Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest wtorek, 13 lis 2018, 06:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Weryfikacja oznaczeń
PostNapisane: wtorek, 7 sie 2018, 21:48 

UTM: CA-95
....lux  :ok: ,to jeszcze jedno pytanie :
Był na stanowiskach A.marginatum?
:papa:
Rafał

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 7 sie 2018, 22:00 

W Ciechocinku, Kole i Krakowie był, ale w miejscach blisko wody. A. marginatum jest gatunkiem pospolitym, nad zeutrofizowanymi wodami na ogół występuje dość licznie.

PostNapisane: wtorek, 7 sie 2018, 22:15 

Dzięki! :ok:
A.marginatum znam z dwóch stanowisk i na jednym można powiedzieć że był liczny bo w ciagu pół godziny znalazłem 7 okazów,na drugim ,nigdy nie spotkałem wiecej niz trzech egzemplarzy...głównie maj ale trafił sie też jeden okaz w sierpniu ,zapewne nowego pokolenia.No nic ,poszukamy zobaczymy  ;) .
Rafał
music!
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=pey29CLID3I

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 7 sie 2018, 22:21 

M. Stachowiak napisał(a):

PS
W bazie ksib przypuszczalnie jest błąd — chodzi o okazy z Wrocławia i Puszczy Białowieskiej. Kilka lat temu oznaczałem biegaczowate ze zbioru L. Borowca i nie było wśród nich A. viridicupreum. Wpisy przypuszczalnie dotyczą Oxypselaphus obscurus (tak wynika z treści rekordów — „oryg. nazwa taksonu: Agonum obscurum; wpis: K. Niedojad”)

No właśnie  :ok:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 19 sie 2018, 14:29 

Cytuj:
...zgadza się ostatniu raz na Czerwonych Wierchach byłem w 92-im ....omijam Zakopane ,bo za duzo ludzi jak dla mnie i to jest głównym powodem,ale w przyszłym roku mam zamiar sie przełamać

...no to po 26-ciu latach można było sprawdzić jak kondycja ;).
W 92-gim szliśmy z Kościeliskiej przez Ciemniak ,tym razem poszliśmy :
Dolina Małej Łąki-Przysłop Miętusi-Małołączniak -Krzesanica-Ciemniak -Polana  Upłaz -Dol.Kościeliska.Trasa może nie trudna, ale kosztuje sporo energii.... kto przechodził w ten sposób ten wie 8)  ...no ale czego sie nie robi dla owada i widoków....

Pogoda była idealna jakieś 20 st.C i lekki wietrzyk :ok: Już na grzbiecie w tym terminie dominuje Pterostichus morio  carpathicus,zauważyłem, że okazy są ciut większe od tych spotykanych na Babiej Górze .Deltomerus tatricus znalazłem zaledwie dwa okazy więc po uwagach, że występuje masowo w Tatrach, wydaje mi sie że to nie jest na niego najlepsza pora....Clathus metallicus kilka sztuk . Carabus sylvestris ssp.transsylvanicus...Znalazłem w sumie 5 okazów 3 na podejściu pod Małołaczniak, już w partiach podszczytowych i 2 przy schodzeniu z Ciemniaka.W lasach Carabus violaceus i  C.linnaei ,a nad potokiem Nebria jockischii ,poza tym nędznie ,na szczytach latały jakieś bielinki ,pokrzywniki i admirały.

Co do aktywności sensu stricte to praktycznie każdy zwierz był odgrzebany spod kamieni ,rozdepciuchów też nie stwierdziłem.
W sumie o trasie nie będe pisał ,jak jest to każdy się dowie jak przejdzie  ;) .
Zrobiłem duzo zdjęć to będzie na zachęte dla "spacerowiczów".

Co do koniołków to oprócz tego z foty, przy zejściu z Ciemniaka  koło Pieca spotkałem jeden okaz (bardzo malutki )którejś miramelli.
Rafał
mussssic.... https://www.youtube.com/watch?v=-tiCO1t8HFA
epilog:
Wróciliśmy do chaty o 22-ej ,2 samochody przed nami koleś potrącił śmiertelnie rowerzystę i musieliśmy się cofnąć do Wadowic i objechać do Zatora przez Andrychów....

