je zmusić do wyprowadzki z naszego domu. Chrząszcze mają ok 2-3mm i latają.
Dziękuję za ew. pomoc i pozdrawiam
Załączniki
robak_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.1 KiB)
robak_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (17.97 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Coś z kołatkowatych (Anobiidae), niestety z tych zdjęć trudno mi ocenić czy to żerujący w spożywce Stegobium paniceum, czy może któryś z drewnojadów. Tak że trzeba skontrolować i zapasy kuchenne (łącznie z ziołami, przyprawami, kakao), i meble oraz inne drewno w domu, np. elementy konstrukcyjne.
Pucio
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 maja 2018, 12:43

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Pucio »

Aneta pisze:Coś z kołatkowatych (Anobiidae), niestety z tych zdjęć trudno mi ocenić czy to żerujący w spożywce Stegobium paniceum, czy może któryś z drewnojadów. Tak że trzeba skontrolować i zapasy kuchenne (łącznie z ziołami, przyprawami, kakao), i meble oraz inne drewno w domu, np. elementy konstrukcyjne.
Wstępnie bardzo dziękuję za podpowiedź.
Oglądałem "Żywiaka Chlebowca" i wydaje mi się, że jest to bardzo podobny chrząszcz do tego, który zadomowił się u nas.
Czytając informacje na jego temat zastanawiam się jak znalazł się w domu - okres dojrzewania larw 60 dni... (jednym słowem nie jest to świeży temat). Pierwsze ognisko lęgowe zlokalizowanie - pudełko z suchymi bułkami (przeznaczenie na bułkę tartą - niby stale się ją przegląda i człowiek trzyma porządek oraz higienę a tu coś takiego...).
Jeszcze raz bardzo dziękuję
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”