Weryfikacja oznaczeń

Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Aha, numer 2. to chyba jednak H. affinis będzie. Dostrzegam (chyba) na zdjęciu punktowanie skrajnych 3 międzyrzędów, plus jasne czułki i odnóża plus równoległe do siebie brzegi pokryw... Z resztą H. affinis to jest bardzo zmienny gatunek, nie tylko jeśli chodzi o kolor i punktowanie pokryw, ale także w kształcie przedplecza.

Mam w zbiorze identyczną samicę (dosłownie klon tego co na zdjęciu, także jeśli chodzi o kolor), którą kiedyś błędnie oznaczyłem właśnie jako H. distinguendus ponieważ nie miała zupełnie owłosienia. Natomiast jak się po czasie okazało owłosienia nie było a punktowanie już tak i to gęste.

No i Rafał, litości z tą zabawą - przecież tu nie widać tych cech, które są w kluczach. Tylko na podstawie jakiegoś tam ogólnego opatrzenia strzelamy. :ap:

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Zoralski pisze:No i Rafał, litości z tą zabawą - przecież tu nie widać tych cech, które są w kluczach. Tylko na podstawie jakiegoś tam ogólnego opatrzenia strzelamy.  
Nie dramatyzuj :wink: ,jak się wszyscy zainteresowani przelecą, dwa razy po ikonografiach to opatrzenie się wyrobi i w ogóle z pożytkiem... :mrgreen:
:hi:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Luz. Lubię tę rodzinę akurat :ja wiem:
Dzisiaj (natchniony Twoim wątkiem) oznaczałem resztki swoich Harpalusów z tego roku no i zabawna historia, bo nagle mi jeden okaz wychodzi z klucza jako H. attenuatus! Sprawdzam trzy razy, patrzę na zdjęcia w internecie. Ki czort, myślę, przecież tego u nas nie ma...
Patrzę na etykietę, a tam Grecja (Kreta). No tak, jedyny chyba biegacz, którego przywiozłem stamtąd z wakacji i wrzuciłem między nasze... :gl:

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Jeszcze chwile...w kluczu naszego szanownego adwersarza :wink:, stoi jak byk, że A.nemorivagus nie ma czerwonej plamy na czole,no i ok ale w takim czy razie fotka na podstawie, której wysnułem wniosek , że to jest A.nemorivagus jest błędnie oznaczona ? :arrow: http://www.eurocarabidae.de/pl/?v=photo ... otoid=8406 . :?
Mam też dwa A.nemorivagus ,które faktycznie tych plam nie mają...dodaję jakąś starą fotkę :arrow:
Załączniki
a.n..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.37 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 stycznia 2013, 23:45 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Robert Zoralski pisze:.
No i Rafał, litości z tą zabawą - przecież tu nie widać tych cech, które są w kluczach.
Robert
Roman Królik oznacza Agrilusy kierując się ogólnym pokrojem, nie zawsze spoglądając na cechy kluczowe. Kilka innych osób w Polsce też w swojej rodzinie oznacza do gatunku patrząc na okaz z metra. "Da się" - to jest możliwe. Kwestia opatrzenia i posiadania tego zmysłu.... :D Dlatego zabawa ma sens....
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Rafał Celadyn pisze:Jeszcze chwile...w kluczu naszego szanownego adwersarza  :wink:, stoi jak byk, że A.nemorivagus nie ma czerwonej plamy na czole,no i ok ale w takim czy razie fotka na podstawie, której wysnułem wniosek , że to jest A.nemorivagus jest błędnie oznaczona ? :arrow:  http://www.eurocarabidae.de/pl/?v=photo ... otoid=8406 . :?
Mam też dwa A.nemorivagus ,które faktycznie tych plam nie mają...dodaję jakąś starą fotkę  :arrow:
Tak, na fotce, którą załączyłeś do tego postu faktycznie jest A. nemorivagus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Tak, jest błędnie oznaczona (zresztą nie tylko ta ).
No, to jacha :wink: Ja jestem wzrokowcem i ufam temu co widzę,gorsza sprawa, że tam gdzie patrzę i wydaje mi się że wszystko powinno grać tak nie jest :-? .Tak czy inaczej znowu się czegoś dowiedzieliśmy :ok:
Dzięki za komentarze ,zabawa ruszy jutro o 17-tej :wink: ,miałem dzisiaj wcześniej spać! :no:
:wink:
W ikonografii Lecha Borowca też kolega ma czerwoną krechę...
pozdrawiam
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Większość już odgadnięta, to ja tylko uzupełnię:
zagadkowy ktoś 2: H. affinis
pomocnik 2: O. laticollis
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Rafał Celadyn pisze:Bez strachu, przecież to tylko zabawa ,a tylko Robert się bawi  :ok:   :birra: .
Rafał o tej godzinie to ja śpie.
A zabawa bardzo fajna. :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Większość już odgadnięta, to ja tylko uzupełnię:
zagadkowy ktoś 2: H. affinis
pomocnik 2: O. laticollis
...no i Bartek dokończył zabawę :ok:
Tak więc żeby podsumować:
1 Harpalus rubripes
2 Harpalus affinis
3 Annisodactylus binotatus(uważajcie na ikonografie!)
4 Harpalus distinguendus
5 Ophonus laticiolis
6 Harpalus distinguendus
...wieczorem ciąg dalszy.
Oczywiście ,zabawę wygrał Robert ,jako jedyny który wytrzymał do końca :brawo: 5/6
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no, to jedziemy dalej :wink: ,myślę że zestaw ustawiony dosyć ciekawie ... i chyba nie bardzo trudny 8)...są trzy rodzaje można swobodnie strzelać...
...na słuchawki :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=DqUbWoq4bC4 , żeby się lepiej myślało :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
h.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.65 KiB)
ohp ;).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.23 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Moje typy:

1. H. servus - samiec
2. H. autumnalis
3. H. servus - samica

4. Ophonus sp. (nie przerabiałem jeszcze tego rodzaju, nie mam żadnego okazu - nie będę strzelał jak ostatnio ;)
5. H. griseus
6. jedyne co mi przychodzi do głowy to Pterostichus vernalis

Pozdro
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i ja bym sie z tym zgodził :D .Jednak trzeba poczekać na kogoś bardziej opatrzonego ,jeśli chodzi o H.autumnalis ...Też sobie, go tak oznaczyłem, ale na początku myślałem, że to też H.servus ,tylko niewybarwiony ,bo siedział razem z całą załogą pod kamieniem na Pustyni Błędowskiej i jako jedyny dziwnie mi wyglądał.Tak więc , na tą chwilę do obstrzelania został Ophonus :gun: .
Lux Robert :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

To ta pustynia jeszcze istnieje???
Kilka lat temu jechałem w pociągu razem z mieszkańcem tamtych okolic i twierdził, że została dosyć skutecznie zalesiona w czasach PRL podczas akcji usuwania pustyń (czy jakoś tak). Śmiał się, że pustynia jest na wszystkich mapach, uczą o niej w szkołach i że co jakiś czas autokary z wycieczkami "ze świata" przyjeżdżają oglądać, i się strasznie dziwią, że pustyni nie ma... ;)

Jeśli chodzi o H. autumnalis to zerknij tylko czy ma 3 chetopory na trzecim międzyrzędzie (nie licząc przytarczkowego) i czy pierwszy z nich nie leży w górnej (tej bliżej głowy) połowie pokryw - to chyba jedyny gatunek który tak ma...

Pozdr.
Robert
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

:gun: Ophonus nitidulus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze::gun: Ophonus nitidulus
Grzechu... 8) obudź się :wink:
Robert Zoralski pisze:To ta pustynia jeszcze istnieje???
Kilka lat temu jechałem w pociągu razem z mieszkańcem tamtych okolic i twierdził, że została dosyć skutecznie zalesiona w czasach PRL podczas akcji usuwania pustyń (czy jakoś tak). Śmiał się, że pustynia jest na wszystkich mapach, uczą o niej w szkołach i że co jakiś czas autokary z wycieczkami "ze świata" przyjeżdżają oglądać, i się strasznie dziwią, że pustyni nie ma...
eee tam nie ma ,jest :wink: ,mam nawet zamiar spędzić na niej cały nadchodzący sezon,miejsce ma potencjał... :ok:
Fakt ,że to tylko mały fragment, ale cały biotop jest ciekawy...

Dodam parę fot...
Robert Zoralski pisze:Jeśli chodzi o H. autumnalis to zerknij tylko czy ma 3 chetopory na trzecim międzyrzędzie (nie licząc przytarczkowego) i czy pierwszy z nich nie leży w górnej (tej bliżej głowy) połowie pokryw - to chyba jedyny gatunek który tak ma...
No właśnie na fotce tego nie widać, ale ja to widzę ...ale opatrzenia brak i niczego nie jestem pewien...
Edit:ok, TO MUSI BYĆ ON ,pokombinowałem trochę ze światłem i wszystko pięknie widać :ok:
Biotop H.servus :arrow:
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.1 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.48 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.78 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.32 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

ok ,dodaję podpowiedź ,gatunek jest pospolity ,lubi przylatywać do światła preferuje gleby piaszczyste i wapienne...
Co do typu Grześka, to oczywiście synonim nazwy Ophonus laticollis , który już był w temacie i trochę inaczej wygląda :wink: .
Śmiało...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
przedplecze.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.38 KiB)
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Nie ma chętnych? No to może ja.
Ophonus rufibarbis
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

vogel pisze:Ophonus rufibarbis
Nie Darku ...
Popatrzcie na to punktowanie ,rozmieszczenie szczecin na przedpleczu, no i pokrój ...przecież już każdy wie co to jest... :wink:

Pozdrawiam
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Ophonus to jeden z najtrudniejszych do oznaczania rodzajów, chyba nawet bardziej zdradziecki niż Agonum. Głowy nie dam, ale moim zdaniem w tym wypadku Darek ma rację - kształt przedplecza (jego punktowanie zresztą też) mocno wskazują na O. rufibarbis...Pozostałe okazy dobrze rozpracowaliście :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Głowy nie dam, ale moim zdaniem w tym wypadku Darek ma rację - kształt przedplecza (jego punktowanie zresztą też) mocno wskazują na O. rufibarbis...
Hmmm,ja oznaczyłem go jako O.puncticolis...ale nie mogę się upierać :wink: ,biotop też bardziej mi pasuje do tego gatunku,ale to akurat przy odłowie latających okazów do światła nie rzutuje...W takim razie przychylam się, biorąc pod uwagę doświadczenie Bartka, do jego oceny sytuacji i płonąc ze wstydu, daję punkt Darkowi ,okaz na razie będzie O.cf rufibarbis .
Gratulacje dla zwyciężców! :ok: Mam jeszcze parę Harpalusów ,więc w łykend może znowu się czegoś dowiem :wink:
Dzięki za zainteresowanie
...i muzyczka dla "winerów" :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=BSt3_Xss ... A2899E0ABE
ostatnio słucham takich staroci :P
Pozdrawiam
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Hmmm,ja oznaczyłem go jako O.puncticolis...
Wiem, to wynika z Tego, co o nim napisałeś ;)
Rafał Celadyn pisze:W takim razie przychylam się, biorąc pod uwagę doświadczenie Bartka, do jego oceny sytuacji i płonąc ze wstydu, daję punkt Darkowi ,okaz na razie będzie O.cf rufibarbis  .
Doświadczenie swoją drogą, ale rodzaju Ophonus ono u mnie nie obejmuje ;) Po prostu widząc tyle, ile widzę, stwierdzam, że ten okaz zdecydowanie bardziej mi pasuje na O. rufibarbis niż O. puncticollis. Niemniej jednak tu ostatnie słowo powinno należeć do Mietka. I się nie przejmuj, jeśli się okaże, że źle oznaczyłeś - to jest Ophonus, większość Amar to przy tym rodzaju pestka :tak:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...spoko ,ja w ogóle staram się nie przejmować :wink: .Problemem jest to, że mam 12 okazów tych czarnych ophonusów i na podstawie kształtu przedplecza mógłbym je rozdzielić na trzy grupy...jak znajdę trochę czasu to przyjrzę sie im dokładniej i może jakieś wnioski uda się wyciągnąć...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: palipa »

Niestety z tego co widzę twój Oponus to samica, w przypadku samców nie ma co się zastanawiać tylko wypruwać klejnoty w przypadku tego rodzaju

:hi:

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

palipa pisze: w przypadku samców nie ma co się zastanawiać tylko wypruwać klejnoty w przypadku tego rodzaju
...i tak też uczynię Pawle :ok:
Wracając do nieszczęsnych Anisodactylusów i A.nemorivagus ,którego pewnie oznaczonego zdjęcia próżno szukać, dodaję screen z gabloty, jak to wygląda ...czerwone strzałki lokalizują A.binotatus z naszego tematu.foty pstryknięte "na kolanie", ale chyba widać co trzeba ...
:hi:
Rafał
Załączniki
a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.67 KiB)
a1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.16 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Przecież Ci napisałem, że na zdjęciu, które zamieściłeś i które od tego czasu widnieje kilka postów wyżej, to Anisodactylus nemorivagus. Nie pisz więć, że zdjęć z poprawnie oznaczonym chrząszczem ”próżno szukać”. W zestawie, który zamieściłeś w ostatnim poscie masz poprawnie oznaczone nemorivagusy (dwa okazy w najniższym rzędzie, a w zestawieniu pierwszym dwa po lewej — trzeci to A. binotatus).
Odnośnie oznaczenia Ophpnus — tu skłonny jestem przyznać rację Darkowi, chociaż w 100% nie jestem tego pewny — trzeba obejrzeć okaz. W przypadku Ophonusów możesz wzorować się na ikonografii Ortwina (http://www.eurocarabidae.de), ale jest to bardzo wredny rodzaj i bez analizy cech pewności mieć nie będziesz (często nie będziesz jej miał nawet po dokładnym obejrzeniu okazu i porównaniu go z innymi poprawnie oznaczonymi).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Przecież Ci napisałem, że na zdjęciu, które zamieściłeś i które od tego czasu widnieje kilka postów wyżej, to Anisodactylus nemorivagus. Nie pisz więć, że zdjęć z poprawnie oznaczonym chrząszczem ”próżno szukać”.
..myślałem o ikonografiach :wink:
M. Stachowiak pisze: W zestawie, który zamieściłeś w ostatnim poscie masz poprawnie oznaczone nemorivagusy (dwa okazy w najniższym rzędzie, a w zestawieniu pierwszym dwa po lewej — trzeci to A. binotatus).
...dokładnie :no: ,chciałem pokazać te okazy obok siebie ,żeby innym było łatwiej uniknąć błędów :D
M. Stachowiak pisze:Odnośnie oznaczenia Ophpnus — tu skłonny jestem przyznać rację Darkowi, chociaż w 100% nie jestem tego pewny — trzeba obejrzeć okaz. W przypadku Ophonusów możesz wzorować się na ikonografii Ortwina (http://www.eurocarabidae.de), ale jest to bardzo wredny rodzaj i bez analizy cech pewności mieć nie będziesz (często nie będziesz jej miał nawet po dokładnym obejrzeniu okazu i porównaniu go z innymi poprawnie oznaczonymi).
...dlatego też wyciągnę samczykowi(jednemu z pięciu) wieszczestwa i będziemy mogli zweryfikować nasze oznaczenie :ok: .
Przyglądałem się im przed chwilą i wygląda to na jeden gatunek ,a różnica w pokroju wynika z naklejenia na różnej wielkości kartoniki i dymorfizm płciowy...
Dzięki! :birra:
Pozdrawiam
Rafał