Załączniki:
01.JPG
01.JPG [ 380.39 KiB | Przeglądane 680 razy ]
02.JPG
02.JPG [ 253.37 KiB | Przeglądane 680 razy ]
03.JPG
03.JPG [ 327.89 KiB | Przeglądane 680 razy ]
05.JPG
05.JPG [ 296.02 KiB | Przeglądane 680 razy ]
Komentarz: Giewont ;)
06.JPG
06.JPG [ 270.58 KiB | Przeglądane 680 razy ]
07.JPG
07.JPG [ 293.7 KiB | Przeglądane 680 razy ]
08.JPG
08.JPG [ 325.79 KiB | Przeglądane 680 razy ]
09.JPG
09.JPG [ 297.99 KiB | Przeglądane 680 razy ]
10.JPG
10.JPG [ 183.96 KiB | Przeglądane 680 razy ]
Komentarz: Wysokie
11.JPG
11.JPG [ 212.25 KiB | Przeglądane 680 razy ]
12.JPG
12.JPG [ 386.01 KiB | Przeglądane 680 razy ]
13.JPG
13.JPG [ 319.81 KiB | Przeglądane 680 razy ]
14.JPG
14.JPG [ 247.07 KiB | Przeglądane 680 razy ]
15.JPG
15.JPG [ 325.04 KiB | Przeglądane 680 razy ]
16.JPG
16.JPG [ 282.21 KiB | Przeglądane 680 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 19 sie 2018, 14:33 

...jeszcze parę ;)

Załączniki:
17.JPG
17.JPG [ 317.37 KiB | Przeglądane 677 razy ]
18.JPG
18.JPG [ 349.59 KiB | Przeglądane 677 razy ]
19.JPG
19.JPG [ 250.02 KiB | Przeglądane 677 razy ]
21.JPG
21.JPG [ 236.82 KiB | Przeglądane 677 razy ]
22.JPG
22.JPG [ 170.39 KiB | Przeglądane 677 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 20 sie 2018, 17:09 

...
Tytuł pomimo, że nadany tematowi pare lat temu jednak zobowiązuje... więc trochę rzeczy wyprostujemy, żeby ludzie szukajacy info nie byli wprowadzani w błąd   .
Wszystkie tematy sa stare jak świat, wiec takie błędy były na porzadku dziennym ,nie ma z tym żadnego problemu  ,chodzi o to żeby wyprostować .
W tym temacie :arrow:
viewtopic.php?f=68&t=4957&hilit=carabus+sylvestris na pierwszej focie gdzie Jacek jest niepewny etykietki  ,to te "Laski" będa pasować, bo to na pewno nie jest sylvestris ssp. sylvestris tylko po prostu mocno zielona samiczka C.arvensis ssp arvensis.
Podobnie u Witka na dwóch ostatnich fotach w temacie
:arrow:  viewtopic.php?f=49&t=7135&hilit=carabus+sylvestris Mieczysław nie zauważył najpewniej Nowych Chrustów w opisie zdjęcia  ,co C.sylvestris jako gatunek górski eliminuje i również trzeba by zrobić korektę na C.a.ssp arvensis.
Faktycznie te okazy nie wyglądają na typowe ale lokalizacja pozwala od razu eliminować C.sylvestris.
Teraz na koniec jak zwykle Ksib  ;)  
tu  :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... _2_7_8.jpg obydwa zdjecia Marka W.Kozłowskiego przedstawiaja ssp. transsylvanicus a nie nominatywny,to wynika z rozsiedlenia tych podgatunków (vide CPC ,FE itd. ;) )
https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... ominatywny
https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... 3b8fd83bb0 -transsylvanicus
W Polsce od Bieszczadów do Tatr (czyli aktualnie właściwie w Bieszczadach i Tatrach ;) ) na pewno jest ssp.transyllvanicus. Co do tej mapy http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... stris/mapb to ssp.sylvestris dotyczą tylko rekordy z Sudetów.
tu  :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... nicus/mapb jest w miarę ok ,przy czym poza Babią Górą raczej dopatrywał bym się błędów w oznaczeniu bo jednak w Gorcach nie ma piętra alpejskiego...no ale może było, bo to stare dane  ;) .
Z takich przemyśleń jeszcze C.arvensis eremita
:arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 933580444/ przez rosjan nazywany synonimem carpathus  :arrow: http://carabidae.org/gallery?taxon=3394 co wydaje się , że jest błędne patrzac na rok opisu(również w CPC jest C.arvensis eremita) .
W KFP nie jest rozróżniany i podawany z Polski jako podgatunek nominatywny.U nas spotkałem go tylko w Bieszczadach na połoninach ale słowacy maja go w Tatrach(Mała i Wielka Fatra) więc pewnie i u nas Tatrach mógłby się trafić....W Ksibie są tylko 2 rekordy z czego tego z Węgierskiej Górki nie traktowałbym poważnie...to gatunek połoninowy.... ze strefy subalpejskiej.... generalnie , to tak do przemyśleń ,dla kogoś kto jest zainteresowany tematem i zastanawia się co gdzie łazi  ;)
Rafał
:arrow: riff riffów  ;)  https://www.youtube.com/watch?v=baezVSueZ2s

