Atlas chrząszczy Polski 24

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski 24

Post autor: L. Borowiec »

Dziś obok dużej porcji ryjkowców kilka ciekawostek. Przede wszystkim nowa rodzina Cerophytidae, tym samym już tylko przedstawicieli 3 rodzin nie ma w atlasie (przy czym Cerambycidae są wszystkim dobrze znane). Oprócz tego kilka rzadkości z innych rodzin. Ikonografia dobrnęła już do 3100 gatunków (+ 500 na stronie stonek Europy), a więc 60% całości. Podstawowy szkielet po dokończeniu ryjkowców i dodaniu (jednak) przynajmniej części kózek powinien być wkrótce zakończony.
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

SUPER :)

Tylko mała uwaga - wszystkie miniaturki od gatunku Ceutorhynchus posthumus Germar, 1824 w Ceutorhynchinae są zlinkowane do C. posthumus
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

już poprawione. Dzięki.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Mam pytanie Panie profesosze dlaczego wymienia Pan w spisie rodzin Amphizoidae i Hydroscaphidae?
Amphizoidae to tylko pieć gat na świecie z czego 3 Amerykańskie i dwa występujące w Chinach, a Hydroscaphidae dwa gat Europejskie najbliżej Polski Jugosławia i Francja

Pozdrawiam
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

A ja mam pytanie co do tego czemu niektóre gatunki są napisane na czerwono ? Rodzina jak jest na czerwono to jest nie zrobiona ale w biegaczach są zdjęcie a ich nazwa gatunkowa i tak jest na czerwono.
L. Borowiec

Post autor: L. Borowiec »

Rodzina Amphizoidae to mi się z rozpędu wstawiła do listy środkowoeuropejskiej, natomiast Hydroscaphidae zaliczane są do fauny Europy Środkowej jako element dawnego Cesarstwa Austrowęgierskiego. Nawet w naszych kluczach ta rodzina była planowana do wydania. Natomiast nie rozumiem tego pytania w sprawie koloru nazwy. Normalnie wszystkie nazwy są w Ikonografii pisane na czerwono, a przeglądarka nadaje barwę aktywnym łączom. W niektórych rodzinach były robione poprawki innym programem niż GoLive i tam aktywne łącza pozostały czerwone (przynajmniej w moim komputerze tak jest).
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

No i to właśnie pytałem . Dlaczego niektóre aktywne łącza są na czerwono a nie na niebiesko . Myślałem że to jakieś specjalne oznaczenie. Dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Dziekuję bardzo za wyjasnienia, akurat te dwie rodziny też mnie interesuja w koncu to chrząszcze wodne. W takim razie nie dziwę sie tym Hydroscaphidae w końcu Austrowęgry dośc na południe sięgały (az po Sarajewo), ale wydaje mi sie iz obecność w Środkowej Europie gatunku Hydroscapha granulum jest raczej mocno wątpliwa. Katalog Palearktyczny podaje jej rozsiedlenie w: Azejberdżan, Francja, Grecja, Włochy i Jugosławia (w znaczeniu Serbia-Czarnogóra-Kosowo) i Turcja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”