Strona 1 z 1

Atlas chrząszczy Polski 24

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 11:47
autor: L. Borowiec
Dziś obok dużej porcji ryjkowców kilka ciekawostek. Przede wszystkim nowa rodzina Cerophytidae, tym samym już tylko przedstawicieli 3 rodzin nie ma w atlasie (przy czym Cerambycidae są wszystkim dobrze znane). Oprócz tego kilka rzadkości z innych rodzin. Ikonografia dobrnęła już do 3100 gatunków (+ 500 na stronie stonek Europy), a więc 60% całości. Podstawowy szkielet po dokończeniu ryjkowców i dodaniu (jednak) przynajmniej części kózek powinien być wkrótce zakończony.
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 12:58
autor: Miłosz Mazur
SUPER :)

Tylko mała uwaga - wszystkie miniaturki od gatunku Ceutorhynchus posthumus Germar, 1824 w Ceutorhynchinae są zlinkowane do C. posthumus

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 13:59
autor: L. Borowiec
już poprawione. Dzięki.

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 14:50
autor: Marek Przewoźny
Mam pytanie Panie profesosze dlaczego wymienia Pan w spisie rodzin Amphizoidae i Hydroscaphidae?
Amphizoidae to tylko pieć gat na świecie z czego 3 Amerykańskie i dwa występujące w Chinach, a Hydroscaphidae dwa gat Europejskie najbliżej Polski Jugosławia i Francja

Pozdrawiam

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 16:31
autor: wojtas
A ja mam pytanie co do tego czemu niektóre gatunki są napisane na czerwono ? Rodzina jak jest na czerwono to jest nie zrobiona ale w biegaczach są zdjęcie a ich nazwa gatunkowa i tak jest na czerwono.

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 17:53
autor: L. Borowiec
Rodzina Amphizoidae to mi się z rozpędu wstawiła do listy środkowoeuropejskiej, natomiast Hydroscaphidae zaliczane są do fauny Europy Środkowej jako element dawnego Cesarstwa Austrowęgierskiego. Nawet w naszych kluczach ta rodzina była planowana do wydania. Natomiast nie rozumiem tego pytania w sprawie koloru nazwy. Normalnie wszystkie nazwy są w Ikonografii pisane na czerwono, a przeglądarka nadaje barwę aktywnym łączom. W niektórych rodzinach były robione poprawki innym programem niż GoLive i tam aktywne łącza pozostały czerwone (przynajmniej w moim komputerze tak jest).

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 18:22
autor: wojtas
No i to właśnie pytałem . Dlaczego niektóre aktywne łącza są na czerwono a nie na niebiesko . Myślałem że to jakieś specjalne oznaczenie. Dziękuję za wyjaśnienie.

: poniedziałek, 2 lutego 2009, 18:27
autor: Marek Przewoźny
Dziekuję bardzo za wyjasnienia, akurat te dwie rodziny też mnie interesuja w koncu to chrząszcze wodne. W takim razie nie dziwę sie tym Hydroscaphidae w końcu Austrowęgry dośc na południe sięgały (az po Sarajewo), ale wydaje mi sie iz obecność w Środkowej Europie gatunku Hydroscapha granulum jest raczej mocno wątpliwa. Katalog Palearktyczny podaje jej rozsiedlenie w: Azejberdżan, Francja, Grecja, Włochy i Jugosławia (w znaczeniu Serbia-Czarnogóra-Kosowo) i Turcja.