Co to za motyl/ćma?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Alejak
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 24 kwietnia 2018, 12:30
Gender: women

Co to za motyl/ćma?

Post autor: Alejak »

Proszę o pomoc w identyfikacji. Owad ten upodobał sobie moją sypialnię na poddaszu. Myślałam, że to mól odzieżowy i przeglądnęłam całą garderobę, wyprałam całą odzież, sprawdziłam materac I nie znalazłam ani jednego jaja, ani larwy, ani dorosłego osobnika. Nic. Wieczorem od kilku tygodni wylatuje od 1 do 5 sztuk. Drzwi od sypialni zamknięte są cały czas w oknach moskitiera. Nie mam pojecia gdzie to się ukrywa. Wielkość tego owada jest około 1.5 do 2 cm. Sugerowali mi mi, że jest to mól spożywczy, jednak jest on około 3 razy większy. Widziałam te okazy również na zewnątrz budynku, na elewacji. Proszę o pomoc. Co to jest, jak się rozmnaża, gdzie szukać gniazda, jak się tego pozbyć z domu?
Załączniki
20180424_124628.jpg
20180424_124628.jpg (125.2 KiB) Przejrzano 3372 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to za motyl/ćma?

Post autor: Aneta »

Aphomia sociella. Te motyle rozwijają się w gniazdach błonkówek społecznych - pszczół, trzmieli i os, pewnie masz gniazdo tych ostatnich gdzieś blisko pokoju.
Alejak
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 24 kwietnia 2018, 12:30
Gender: women

Re: Co to za motyl/ćma?

Post autor: Alejak »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, myślę, że to jest to. Masakra. Gdzie tego szukać. Zrywać sufit? Czy jakieś preparaty chemiczne/gaz podziała na tego owada. Nie jest dla mnie komfortem kiedy to lata po domu.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to za motyl/ćma?

Post autor: Aneta »

Nie znam konstrukcji Twojego domu, więc trudno powiedzieć gdzie dokładnie szukać. Najlepiej byłoby zaobserwować skąd wydostają się motyle, tam najprawdopodobniej znajduje się zaatakowane przez nie gniazdo os. Do zrywania sufitu nie posunęłabym się - same motyle są dla ludzi nieszkodliwe, nie trzeba pozbywać się ich za wszelką cenę, acz rozumiem, że u nieprzyzwyczajonej do owadów osoby mogą wywoływać dyskomfort.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”