...gdyby jeszcze ktoś poczuł się urażony ,albo żle zrozumiał o "co chodzi poecie",to wszystkich najmocniej przepraszam :wink:,
...a żeby ,jak to w tym temacie bywa, rozluźnić nieco atmosferę i żeby nie zrobiło się tak śmiertelnie poważnie proponuję chwilę relaksu :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=HNMq8XS4LhE ,dla tych co nie mogą usnąć polecam liczenie owieczek 8)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dwie sztuki do zabawy,co do pierwszego gatunku mam pewność ,drugi wymaga moderacji przez kogoś, kto to ogarnia - mam do swojego typu 80 % zaufania :wink:... ale jak udało mi się je rozdzielić, to radochy i tak trochę było :ok: .Obydwa gatunki można zamiatać miotłą spod światła, będąc święcie przekonanym, że wszystko co zamiatamy, to jeden gatunek :wink: .
Pozdrawiam
Rafał
aha ,muzyczka :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=CsrfovOPcjk
8)
Załączniki
bm21.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.3 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Podpowiem tylko podrodzaje: pierwszy — Bradytus, drugi — Celia. Dalej próbuj sam :ja wiem: :wink:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Sorry, pierwszy jest z podrodzaju Percosia
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:podrodzaju Percosia
:shock: ,no to ja oznaczyłem jako Amara (Bradytus) majuscula ...
M. Stachowiak pisze:drugi — Celia
...no to, w ten okaz, chyba trafiłem -Amara bifrons.
zresztą skróty typów podałem pod zdjęciem, pierwszymi literami nazw gatunkowych w zamienionej kolejności i cyframi, do którego okazu odnosi się mój typ(bm21)-taki jestem :wink:
...hmm equestris ,aż siądę wieczorem z kluczem ,na razie grupuję okazy wg podobieństwa, żeby stworzyć serie typowe i przy korekcie, może te Amary i Harpalsy, jakoś w końcu ogarnę :wink: .
Dzięks!
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
...na razie wietrzę w tej Percosi jakiś wkręt 8) ...
...muzyka :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=hwU_fz-VNTQ , wtedy to ludzie mieli energię :P
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Koniecznie sprawdź. Też w pierwszej chwili moim typem była A. majuscula, ale coś mi tu nie pasowało (nie te proporcje). Niestety, zdjęcie nie jest najlepsze i nie widać na nim cech (te najważniejsze są na udach nóg środkowych i na wyrostku przedpiersia). Ostatecznie zawyrokowałem, że jednak nie jest to A. majuscula, lecz A. equestris, ale mogę się mylić :roll:
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...no to, w ten okaz, chyba trafiłem -Amara bifrons.
Tak, to ona :okok:
Rafał Celadyn pisze:zresztą skróty typów podałem pod zdjęciem, pierwszymi literami nazw gatunkowych  w zamienionej kolejności i cyframi, do którego okazu odnosi się mój typ(bm21)-taki jestem  :wink:
Dałeś odwrotne oznaczenia, jesteś taki przewrotny :mrgreen: (if you know, what I mean ;) )
M. Stachowiak pisze: Koniecznie sprawdź. Też w pierwszej chwili moim typem była A. majuscula, ale coś mi tu nie pasowało (nie te proporcje). Niestety, zdjęcie nie jest najlepsze i nie widać na nim cech (te najważniejsze są na udach nóg środkowych i na wyrostku przedpiersia). Ostatecznie zawyrokowałem, że jednak nie jest to A. majuscula, lecz A. equestris, ale mogę się mylić :roll:
Gatunki wydawało by się niezbyt podobne (zwłaszcza jak się porówna zdjęcia tu: http://www.eurocarabidae.de), ale też już się kiedyś przejechałem z oznaczeniem i wyszła mi A. majuscula zamiast A. equestris...W tym wypadku bardziej mi pasuje A. majuscula (kształt przedplecza, dołki przypodstawne, punktowanie międzyrzędów - A. equestris aż tak mocnego punktowania chyba nie ma...). Ale najbardziej istotne cechy to właśnie te na spodzie ciała i dla pewności okaz trzeba będzie odkleić...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Dałeś odwrotne oznaczenia, jesteś taki przewrotny   (if you know, what I mean   )
:mrgreen: ,to zabawa, która ma na celu zmuszenie kogoś, kto interesuje się tematem od tak, do przekopania się przez ikonografię. Jak ktoś czyta między wierszami, to łatwo mógłby skojarzyć mb12 -znając klucz do enigmy : m-majuscula 1
b-bifrons 2 ,a tak ,to znowu nikt nie wie o co chodzi ...no, takie pomysły człowiekowi zimową nocą przychodzą do głowy... prawie, jak kumplowi Gandalfa po ziołach z wschodniej ćwiartki :mrgreen: .
Bartek Pacuk pisze:M. Stachowiak napisał(a):
Koniecznie sprawdź. Też w pierwszej chwili moim typem była A. majuscula, ale coś mi tu nie pasowało (nie te proporcje). Niestety, zdjęcie nie jest najlepsze i nie widać na nim cech (te najważniejsze są na udach nóg środkowych i na wyrostku przedpiersia). Ostatecznie zawyrokowałem, że jednak nie jest to A. majuscula, lecz A. equestris, ale mogę się mylić

Gatunki wydawało by się niezbyt podobne (zwłaszcza jak się porówna zdjęcia tu: http://www.eurocarabidae.de), ale też już się kiedyś przejechałem z oznaczeniem i wyszła mi A. majuscula zamiast A. equestris...W tym wypadku bardziej mi pasuje A. majuscula (kształt przedplecza, dołki przypodstawne, punktowanie międzyrzędów - A. equestris aż tak mocnego punktowania chyba nie ma...). Ale najbardziej istotne cechy to właśnie te na spodzie ciała i dla pewności okaz trzeba będzie odkleić...
Spoko, nawet spróbuję zrobić fotkę ,ale to jeszcze nic, z tej serii zamiecionej spod lampy wyszedł jeszcze trzeci gatunek :ok: i ten wygląda na jeden z trójki A.apricaria ,A.equestris ,A.majuscula (o ile się mylę :wink: ),więc najpierw zrobię fotkę tego "nowego gatunku" ,a potem zajmiemy się : "udami środkowymi z sześcioma do ośmiu punktami szczecinowymi, z których szczeciny często wypadają" :gl:
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...idę robić foty i odklejać ,więc w ramach przerwy technicznej ....dla początkujących -dla zaznajomienia się z bogactwem form biegaczowatych w ikonografiach, trzy łatwe do oznaczenia okazy :ok:
Powodzenia
:birra:
Rafał
...tym razem literki są na swoich miejscach :wink:
Załączniki
dhd.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.47 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

