Prośba o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
User345
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:31

Prośba o identyfikację

Post autor: User345 »

Dobry wieczór, bardzo proszę o pomoc w identyfikacji larwy ze zdjęcia. Zauważyłem dwie sztuki na blacie kuchennym w pobliżu kupionych tego samego dnia owoców.
Załączniki
20220629_001254.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (248.67 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Aneta »

Larwa muchy.
User345
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:31

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: User345 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy jest ryzyko, że te larwy rozprzestrzeniły się na większym obszarze kuchni lub całego domu? Minęło kilka godzin zanim dostrzegłem te larwy i nie wiem czy powinienem posprawdzać kuchnię i resztę pomieszczeń.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Aneta »

IMO głównym problemem jest to, skąd się te larwy wzięły, a nie czy się rozeszły po kuchni. Jeśli larwy much wędrują, to dlatego, żeby się przepoczwarczyć, co nie jest jakoś szczególnie uciążliwe. Natomiast źródłem muszych larw jest zwykle coś rozkładającego się albo psującego, a to już może być kłopot.
User345
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:31

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: User345 »

Jestem w zasadzie pewien, że te larwy wzięły się z kupionych wczoraj czereśni. Czereśnie leżały kilka godzin na blacie kuchennym, a wieczorem schowałem je do lodówki. Około 23 zauważyłem dwie larwy na blacie kuchennym, gdzie wcześniej znajdowały się czereśnie i jedną na stoliku w pokoju, gdzie mała porcja tych czereśni była jedzona. Wyjąłem miskę z lodówki, obejrzałem z wierzchu i pozostawiłem na blacie w misce przykrytej ścierką na noc. Rano jeszcze raz umyłem je (wrzuciłem do zlewu i dokładnie zalałem ciepłą wodą). Po tym przełożyłem je ponownie do miski i pozostawiłem na blacie kuchennym, a po jakimś czasie dzisiaj zobaczyłem kolejne dwie larwy w odległości kilku centymetrów od miski.

Pytając o możliwe rozprzestrzenienie się tych larw miałem głównie na myśli to, czy ewentualnie muszę wyrzucić owoce i warzywa (brzoskwinie, banany, ziemniaki, pomidory), które znajdowały się w pobliżu tych larw i dokładnie umyć lodówkę.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Aneta »

Jeśli to larwy muchówki rozwijającej się w czereśniach (czego ze zdjęcia nie da się powiedzieć, bo brak na nim jakiejkolwiek skali), to w ogóle nie ma problemu - jak pisałam, larwy odddalają się od miejsca żerowania, żeby się przepoczwarczyć i nie będą się interesować żadnym innym pożywieniem (a już na pewno nie innym niż czereśnie czy wiśnie).
User345
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:31

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: User345 »

Rozumiem. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”