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 7 paź 2018, 15:44 

...dwa uzupełnienia tematu z ostatnich wycieczek...
O Pilsku niewiele mozna powiedzieć, bo życia tam niewiele i właściwie jedynym górskim gatunkiem jaki tam spotkałem był Calathus metallicus....reszta w wykazie ponizej ...pająki też sa ze szczytu...
Wczoraj dzięki uprzejmości "Slawko" pobuszowaliśmy w Cieszynie w miejscówkach gdzie widywał C.scheidleri ,po 7-u godzinach łupania i odwracania pniaków udało nam sie znaleźć jeden okaz...ale dla mnie hitem było znalezienie, aż siedmiu okazów Abax schueppeli rendschmidtii ,większośc znalezisk miło miejsce w buczynach i ciepłym grądzie ale jeden okaz znalazłem równiez w łęgu nad olzą.
Co do C.scheidleri, to jedyny okaz znaleziony został w zimowisku w łęgu pod kłoda drewna,wydaje się , że preferują zimowanie właśnie w ziemi, bo podobne obserwacje mam z Niskich Tatr na Słowacji ...tylko okazy wyglądaja troche inaczej ;)  ....i w sumie tyle ...warto odwiedzić Cieszyn  ....
Rafał

Cytuj:
Pilsko 20.09.2018

C.glabratus
P.oblonogopunctatum
B.properans
B.deletum
A.ovalis
C.metallicus

Cytuj:
Cieszyn 06.10.2018
Abax schueppeli rendschmidtii (Germar, 1839)
Abax parallelus (Duftschmid, 1812)
Abax parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
Carabus coriaceus Linnaeus, 1761
Carabus granulatus Linnaeus, 1758
Carabus hortensis Linnaeus, 1758
Carabus violaceus Linnaeus, 1758
Carabus scheidleri Panzer, 1799
Platynus assimilis (Paykull, 1790)
Pterostichus melanarius (Illiger, 1798)
Pterostichus oblongopunctatus (Fabricius, 1787)
Nebria brevicollis (Fabricius, 1792)
Agonum gracilipes (Duftschmid, 1812)
Agonum sp.

https://www.youtube.com/watch?v=TFjmvfRvjTc

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 364.55 KiB | Przeglądane 264 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 380.05 KiB | Przeglądane 264 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 289.2 KiB | Przeglądane 264 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 321.77 KiB | Przeglądane 264 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 230.67 KiB | Przeglądane 264 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 289.84 KiB | Przeglądane 264 razy ]
Babia Góra z Pilska.JPG
Babia Góra z Pilska.JPG [ 308.05 KiB | Przeglądane 264 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 187.53 KiB | Przeglądane 264 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 392.39 KiB | Przeglądane 264 razy ]
łęg.JPG
łęg.JPG [ 346.45 KiB | Przeglądane 264 razy ]
Ravens....JPG
Ravens....JPG [ 99.82 KiB | Przeglądane 264 razy ]
 Zobacz profil WWW 

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]