2. Dolichus halensis (Schaller, 1783)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

1. Licinus depressus
peteref
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 września 2012, 16:14
UTM: CD37
Lokalizacja: Toruń

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: peteref »

3. Lasiotrechus discus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:brawo: :ok:
peteref pisze:3. Lasiotrechus discus
...ja go znam pod nazwą Blemus discus ,ale problemy systematyczne nie są moją mocną stroną :wink:
...ta pani zaśpiewa na moją prośbę, dla zwycięzców 8) :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=hsP7FvXZpYk
niszczące :no:
...dodaję jeszcze obiecaną Amarę..dla mnie A.apricaria ,rozmiarem jest pomiędzy tymi dwoma poprzednimi...jak ja je rozdzieliłem nie wiem ... 8) .Reszta nóżek, wyrostków i szczecinek jutro ,bo muszę to trochę poobrabiać...

Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
aa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.01 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i tak to wygląda ,wyrostek wygląda na typowy dla podrodzaju Bradytus ,oszczecenie nóg chyba odpadło :wink: ,ale na tylnym udzie widać jedną z dwóch szczecin, które miały by być na środkowej parze ...to można już przyklepać ? :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
wuyrostek śródpiersia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.64 KiB)
oszczecenie ud 8-).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.9 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze do zabawy ,dwie duże zielone amary ,typów nie podaję, ale mam :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
duże ! ;).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.69 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...no i tak to wygląda ,wyrostek wygląda na typowy dla podrodzaju Bradytus ,oszczecenie nóg chyba odpadło  :wink: ,ale na tylnym udzie widać jedną z dwóch szczecin, które miały by być na środkowej parze ...to można już przyklepać ? :wink:
:hi:
Wyrostek obrzeżony, szczecin nie widać, więc albo ich nie ma, albo są obłamane. Nie wiem, bo widzę coś, co może być punktem, z którego wyrastała szczecina :-? Albo mi się tylko wydaje.
Szczecina na tylnym udzie wyraźna, ale na środkowym nie widzę żadnej. Widzę jakieś punkty, w których szczeciny były osadzone, ale ile z nich to rzeczywiście punkty, a ile tylko tak wygląda, a jest w rzeczywistości złudzeniem? Żeby mieć pewność, zdjęcia musiały by mieć ostrość jak żyleta, więc ja się przyklepać nie odważę...Z góry dla mnie bardziej majuscula, ale spód nie daje pewności :-?
Rafał Celadyn pisze:...dodaję jeszcze obiecaną Amarę..dla mnie A.apricaria
Zgadza się :ok:
Rafał Celadyn pisze:...jeszcze do zabawy ,dwie duże zielone amary ,typów nie podaję, ale mam :wink:
Raczej łatwe, więc zobaczymy, co inni na to ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Wyrostek obrzeżony, szczecin nie widać, więc albo ich nie ma, albo są obłamane. Nie wiem,
...dla mnie raczej ich nie ma ,a punktów też żadnych tam nie widzę ,dodaję inne ujęcie, na którym widać po jednej szczecinie na udzie(czerwone strzałki ) ,drugiej nie widzę...chyba, że chodzi o tą na krętarzu ...?...z drugiej strony patrząc, to 8-6 szczeci, to nie dwie ...ale i tak ,tego typu cechy zupełnie mnie nie przekonują... no,tak mam... :wink:
...dla mnie też ,górny rzut odpowiada bardziej majusculi..
Dzięki! :birra:
:hi:
Rafał
Załączniki
spód.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.47 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, jednak A. majuscula. Coś jest nie tak z proporcjami zdjęć — jakby skrócone na wysokość, i rozszerzone, co również widać na ostatnio zamieszczonych Amarach, ale może tylko tak mi się wydaje lub mój monitor przekłamuje ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Tak, jednak A. majuscula. Coś jest nie tak z proporcjami zdjęć — jakby skrócone na wysokość, i rozszerzone, co również widać na ostatnio zamieszczonych Amarach, ale może tylko tak mi się wydaje lub mój monitor przekłamuje
lux! :ok: ,co do tej A.majuscula ,to ten okaz faktycznie różni się pokrojem i wymiarami od trzech innych -jest większy i bardziej "obły" ,taka wypasiona samiczka :wink: .Co do pozostałych ,to u mnie wyglądają "normalnie" ... ale ja w ogóle inaczej widzę :wink: ...może to być też, kwestia kąta pod jakim są sfocone...
Pozdrawiam
Rafał
Czekam na strzały :ok:
...pewnie muzy brakuje do koncentracji :P :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=rj4J6i_vw0w :ok:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

