Strona 1 z 1

Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 5 marca 2012, 11:00
autor: L. Borowiec
Dołożyłem 72 gatunki ryjkowców. Tym samym ryjkowce, sensu lato, obok Chrysomeloidea są najlepiej reprezentowaną w Ikonografii dużą grupą chrząszczy. Atlas obejmuje w tej chwili ok. 75% krajowych gatunków. Dalszy postęp będzie zależał już tylko od kolegów, którzy zechcą pożyczyć do fotografii brakujące gatunki. Wciąż wstydliwe braki są w Carabidae i Cerambycidae. Sporo też brakuje w Staphylinidae, ale to trudna grupa i nie jest łatwo o dobrze oznaczony materiał.

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 5 marca 2012, 13:31
autor: brakkonta
Niessssamowite. Cały czas chylę czoła.
Lech Borowiec pisze:Wciąż wstydliwe braki są w Carabidae i Cerambycidae
To fakt. Tylu zbieraczy i takie luki :oops:

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 5 marca 2012, 14:01
autor: Radosław Mroczyński
Chętnie udostępnie Abax ovalis, Abax parallelepipedus, Abax schuppeli rendschmidti, Calathus cinctus. Mam także (ale nie w 100% pewne oznaczenie) Bembidion neresheimeri oraz B. schueppelli
Jesli którys z wyżej wymienionych bedzie pomocny to prosze o kontakt.

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 5 marca 2012, 16:05
autor: Krzysztof Staroń
Jeżeli byłby potrzebny Ceutorhynchus canaliculatus, chętnie przekażę któregoś (proszę wybrać) z fotki poniżej.

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 5 marca 2012, 16:19
autor: L. Borowiec
Dziękuję, ten C. canaliculatus to moje przeoczenie. Mamy go sporo, ale po prostu zapomniałem go przynieść do zrobienia zdjęć. Jest jeszcze kilka gatunków ryjkowców w naszych zbiorach, które będę sukcesywnie uzupełniał, ale akurat w kolekcji Marka Wanata nie było dobrze spreparowanych okazów i musimy je wygrzebać ze zbioru głównego. Co do propozycji Radosława to parę gatunków będzie mnie interesować, ale nie te duże. Ja jeszcze mam do obfotografowania kilkanaście dużych chrząszczy (Dytiscidae, Carabus, Calosoma, kilka kózek) ale one wymagają przemontowania sprzętu i na razie się za ich robienie nie zabieram. W ogóle w internecie jest sporo dobrych zdjęć Cerambycidae i Carabidae, więc nie bardzo płakałem za nimi, choć oczywiście chciałbym w Ikonografii mieć komplet. Bardziej mi zależy np. na dobrze spreparowanych kornikach (tu straszne braki nawet na poziomie rodzajowym), różnych ksylofagach czy Staphylinidae, nie mówiąc o Ptiliidae czy innych drobiazgach. Ale za wszelkie propozycje jeszcze raz dziękuję (właśnie przyjechało do mnie z giełdy w Pradze pudełko od kol. Przewoźnego z porcją bardzo ciekawych gatunków do obfotografowania i za te się wezmę w najbliższym czasie).

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 5 marca 2012, 20:38
autor: wojtas
Z kóz (których narazie nie widzę w ikongrafii) mogę zaoferować:
Arhopalus ferus, Clytus tropicus, Cortodera humeralis, Exocentrus adspersus i punctipennis, Grammoptera abdominalis, Mesosa curculionoides i nebulosa, Oplosia cinerea, Poecilium pusillum, Stenurella bifasciata.
Nie proponuje A. rusticus, Aromia, Monochamus, Necydalis major, Rhamnusium, Saperda carcharias bo zapewne to są te większe gatunki które będą czekać na zmianę ustawienia sprzętu.
Proszę dać znać czy coś z tej listy jest potrzebne.

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: wtorek, 6 marca 2012, 08:31
autor: L. Borowiec
Jeszcze raz dziękuję za propozycje. W tej chwili prowadzę "pertraktacje" z osobą, która proponuje mi prawie komplet braków z Cerambycidae, dobrze spreparowanych, więc jakbyśmy tu doszli do porozumienia to większość gatunków poszła by hurtowo. Dam znać jakby coś z tych umów nie wyszło.

Re: Atlas chrząszczy Polski 28

: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:32
autor: brakkonta
są następne cudne nowości
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
Mazep