Prośba o identyfikację.

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Monika30
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2022, 13:57
Gender: women
UTM: Łódź

Prośba o identyfikację.

Post autor: Monika30 »

Witam,

Spotkałam na blacie w kuchni 3 razy oto takie robaczki. Aktualnie mamy problem z gryzkami (nowe mieszkanie, po remoncie) i walczymy trochę z wilgotnością. Początkowo byłam pewna, że to gryzek (wielkość się zgadzała, 1-2 mm), jednak po bliższym przyjrzeniu się wygląda mi to na coś innego. Proszę o pomoc, co to może być. Czy to jakieś kolejne żyjątko, które może uprzykrzać nam życie?

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Załączniki
photo 1.jpg
photo 1.jpg (235.8 KiB) Przejrzano 859 razy
photo 2.jpg
photo 2.jpg (34.75 KiB) Przejrzano 859 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację.

Post autor: Aneta »

Dasz radę zrobić lepsze zdjęcie? Bo tu nie bardzo wiem czy z przodu ciała widzę czułki (co pasowałoby do gryzków), czy odnóża (co wskazywałoby na jakieś roztocze).
Monika30
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2022, 13:57
Gender: women
UTM: Łódź

Re: Prośba o identyfikację.

Post autor: Monika30 »

Niestety to jedyne zdjęcia jakie mam. Ciężko zrobić lepsze, bo to stworzonko niewielkiego rozmiaru. Postaram się jeszcze jutro wstawić filmik z tym czymś z pierwszego zdjęcia. Mam nadzieję, że się uda.
To z pierwszego zdjecia poruszało się jakoś niemrawo, natomiast to z drugiego już bardziej żwawo i odskakiwało (jak gryzek). Na przybliżeniu wydają się być podobne.
Czy to jest możliwe, że roztocze jest takiego rozmiaru (około 2mm)?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację.

Post autor: Aneta »

Roztocze mogą mieć różne rozmiary, od 0,1 do 6 mm. Te spotykane w mieszkaniach, zasiedlające zapasy żywności, jak rozkruszki czy roztoczki mają ok. pół mm, pasożytujące na ptakach roztocze np. z rodzaju Dermanyssus albo Ornithonyssus (które też okazjonalnie moga wejść w kontakt z człowiekiem) ok. 0,8 mm . Dlatego tu raczej wszystko wskazuje na gryzki, łącznie z tym skakaniem.
Monika30
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2022, 13:57
Gender: women
UTM: Łódź

Re: Prośba o identyfikację.

Post autor: Monika30 »

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję.
Dziękuję za informację. Niestety nie mogę dodać filmiku, który być może pomógłby w ocenie czy to czułki czy odnóża.
Postaram się dodać ten filmik na profilu Polskiego Forum Entomologicznego na fb.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”