:gun: 1.Amara anthobia ale to tylko strzał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze: 1.Amara anthobia ale to tylko strzał
nie,co do jedynki mam 90 % pewności, ale to na pewno nie anthobia,popatrz na nóżki ,ona ma je całe czerwone...
...ale i tak :brawo: za odwagę
:ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Rafał Celadyn pisze:
CARABUS12 pisze: 1.Amara anthobia ale to tylko strzał
nie,co do jedynki mam 90 % pewności, ale to na pewno nie anthobia,popatrz na nóżki ,ona ma je całe czerwone...
...ale i tak  :brawo: za odwagę
:ok:
Pozdrawiam
Rafał
Kurcze musze lepiej wpatrzeć się w zdjęcia. :coto:
To ostatni strzał nie mam więcej pomysłów
Amara similata ale to też tylko strzał pewnie błędny. :birra:
teraz spojrzałem na przedplecze i lipa to nie będzie ten gatunek
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

Jak dla mnie 2 x A. montivaga
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

vogel pisze:Jak dla mnie 2 x A. montivaga
No i tak je oznaczyłem :ok: ,przy czym ten pierwszy okaz jakoś dziwnie mi wygląda(lśnienie półmatowe ,ale to moze dymorfizm ?)...
Więc trzeba czekać na ekspertów :wink:
Pozdrawiam
Rafał
...nic prostszego już nie będzie :wink: :arrow:
Załączniki
l.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.04 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:
Bartek Pacuk pisze:Wyrostek obrzeżony, szczecin nie widać, więc albo ich nie ma, albo są obłamane. Nie wiem,
...dla mnie raczej ich nie ma ,a punktów też żadnych tam nie widzę ,dodaję inne ujęcie, na którym widać po jednej szczecinie na udzie(czerwone strzałki ) ,drugiej nie widzę...chyba, że chodzi o tą na  krętarzu ...?...z drugiej strony patrząc, to 8-6 szczeci, to nie dwie ...ale i tak ,tego typu cechy zupełnie mnie nie przekonują... no,tak mam...  :wink:
Ok., to ty masz okaz, więc widzisz lepiej, zatem można przyjąć, że punktów nie widać, bo ich tam nie ma, a nie że nie widać, bo ja ich nie widzę, albo że są, bo mi się tak wydaje :wink: Jednak rzut z góry nie kłamał 8) Ta cecha ze szczeciami jest wygodna i łatwa do oceny, jeśli szczeci nie są połamane. Jeśli są (co się często zdarza), nie jest już tak łatwo.
Rafał Celadyn pisze:No i tak je oznaczyłem :ok: ,przy czym ten pierwszy okaz jakoś dziwnie mi wygląda(lśnienie półmatowe ,ale to moze dymorfizm ?)...
Oba okazy to A. montivaga - Darek ma rację :ok: Ta z lewej dla mnie wygląda zupełnie normalnie, rzadko bo rzadko, ale w takiej wersji kolorystycznej też bywa. Podstawową cechą jest tu wyraźne odsunięcie chetopora postangularnego od bocznej krawędzi przedplecza - na zdjęciach widać to dobrze. Poza tym kształt przedplecza jest nieco inny niż u A. similata i A. ovata (od tej drugiej A. montivaga można też rozróżnić po nieco rozjaśnionych goleniach, ale to już mniej wyraźna cecha niż umiejscowienie chetoporów postangularnych).
Grzegorz strzelał blisko, ale trochę precyzji jednak zabrakło ;)
A ostatnią trójkę zostawię innym :hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze: zatem można przyjąć, że punktów nie widać, bo ich tam nie ma, a nie że nie widać, bo ja ich nie widzę, albo że są, bo mi się tak wydaje
:no: no właśnie :mrgreen:
Bartek Pacuk pisze:A ostatnią trójkę zostawię innym
:ok:
...a na zakończenie wieczoru z biegaczami coś co oznaczyłem przed chwilą .Są dwa okazy spod światła z 2010-go ,w KFP pisze, że nie był łowiony od 60 lat,trafiłem jednak na wzmiankę Pawła Sienkiewicza w WE(2002) ,że złowił jeden okaz w Pieninach,czy są jakieś nowe doniesienia ? :arrow:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
as.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.13 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...a na zakończenie wieczoru z biegaczami coś co oznaczyłem przed chwilą .Są  dwa okazy spod światła z 2010-go ,w KFP pisze, że nie był łowiony od 60 lat,trafiłem jednak na wzmiankę  Pawła Sienkiewicza w WE(2002) ,że złowił jeden okaz w Pieninach,czy są jakieś nowe doniesienia ?  :arrow:
:hi:
Blisko, ale niestety to nie ten rodzaj :no: Zwróć uwagę na wielkość i tylne stopy ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Blisko, ale niestety to nie ten rodzaj   Zwróć uwagę na wielkość i tylne stopy  
:gl: no, nie do wiary :mrgreen: ,a już myslałem ,że to on. Widocznie oznaczanie nocą nie jest dobrym pomysłem ,jasne że Stenolophus mixtus (Herbst, 1784)
...ale się naciąłem :P
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...powoli kończę Harpalusy :ok: ,dodaję jeszcze dwa ,jeśli się nie mylę to H.taradus i H.latus(skubańce są tak zmienne w pokroju ,że trochę musiałem sie nad nimi pomęczyć ...) .Jesli chodzi o H.taradus, to mam też jeden okaz, z żółto brunatnymi nóżkami .Niestety nie trafiłem z ostrością ,więc foty nie bedzie ,ale wygląda identycznie z tym zlinkowanym tutaj :arrow: http://www.flickr.com/photos/cladonioph ... otostream/ -o ile to nie pomylka...
Został mi jeszcze oznaczony kiedyś przez Bartka H.modestus i tego dodam wkrótce ,potem jeszcze chwila nierównej walki z amarami i mozna się zająć czymś innym ;) .
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
tl.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.54 KiB)
Radosław Mroczyński
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Radosław Mroczyński »

Rodzaj Leistus kolejno
1. L. rufomarginatus
2. L. terminatus
3. L. ferrugineus
Radosław Mroczyński
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Radosław Mroczyński »

Harpalus:
1. H. tardus
2. H. latus

Ale mam treme :laugh: jak mi poszło?
Radosław Mroczyński
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Radosław Mroczyński »

Dobra spaliłem :oops: Rafał podał oznaczenia Harpalusów
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Radosław Mroczyński pisze:Dobra spaliłem    Rafał podał oznaczenia Harpalusów
...przestań , ja też czasem nie widzę co czytam :wink:
Jak dla mnie oznaczenia są :ok: ,a co z tym z linku ,to H.taradus ?
Pozdrawiam
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze::gl: no, nie do wiary :mrgreen: ,a już myslałem ,że to on. Widocznie oznaczanie nocą nie jest dobrym pomysłem ,jasne że Stenolophus mixtus (Herbst, 1784)...ale się naciąłem :P
Ano mixtus 8) Tak przy okazji to mam wrażenie, że w Ikonografii prof. Borowca w miejscu zdjęcia A. suturalis jest właśnie zdjęcie S. mixtus. Co do nowszych niż stwierdzenie Pawła Sienkiewicza informacji na temat A. suturalis to mam wrażenie, że gdzieś mi się coś obiło, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć, gdzie to mogło być i czy przypadkiem mi się tylko tak nie wydaje...
Rafał Celadyn pisze:Jak dla mnie oznaczenia są  :ok: ,a co z tym z linku ,to H.taradus ?
Tak, oba Harpalusy oznaczone dobrze :okok: Ale ten z linku to obok H. tardus (specjalnie pogrubiam, bo 3 razy piszesz taradus, więc to chyba nie literówka ;) )zdaje się nawet nie leżał :coto: Nie wiadomo, skąd okaz pochodzi (z podpisu wnioskuję, że może Anglia, ale kto wie, czy aby nie jakieś USA), więc w grę może wchodzić gatunek, którego nie ma u nas. Zdjęcia są słabe i prawie nic na nich nie widać, ale bliżej mu do innych Harpalusów (latus/luteicornis/progrediens/xanthopus). A tego swojego żółtonogiego wrzuć do obejrzenia, bo to też może być któryś z tej grupy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Ano mixtus   Tak przy okazji to mam wrażenie, że w Ikonografii prof. Borowca w miejscu zdjęcia A. suturalis jest właśnie zdjęcie S. mixtus.
...jak dla mnie ,jest dokładnie tak jak mówisz :no: (a już myślałem ,że oślepłem :mrgreen: )można sobie zerknąć do wyszukiwarki akurat A.suturalis ze stronki chyba O.B. jesty obok :arrow: https://www.google.pl/search?q=Acupalpu ... 80&bih=909 ...a wpatrywałem się długo w przedplecze w naszej ikonografii i może stąd ,ta błędna diagnoza...
Bartek Pacuk pisze:Tak, oba Harpalusy oznaczone dobrze   Ale ten z linku to obok H. tardus (specjalnie pogrubiam, bo 3 razy piszesz taradus, więc to chyba nie literówka   )zdaje się nawet nie leżał   Nie wiadomo, skąd okaz pochodzi (z podpisu wnioskuję, że może Anglia, ale kto wie, czy aby nie jakieś USA), więc w grę może wchodzić gatunek, którego nie ma u nas. Zdjęcia są słabe i prawie nic na nich nie widać, ale bliżej mu do innych Harpalusów (latus/luteicornis/progrediens/xanthopus). A tego swojego żółtonogiego wrzuć do obejrzenia, bo to też może być któryś z tej grupy.

Ok, zrobię foty wkrótce :wink: ,na dzisiaj jeszcze jeden z poprzedniej sesji ,dla mnie S.vivalis...
Dzięki !
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
sv.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.01 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

W ikonografii na pewno jest Acupalpus suturalis — widziałem ten okaz. Informacje z etykiety lokalizacyjnej: Ruda Milicka, 17-27 VII 1991, leg. L. Borowiec
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:W ikonografii na pewno jest Acupalpus suturalis — widziałem ten okaz. Informacje z etykiety lokalizacyjnej: Ruda Milicka, 17-27 VII 1991, leg. L. Borowiec
...w żadnym wypadku nie staram się w tym momencie podważać oznaczeń fachowców :no: ,ale popatrzmy na spokoju na ten "ulepek" poniżej... :arrow:
edit:pierwsze co zauważyłem oprócz pokroju(zwłaszcza barki), to ,to że A.suturalis ma żółto brunatne żuwaczki...pozostałe trzy okazy mają je czarne...nie znam cech kluczowych i nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ,ale coś takiego zauważyłem... :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
ulep.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.96 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Przyczyną różnic mogą być zniekształcenia podczas fotografowania. Może też być tak, że w ikonografii jest nie ten okaz, który widziałem :-? . Pomylić Acupalpusa z Stenolophusem raczej trudno, chociażby ze względu na różnice długości ciała, nie wspominając o cechach kluczowych.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze: Może też być tak, że w ikonografii jest nie ten okaz, który widziałem .
..no ,właśnie ...
M. Stachowiak pisze:Pomylić Acupalpusa z Stenolophusem raczej trudno, chociażby ze względu na różnice długości ciała, nie wspominając o cechach kluczowych.
..dlatego zwróciłem uwagę na to zdjęcie :D ,coś mi po prostu "nie gra, że aż nie gra" :wink:
dodam jeszcze screen przedpleczy ,tym razem bez mojego okazu, a tylko okazów z obydwu ikonografii :arrow:
Fajnie byłoby gdyby jeszcze ktoś, kto obserwuje temat się wypowiedział ,może komuś wydaje sie inaczej niż mnie ,albo tak samo...więc zchęcam do wyrażenia swojej opini :ok:
Pozdrawiam
Rafał
:hi:
Załączniki
Acupalpus.suturalis.suturalis-horz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.95 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Różnice są ewidentne :-). Przy najbliższym pobycie we Wrocławiu jeszcze raz obejrzę ten okaz i sprawa się wyjaśni.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Różnice są ewidentne .
...no, dla mnie nie tak bardzo :wink: , bo mam tylko jeden okaz Acupalpusa, a Stenolophusów dwa gaunki(teutonus i mixtus),ale gdybym miał jakoś te dwa rodzaje porównać to wygląda to mniej więcej, jak tutaj :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=MalI80HUZ9w
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:dla mnie S.vivalis...
...do wczoraj :wink: ,skubańce są makabrycznie podobne ,teraz to już jest Clathus rotundicollis :ok:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Oznaczaj na podstawie klucza, a nie obrazków i nie będzie kłopotu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Oznaczaj na podstawie klucza, a nie obrazków i nie będzie kłopotu.
No ,niestety przy tej różnorodności i ilości materiału, gdybym za każdym razem chciał przejść przez klucz do rodzaju,to do końca zimy bym się nie odrobił :wink: .Cechy oczywiście sprawdzam w miarę mozliwości czasowych ,jednak potrzebowałbym dwóch żyć ,żeby wszystko ogarnąć ,a nie zajmuję się tylko tym tematem ,więc zawsze staram się wybrać " mniejsze zło" (w sensie oszczędności czasu)
...stworzę sobie zbiór porównawczy to będzie z górki :ok:

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:
Rafał Celadyn pisze:dla mnie S.nivalis...
...do wczoraj :wink: ,skubańce są makabrycznie podobne ,teraz to już jest Clathus rotundicollis :ok:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
:gl: ...pochrzaniło sie od gapienia :wink: ,przeleciałem się po nim z kluczem :
Ostatni człon głaszczek wargowych szeroki , tylne rogi przedplecza szeroko zaokrąglone -Synchus :wink:
... i znowu wiem więcej :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

8) ,ostatnia partia Amara spp. . Napisałem swoje typy w skrótach ,łatwo można je znaleźć w ikonografii ,ale trzeba do niej zajrzeć :wink: .Żeby było trudniej (a może łatwiej :? ) dodałem mniejsze zdjęcia, ale w przybliżeniu wyskalowane...Jak ktoś ma ochotę, to może postrzelać,a weryfikatorów proszę, na ile to mozliwe, o korekty :ok: .
Pozdrawiam
Rafał

Trochę pozytywu :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=co3GH6xOmbs

:wink:
Załączniki
skala.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.62 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

2.Amara ovata :gun:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Nie moge juz edytowac poprzedniego postu
6.Amara ingenua :?
:uciekam:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze:Amara ovata
Taki jest mój typ :okok:
CARABUS12 pisze:.Amara ingenua
Nie dla mnie :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Rafał Celadyn pisze:
CARABUS12 pisze:Amara ovata
Taki jest mój typ  :okok:
CARABUS12 pisze:.Amara ingenua
Nie  dla mnie  :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Rafał czy Twoim typem co do 6 jest Amara infima
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze:afał czy Twoim typem co do 6 jest Amara infima
Si ! :ok:
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Żeby było trudniej (a może łatwiej  :? ) dodałem mniejsze zdjęcia, ale w przybliżeniu wyskalowane...Jak ktoś ma ochotę, to może postrzelać,a weryfikatorów proszę, na ile to mozliwe, o korekty  :ok: .
No niestety - wyszło, że trudniej :no: Zachowanie skali i pokazanie gatunków obok siebie jest dobrym pomysłem, ale nie przy zdjęciu zmniejszonym do rozmiarów akceptowalnych jako forumowy załącznik. Podejrzewam, że pracując na oryginale nie ma problemów, ale w tej formie jest za dużo domysłów przy powiększeniu, bo jest zbyt duża pikseloza. Do postrzelania jest ok., ale do 100% oznaczenia trochę gorzej. Amara to dość trudny rodzaj, choć oczywiście jest kilka znacznie trudniejszych. W tej chwili mogę potwierdzić oznaczenie gatunku pierwszego z lewej, pozostałe przydało by się zobaczyć w formie i rozdzielczości jak ten wcześniejszy S. vivalis czy S. mixtus ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

sorry,dopiero wróciłem... 8) ,wkrótce dodam większe foty :wink:
Pozdrawiam
Rafał
zrobione :ok: .
..dodaję jeszcze tego problematycznego "tardusa"-poza konkursem...
Załączniki
aa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.76 KiB)
ao.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.97 KiB)
ac1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.75 KiB)
ap.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.65 KiB)
ac2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.95 KiB)
ai.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.65 KiB)
Harpalus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.69 KiB)
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: vogel »

A oto moje typy:
A. aulica,
A. ovata,
A. convexior, (?)
A. communis,
A. curta,
A. cursitans
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”